banner61

Cengiz Sarıbay Koz’a konuştu

banner65

Selman Yıldırım’ın adaylığına ne dedi? İYİ Parti'yle ittifak hakkında ne söyledi? İmar düzenlemeleriyle ilgili ne düşünüyor?

banner57
Cengiz Sarıbay Koz’a konuştu
11 Ocak 2018 Perşembe 18:41

banner29
banner15

Röportaj; Gökhan KARABULUT

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay Koz’a konuştu. 14 ay sonya yapılacak olan mahalli seçimleri gazetemize değerlendiren Sarıbay, sorularımıza açık yüreklikle cevap verdi. Selma Yıldırım’ın İzmit Belediye Başkan adaylığı konusu, Büyükşehir Belediye Başkan adaylığına gösterilecek isim ve izlenecek yolu KOZ ile paylaşan Sarıbay, İyi Parti ile mahalli seçimlerde ittifak olabilir mi sorumuza da cevap verdi.

Mahalli seçimlere sayılı günler kaldı, CHP nasıl bir yol, yöntem izleyecek?

Öncelikle vatandaş mahalli seçimlerde oy verirken sokağına, mahallesine bakıyor. Sorunu çözülmüş mü, çöpleri toplanıyor mu, sokağında ki sorun hemen yapılmış mı? İzmit’e dışa dönük dönük baktığımızda, vatandaş İzmit’in popüler bir kent olmasını istiyor, Sefa Sirmeniyle, Erol Kösesiyle, Buz pateniyle, barajıyla. Vatandaş kalite arıyor yaşadığı kentte. 15 yıldır AK Parti belediyeciliğinde bunu vatandaş göremiyor. Namazgâh barajı dediler orası bir gölet. Doğalgaz 110 milyon dolara mal oldu, bunlar ellerinden 450-500 milyon dolara çıkardılar, paranın nereye gittiği belli değil. Hala borçtan bahsediyorlar. Çöp fabrikası yapacak yeri bulmuşlar kaynak bulamamışlar. Bunların ufukları geniş değil. En basiti Hikmet Erankaya’nın Fethiye caddesine döşediği parkeleri onarmaktan bile yoksunlar, Kırılan parkelere beton atıyorlar.  İddia ediyorum biz belediyeciliğin kralını yaptık, bizi belediye başkanlarımız Leyla Atakan, Erol Köse, Sefa Sirmen ve Hikmet Erenkaya belediyeciliğe damga vurmuş isimlerdir. Bu dönem Büyükşehir Belediye Başkan adayımız sansasyonel ve kamuoyuna mal olmuş bir isim olacak.

‘BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ ATAMAYLA GELECEK AMA…’

Belediye Başkan adaylarını belirleme kriterleri neler olacak?

Genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu belediye başkan adaylarımızın atama ile belirleneceğini bizi söyledi fakat ama dedi. Adaylarımız kişinin adamı olmayacak. Parti öğütlerimizle adaylarımızı belirleyeceğiz. Kocaeli Üniversitesinde ki akademisyen kurulumuzla belirleyeceğiz. Anket yaptıracağız, parti örgütümüzün dışında sivil toplum kuruluşları, sendikalar, demokratik kitle örgütlerinin de fikirlerini alacağız. Bir konsesyum ile adaylarımızı belirleyeceğiz.  Belediye Başkanlarımızı belirledikten sonra öyle babadan kalma sistemle broşür dağıtarak çalışmayacağız. Akademisyenlerden oluşan kurulumuz her ilçenin, mahallenin röntgenini çekecek, ilçelerin, mahallelerin, sokakların sorunları ortaya koyulacak ve belediye başkan adayımızda o sorunları ortadan kaldıracak çözüm önerileriyle seçmenin karşısında olacak ve oy isteyecek. Teknik bir çalışma yürüteceğiz. Genel Başkanımızın dediği gibi atama yapılacak ama…Benim tarzımda da ‘bu Cengiz Sarıbay’ın adamı’ diye kimse aday olmayacak. Hangi isimle o belediye başkanlığını kazanacaksak onu aday göstereceğiz. Bana yakın isimle o belediye başkanlığını kazanamayacaksak aday kesinlikle göstermeyeceğiz.  Mesela kendime yakın isimleri belediye başkan adayı gösterdim 13 belediyeyi de kaybettik. Ne olacak? Bu benim başarısızlığımdır. Adaylarımız rahat olsunlar, hak edenler o koltuklarda oturacak, hak etmeyen oturmayacak. 3-4 Şubat’ta büyük kurultayımız var, sonra belediye başkan adaylarımızı belirlemek için takvim oluşturulacak. Mahalli seçimlere 1 yıl kala adaylarımız kesinleşmiş olacak. Mayıs ayına kadar adaylarımız belirlenmiş olup sahalara çıkartacağız. Biz geçmişte hata yaptık, seçimlere 2-3 ay kala adaylarımızı belirledik sahaya sürdük. 2-3 ayda seçim kazanılmıyor maalesef.

İzmit için özel bir adayınız

Tabi ki Büyükşehir Belediye Başkan adayımız gibi İzmit ve diğer ilçe belediye başkanlarımızda özel olacak. Projeler tabi ki geliştireceğiz. Biz İzmit’in sorunlarını ve çözümlerini iyi biliyoruz. Biz bu kentte trafik, imar ve işçilerin sorunlarını çok iyi biliyoruz. Nasıl çözeceğimizi de. Yeter ki adaylarımızı önceden belirleyelim ve çalışmaya başlayalım. Adaylarımız ortaya çıktıktan sonra, belediye başkan adayımızın yanına akademisyenlerimizi proje yapması için görevlendireceğiz.

‘SELMAN’ SÖZ VERMEDİM’

Selman Yıldırım İzmit Belediye Başkan adayınız mı?

Selmam Yıldırım gibi ona yakın ismin aday olduğunu duyuyorum. Hüseyin Erol, Hakan Tanta, Cüneyt Özkürkçigil gibi isimlerin aday olduğunu işitiyorum. Selman Yıldırım erken yol aldı ve mahalle mahalle, köy köy çalışmaya başladı. Hüseyin Erol aynı şekilde sokakta çalışıyor. Selman beye verilmiş bir sözüm yok, anlaşmışlığım da yok. Tüm aday arkadaşlara söylüyorum herkes alanda çalışsın. CHP ne kaybeder aday adaylarının sokakta çalışmasından, aksine kazanır CHP. İşte yukarıda dediğim gibi belediye başkan adaylarımızı belirleyecek kriterlerden biri de bu unsur. Adayların alanda çalışması. Dediğim gibi aday belirlemedeki kriterlerimiz belli. Selman Yıldırım ile kazanacağımıza inanayım onunla devam eder, kazanamayacağına inanırsam da devam aday göstermeyiz. Bu seçimlerde Cengiz Sarıbay ve yönetimi başarılı olmak zorunda, biz bir sınavdan geçiyoruz, bu nedenle kiminle kazanacaksak onunla çalışacağız. Arkadaşlar bana  güvensi, arkadaş çalışıyor ama anketten de çıkmıyorsa kusura bakmasın.

Büyükşehir Belediye Başkan adaylığına sansasyonel bir aday olduğunu söylediniz ve ismini açıklamadınız, ip ucu verebilir misiniz?

Bunu şu an söylemem daha erken, düşündüğümüz üzerinde çalıştığımız isimler var. Siz gazetecisiniz araştırırsanız bulursunuz.

Cumhuriyet Halk Partisi bu güne kadar Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adaylarını sembolik isimlerden belirledi, iddialı olmayan, aday gösterilmek için gösterilen adaylar. Peki bu isimde mi sembolik olacak?

Bu konuda size katılmıyorum. Büyükşehir adaylarımızın her biri iddialı ve önemli değerlerdi. Tahsin bey sefa bey ve diğer adaylarımız iddialı kişilerdi. Biz Tahsin beyi geç belirlediğimiz için Büyükşehir Belediyesini kaybettik ama Tahsin bey oyumuzu yüzde 30-32’lere çıkardı. Bunlar yabana atılacak şeyler değil. Büyükşehir ve İzmit’i belirlemek için kentimizin dinamikleriyle iş birliği yapacağız.

MHP lideri Devlet bahçeli Cumhurbaşkanı adayı çıkarmayacaklarını açıkladı. Peki siz mahalli seçimlerde İyi Parti ile bir ittifak düşünceniz var mı?

Az önce bahsettim, biz mahalli seçimlere giderken toplumu tüm demokratik kitle örgütlerinin desteğini isteyeceğiz. Parlamenter sistemi savunan, demokrasiye aşık kurum be kuruluşlarla hareket edeceğiz. Bu kapsamda İyi Parti ve diğer siyasi partilerle de oturup tartışacağız, konuşacağız. Devlet bey açıklamayı yapmadan 1 hafta önce ülkücülerin önde gelen bir arkadaşımla sohbet ettim. Bana şunu söylemişti, “bu ülkede iki partiye bir şey olmaz biri MHP diğeri CHP” demişti. Ama bugün bakıyoruz o arkadaşımın söylediği şey bugün doğru olmadığını görüyoruz. Devlet bey maalesef Milliyetçi Hareket Partisini AK Parti’nin payandası haline getirdi. MHP’yi eritti.

‘SİRMEN ARADI TEBRİK ETTİ’

Sirmen’in istifa edileceği konuşulmuştu sizde bu söylentilerin ardından açıklama yaptınız Sirmen’in istifa etmeyeceğini söylediniz. Sirmen il kongresine katılmadı, Sirmen ile hiçbir araya geldiniz mi?

Genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu Gölcük ilçemize geldiği gün Leyla Atakan’a övgüler düzdü fakat Sirmen’in ismini anmayı unuttu. Sefa bey alınmış haklı olarak. Kendisiyle bir araya geldik, Cumhuriyet Halk Partisi’nin kendisine bir unvan verdiğini söyledim Sirmen’e. Böyle bir alınganlığın Sirmen’e yakışmayacağını söyledim. İstifa etmesi halinde CHP’nin kurumsal kimliğine zarar vereceğini söyledim. İkna oldu istifası gündemde değil. Kongreye gelmedi evet ama daha sonra aradı beni tebrik etti.

Belediyelerin kentimizde yaptığı imar düzenlemeleriyle  ilgili değerlendirmeniz nedir?

Bununla ilgili arkadaşlarımız çalışıyor bir rapor tanzim ediyor. Büyükşehir Meclisine 200 madde geliyor bu maddelerin 190’ı imarla ilgili değişiklikler. İmar değişikliklerinin parsel bazında yapılmasını doğru bulmuyorum.  Her zaman yatay yerleşimlerden yana oldum, dikey yapılaşmaya karşıyım. Carrefour SA köprüsünden İzmit’in tepelerine şimdi bakamıyorsunuz neden Hastane binası yapmışlar tüm şehrin siluetini bozmuşlar.  Çap yok bunlarda maalesef.  90’lı yıllarda Sefa bey Belsa plazayı yaparken karşı gelmiştim, bugün param olsa Belsa Plaza’yı alır yıkar yerine kent meydanı yapardım. O dönem Sefa beye de hak verdim işçilerin maaşları birikmişti, işçiler maaş alamıyordu. Avrupa’da koca koca binalar göremezsiniz, Avrupa’nın her kentinde büyük kent meydanları vardır. Bunlar Perşembe Pazarı alanına bile 41 katlı otel yapmak istediler.

Mahalli seçimlerinde başarılı olursanız vekillik düşünüyor musunuz?

Ben 1975 yılından avukat olarak bu partiye kayıt oldum. Ailemle beraber hep bu partiye hizmet ettik ve etmeye de devam ediyoruz. CHP’nin yükünü çektik hep. 1991 yılında vekil adayı oldum ve bir daha da ne vekilliğe ne de belediye başkanlığına aday oldum. Benim şu an önümdeki takvim yerel seçimlerde başarılı olmak için ne yapılır çalışması. Önümde mahalli seçimler var ona odaklanmış durumdayım.
 

banner32
banner31

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Erdil koc41 - 2 ay önce
Benim bildiğim kadarıyla Cüneyt Öztürkçügül ve Hakan Tanta, Hüseyin Erol’u destekliyor. Çok da doğru yapıyorlar çünkü bu İzmit seçimi Hüseyin Erol ile kazanılır. Diğer arkadaş partiyi örgütlemekle uğraşırken Hüseyin Erol kardeşimiz haklı örgütlüyor. Anketlerden Hüseyin Erol çıkacaktır.
Avatar
Kartal 41 - 2 ay önce
Benim görüşüm selman bey çünkü ortamla kaynaşıyor Halkı dinliyor ve izmit i izmit yapacak ta selman bey dir.