banner521
banner533

“Ceketle gelir ceketle giderim, bütün mal varlığımı açıklayacağım”

banner418

MHP’den Körfez Belediye Başkanlığına talip olan Azmi Cihat Hatipoğlu Kocaeli KOZ’un sorularını yanıtladı.

banner482
“Ceketle gelir ceketle giderim, bütün mal varlığımı açıklayacağım”
30 Kasım 2018 Cuma 21:02

banner552
banner535

Sorularımıza içtenlikle cevap veren Hatipoğlu, “Neden Belediye Başkanlığı?” sorumuza, “Devletin dini adalettir. Bir kere adil olacaksın. Tüm makamlar, rütbeler emanettir. Emanetler liyakat ve saygına verilir. Ana arterimiz de ortak akılla hareket etmektir. Ben ceketimle gelir ceketimle giderim. Bizler bunların örneğini Körfez İlçesinde göstereceğiz. Aylar öncesinde de dediğim gibi bütün mal varlığımı da açıklayacağım. Çünkü benim bu siyasetten ekonomik bir beklentim yok. Ben bu siyasete Allah rızası için hayır işleri için girdim” yanıtını verdi
 

Röportaj: Ahmet YEŞİLMEN
 

Öncelikle kendinizi biraz tanıtır mısınız? Azmi Cihat Hatipoğlu kimdir?
1961 Erzurum doğumluyum. 20 yaşında Ceylanpınar Lisesi’nde edebiyat öğretmenliğine başladım. 8 aylık öğretmen iken okulun müdür muavini oldum. Aradan 1 yıl geçmen bir okulun kurucu müdürlüğünü yaptım. 23 yaşında Ceylanpınar’da Milli Eğitim Gençlik ve Spor Şube Müdürü oldum. Doğunun daha ücra noktalarında çalışmak istedim ve Çullu’ya gönüllü tayinimi istedim. Burada elektrik, su, yol yoktu. 3-3,5 yıl müdürlük yaptım. O köye elektrik getirdim. Yol yaptırdım. Bana öğretmenlik sadece sınıfın içinde bir şeyler öğretmek değildir, bulunduğu çevreye sosyal anlamda da katkılar sağlamaktır. 1991 yılında da edebiyat öğretmeni olarak Mehmet Akif Ersoy Lisesi’ne geldim ve Kocaeli ile tanıştım. Ardından 7’nci Boru İlköğretim Okulu’nda 10 yıl müdürlük yaptım. Burada da yaptığımız çalışmalarımız olumlu değerlendirildi. Kocaeli Halk Eğitim Merkezi’ne getirildim. Ve burada yaklaşık 8 yıl müdürlük yaptım. Gerek öğretmenlik mesleği içerisinde, gerekse de çeşitli STK’larda aldığım görevlerimi başarıyla yürütmem dolayı farklı ödüller aldım fakat siyasette yer almamdan dolayı her şeyden istifa ederek, siyasete ağırlık verdim. Evliyim ve iki çocuk babasıyım.
 

‘’DEVLETİN DİNİ ADALETTİR’’
 

Neden belediye başkanlığı?
Toplumda herkesin, ‘Siyasetin kirlendiği’ noktasında ortak bir düşüncesine denk geldim. Ve madem siyaset kirlenmişse ‘ben de bu siyasetin içerisinde yer alayım, millet yanlış yapıyorsa ben doğrusunu yapayım’ dedim. Doğru tektir fakat yanlışın alternatifi yok. Benim siyasetteki yer almamın tek gerekçesi de doğruyu yapmaktır. Vatandaşın talebi, beklentisi, isteği nedir sorularına doğru şekilde cevap vermek için bu yola çıktım. Siyasette moda olan bir şey daha var. Herkesin ağzında ‘çevremiz attı bizi siyasete’ diye… Hayır efendim ben kendi istediğimle girdim bu siyasetin içine… Ben aynı zamanda bir dava adamıyım. Devletin dini adalettir. Bir kere adil olacaksın. Tüm makamlar, rütbeler emanettir. Emanetler liyakat ve saygına verilir. Ana arterimiz de ortak akılla hareket etmektir. Ve sonuncusu da yaptığın işten menfaat elde etmeyeceksin. Ben ceketimle gelir ceketimle giderim. Bizler bunların örneğini göstereceğiz burada… Aylar öncesinde de dediğim gibi bütün mal varlığımı da açıklayacağım. Çünkü benim bu siyasetten ekonomik bir beklentim yok. Ben bu siyasete Allah rızası için hayır işleri için girdim. Benim şu yaşıma kadar dağıttıklarımı toplasam seçim yatırımı için çok ciddi rakamlar ortaya çıkardı. Ama benim derdim bu değil ki… Benim ailemde de kimse ticareti bilmez.. Ya işçilerdir ya da devlet memuru…
 

‘’KAMYON VE TIRLARA ÖZEL PARKLAR’’
Körfez’deki bölgeleri ihtiyaçlarına göre ayırdık. Bununla birlikte mahalleleri ve sokakları da. Bizim derdimiz bir yere havuz yapmak değil. Mesela İlimtepe’ye çıkıyoruz. Taşımalı eğitim var fakat bir lise yok. Bu ülkede 12 yıl kesintisiz olmasına rağmen, o bölgenin çoğu vatandaşı dar gelirli olmasına rağmen bu insanlar çocuklarını nasıl 12 yıl kesintisiz okutacak? Bunu düşündüğün zaman okumak için artan masrafların altından o insanlar nasıl kalkacak? Bunları düşünüyoruz. Buradan çıkıp başka bir bölgeye bakıyoruz hepsinin problemleri birbirinden çok farklı olduğunu görüyoruz. Kabakoz Samsun Mahallesi’ne geldiğiniz zaman konteynırların Tırların sanayi yeriyle, yerleşim alanlarının içi içe geçtiğini görebilirsiniz. Biz buradan sanayiyi kaldıramayacağımıza göre, bunu ayrıştırmak için çalışmaların yapılması gerektiğini düşünüyorum. Yaşanabilir alanlarla, üretim yapılan alanların belirlenmesi gerekir. Kaçış geniş güvenlik yolları var. Bu yollar yapılmamış, eksik. Mesela projelerimiz arasında yer alan TIR parkı var. Kamyonlara ve TIR’lara özel parklar olacak.
Halkın malını koruyacağız. Toprak satmayacağız. Biz üretken bir belediyecilik yapacağız. Çalışmalarımızı muhtarlarla birlikte yürüteceğiz.  İlk 2-3 ay mahalleleri muhtarlarla birlikte gezerek, her mahallenin eksiklerini tespit edeceğiz. Bölgelerin sorunlarını tespit edip, çözüm odaklı çalışmalar yapacağız.
 

Belediye Başkanlığı kadar kurulan ekip de önemlidir. Sizin ekibinizi oluşturdunuz mu ve nasıl bir ekibiniz olacak?
Siyaset arenasında geçmişlerinde herhangi bir problemi olmayan genç arkadaşlarımız var. Yerel seçim çalışmaları kapsamında hatta siyasetin atmosferini hiç solumayan arkadaşlarımız var. Alanlarında etkin, ilçemize, kentimize katkı sunabilecek pırıl pırıl, genç ve dinamik arkadaşlarımızla ekip oluşturuyoruz. Ama benim en çok bu ekipte dikkat ettiğim nokta dürüst, şaibesiz, ben ceketimle nasıl gelip gideceksem alt kadro da öyle olmalı. Bizim saydığımız ilkelere ekibimiz de fazlasıyla layık ve sadıklar. Ayrıca kadromuz sadece MHP’li de olmayacak.
 

Aday adaylığı başvurusu yapmadan önce ailenizin tepkisi nasıl oldu?
Ailemin adaylığım ile ilgili ilk görüşleri ‘yanındayız’ oldu. Tanıtım toplantılarında da bunu herkes görecektir. Ben ailemle birlikte gezeceğim. Biz inanarak bir yola çıktık. Buna sadece ailem değil, çevrem de inandı. ‘Ne fedakarlık gerekiyorsa yaparız’ dediler.
 

Yerel yönetimlerin eksikleri neler sizce ve sizin Başkan olmanız halinde yapmayı düşündüğünüz projeler neler?
Bakın ben emekli olduğumda 55 bin kursiyere belge vermişim. Ben halk eğitimde görev yaptığım süre içinde de kapım açıktı. Eğer başkan olursam özel toplantılarım dışında kapım halkıma her zaman açık olacaktır. Ayrıca halkın bana gelmesine gerek yok, çünkü halkımı ben dolaşacağım. Ben ayaklarına, sokaklarına gideceğim. Belediyede her ay biz ne harcama yaptıysak o belgelerin nüshalarını yayınlayacağız. İhaleler kapılar ardında değil, herkesin gözü önünde yapılacak. En büyük tasarruf yolsuzluğu hırsızlığı engellemektir. Benim özel bir aracım var kendi işlerimde asla makam aracı kullanmam. Kullanmayacağım da.
 

‘’SERACILIĞI GELİŞTİRECEĞİZ’’
Elbette belediyenin işlerinde belediyeye ait araçla gideceğim fakat bunlar son model ve lüks araçlar olmayacak. Lüks araçları satacağız. Korumaymış. Allah korusun adamı ya! Bunlara gerek yok. Bunların yaktığı mazot var vatandaşın gözünün içine batıyor. Ayrıca toplantılarda muhalefetten birer kişi de koyacağız. En azından adaletli bir şekilde denetlesinler diye. Herkese eşit hizmet vereceğiz. Kadromuz siyasette yıpranmamış yeni yüzlerdir. Meclis üyelerinden de mal varlıklarını alacağız. Biz pazarcılarla konuştuk. Beraber fikir ürettik. Seracılık yapacağız. 
 

Seçimdeki oy hedefiniz nedir ve Körfez halkına iletmek istediğiniz bir şey var mı?
Hedefiniz diğer partilere 1 Nisan şakası yaparak farka koşmak. Bu saatten sonra MHP’yi Körfez’den kimse alamaz. Körfez halkımız da bize güvensin, kendilerini seviyoruz. 

banner31

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.