banner521
banner533
banner549

CHP, başkana verilen yetkiyi eleştirdi: ’’1’inci madde cemaatlere yardım eder diyor"

banner418

CHP Kocaeli Çayırova İlçe Başkanı Çetin Hartamacı, Çayırova Belediye Başkanı Bünyamin Çiftçi’ye verilen yetkiyi eleştirdi…

banner482
CHP, başkana verilen yetkiyi eleştirdi: ’’1’inci madde cemaatlere yardım eder diyor"
10 Haziran 2019 Pazartesi 11:47

banner552
banner535

CHP Çayırova İlçe Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Çayırova Belediyesi 03.06.2019 Haziran Gündem maddelerinden ilk gündem maddesi başkan tarafından belediye meclisine bana yetki verin istediğim vakıf ve cemaatlare yardım edilecek der niteliğindedir.” İfadelerine yer verildi. 

Açıklamada, şunlar kaydedildi: 

“Madde 1-Kamu Kurumu Niteliğindeki meslek kuruluşları, Kamu yararına çalışan dernekler ile ortak proje yapılması için belediye başkanına protokol yapmak üzere yetki verilmesi.

Belediye Başkanına protokol yapmak üzere yetki verilmesi” başlıklı gündem maddesi görüşülmüş ve belediye başkanı Bünyamin Çiftçi’ye yetki verilmiştir. Bu verilen yetki hukuki ve kamu vicdanı adına ciddi riskler ve keyfi uygulama ihtimali taşımaktadır. Şöyle ki, 
Yukarıda bahsi geçen yetki hukuki anlamda herhangi bir sınır taşımamakta olup, idare hukuku kurallarına aykırıdır. Meclis toplantısında CHP Çayırova Belediye meclis üyesi ve grup sözcüsü Halis KOÇ ile CHP Çayırova Belediye meclis üyesi Avukat Tayfun BUDAK söz alarak konuşma yapmış olup, belediye başkanı ve AKP meclis üyeleri tarafından konuşmaları yarıda kesilerek söz konusu hukuksuzluğun üzeri örtülerek Komisyona dahi sevk edilip konu hakkında görüşme yapılmadan hızlıca oylamaya sunulup meclisten  geçirilmiştir. Bu yetki belediye ve halkın yararına olmayacak şekilde kullanılmaya açık bir yetkidir. 

HUKUKSUZDUR

Kanuni idare ilkesine de aykırılık oluşturacaktır.” (Danıştay 8. .Daire 2016/6341 Esas 2016/8144 Karar 01.11.2016 tarih) demekle görüşülen ve kabul edilen yetki devrinin açıkça hukuka aykırı olduğunu göstermektedir. Yetki devri sınırlı olmalıdır, Zira, tam yetki devri, bir idari makamın bütün görevlerini devrettiği (kendini tasfiye ettiği) anlamına gelir ki, bu durum gerek yetki devrinin istisnalığı, gerekse idarenin yasallığı ilkesine aykırı düşer.Bu  hukuksuz ve meclis üyesi iradesini yok sayan  oylamaya evet oyu veren meclis üyelerini vicdanı ve kendilerine oy verek Çayırova Halkının Taktirine sunuyorum.bizim muhalefetimiz Çayırova nın yararına olmayanlarla.

“YANDAŞ DERNEK VE VAKIFLAR”

Özet olarak, Çayırova Belediye Başkanı, Belediye meclisini adeta tasfiye etmiş kendi keyfiyeti özel ve  gizli görüşmeler ile Çayırova halkının parasını ve haklarını yandaş dernek ve vakıflar peşkeş çekme yetkisini niçin alma gereği duymuştur. Bu durum toplum vicdanını derinden zedelemiş olup, yandaşlara ve keyfiyete  haram lokma yedirmenin önünü açmıştır.

“TÜGVA’YA YARDIM”

Çumhuriyet Halk Partisi Olarak bu kurum, kuruluş ,vakıf veya dernekler  kimler hizmet içerikleri neler kamu yararına olduğunu kim denetleyecek faaliyet alanları neler olacak diye Çayırova halkı adına bu önergeye RET verdik. Fakat meclis çoğunluğu AKP’de olduğundan kaldır elini yöntemiyle meclisten geçti. AKP’ye yakınlığı ile bilinen veya uzantıları olan dernek vakıfların dışında kimler bu bağışlardan yararlanacak önceden olduğu gibi TÜGVA yapılan yardım her ay Çayırovalıların hakkı olan 7 bin TL kira 18 bin TL tabela giderine yeni kimler eklenecek? Çayırovalılara ve kamuoyuna duyurulur.”

banner31

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.