banner230

“Biz iktidar düşmanı değil iktidara talibiz”

Röportaj; Gökhan KARABULUT

“Biz iktidar düşmanı değil iktidara talibiz”
25 Ocak 2018 Perşembe 17:42

banner232

İyi Parti İl Başkanı Doktor Serdar Kaman gazetemizin sorularını yanıtladı. Lütfü Türkkan’ın ilimizdeki programlarına neden katılmadığını açıklayan Kaman, İyi Parti’nin kuruluş aşamasında yaşadığı sıkıntıları, bundan sonra izlenecek siyasi yol haritasını KOZ’a anlattı. İktidara düşman olmadıklarını iktidara talip olduklarını vurgulayan Kaman, ‘tabandan dip dalga geliyor’ dedi.


Süreç nasıl gidiyor

Süreç umduğumuzdan çok daha iyi ve pozitif ilerliyor. Yeni bir parti ne olacağı belli değil. İl başkanlığımız tebliğ edildikten sonra beş dakikada 3-4 kişi ile görüştüm. Karşılığını aldık. Gazete yorumlarını ciddi anlamda takip ediyorum. Vatandaşın İyi Partiye bakışı çok iyi. Restoranda gidiyorum vatandaşlar elini kaldırıyor,’’ bu sefer sizinleyiz, tek çıkış yolumuz sizsiniz’ diyorlar. Bu şekilde ifadeler var. Bu karşılığı görünce mutlu oluyoruz. Emeklerimizin boşa çıkmadığını görüyoruz.


Yönetim kurullarına talep nasıldı, zorlandınız mı yönetim kurullarını belirlerken?

Her doğum sancılıdır, bizim doğumumuz da elbet sancılı oldu. Ama açık ve net bir şekilde şunu ifade edeyim il yönetim kurulumuza 500’ün üzerinde talep vardı. 71 kişiyi yönetime aldık. Yönetime alamadığım arkadaşlarım gönül koymasınlar, bu bir bayrak yarışı, zaman içerisinde onlara da büyük görevler düşecek, yönetimlerde yer alacaklar. Biz şu imajı bozmak istemedik. Biz Merkez partisiyiz, hem sağdan hem soldan hem de siyasetle hiç ilgisi olmamış bir kombinasyon kurduk. Sancılar olmadı mı oldu, size de bu görev tebliğ edilse sizde bu sancıyı yaşarsınız. Haluk bey bey efendi bir isimdi ama siyasi tecrübesizliği vardı bu onu sıkıntıya soktu. Doğal karşılamak lazım, ben DYP kökenli MHP’de de siyaset yapmış, iki partinin de tabanını bilen bir siyasetçiyim. Demirel ekolünden gelen bir insanım. DYP ve MHP’nin ne hissettiğini biliyorum ve dengeli bir yönetim kurduğuma inanıyorum. Benim için kriter adil ve adaletli davranmaktı, adil ve adaletli davrandığımı düşünüyorum. Toplantılarımızı izliyorsunuz, bir partinin il binasının açılışından daha fazla insanla toplantılar yapıyoruz. En büyük özelliğimiz heyecanımızın olması, biz iktidara namzet bir partiyiz. Maalesef bizi farklı değerlendiriyorlar, biz iktidar düşmanı değil iktidara talip bir partiyiz. Bizi düşman olarak görüp engellemeye çalışıyorlar, biz demokratik kanalları kullanan bir siyasi partiyiz, seçim çalışması yapmak en doğal hakkımız.

‘’İLÇE BAŞKANLARI SEÇİLMİŞ OLARAK DEVAM ETMELİ’’


İlçe kongrelerinizi tamamlayacaksınız önümüzdeki süreçte, ilçe başkanlarında değişim öngörüyor musunuz?

Açık söyleyeyim bende dahil diğer ilçe başkanlarımızın da en az bir dönem seçilmiş olarak ilçe başkanlığı kapmasını arzuluyorum. Aday çıkabilir mi çıkabilir, en demokratik hakkı. Bu işe manen, madden soyunmuş isimlerin seçilmiş olarak görev yapma taraftarıyım. Mesela Gölcük ilçesinde Büşra kızımızı ilçe başkanı olarak atadık, siyasi bir geçmişi yok,  burada aday çıkabilir mi elbette çıkabilir dediğim gibi gönlümden geçen atanmış ilçe başkanlarının seçilmiş olarak görevlerini sürdürmesi. Adaylara kesinlikle baskı uygulamayacağız, aday olamazsınız demeyeceğiz, eğer aday olarak çıkacak olan arkadaşlarımız olursa onları da ikna yöntemiyle ikna etmeyi düşünüyoruz.


İlçe kongrelerinizi 2 günde tamamlayacaksınız. Sıkıştırılmış seçimler olmayacak mı? Sizin mi Genel merkezin kararı mı bu?

Siyasi konjoktür bir erken genel seçimin olabileceğini gösteriyor. Genel Merkezimiz bu gerçeği göz önünde bulundurarak, tüm illerde kongreleri kısa sürede yapılmasını söyledi. Bizde Genel Merkezin talimatları doğrultusunda hareket ediyoruz. İl kongresini de muhtemel Şubat sonu veya Mart başı yapabiliriz.


Bunu sormak ne kadar erken bilmiyorum ama kaç vekil öngörüyorsunuz ilimizden çıkarmayı?

Genel Merkezimizin yapmış olduğu anketleri takip ediyoruz. Seçim döneminde genel merkezimiz ilçeler bazında anketler yapacak. 3 ile 6 belediye başkanlığı koltuğunu alacağız. Lakin seçim yaklaştıkça genel merkezin izleyeceği politika çok önemli, teşkilatların çalışmaları önemli, Türkiye genelinde yüzde 2-3 etkiler. Bizim hedefimiz Türkiye’nin üzerinde oy almak, yoksa kendimizi başarısız olarak görürüz.


CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay ile geçtiğimiz günlerde bir röportaj yaptım, mahalli seçimlerde İyi Parti’yle seçime girer misiniz ortak bir aday çıkarır mısınız diye sordum. Kendisi tüm siyasi partilere ve STK’lara eşit mesafede olduklarını ifade etti. Bu soruyu size de sorayım, mahalli seçimlerde İyi Parti CHP ile ittifak kararı alır mı?

İttifakı konuşmak bugün çok erken. AK Parti MHP ile nasıl ittifak yapmış ise, Genel Merkezimizin alacağı kararı uygulayacağız. Genel Merkezimiz CHP ile ittifak yapılacak derse bunu uygulamakla mükellefiz. Bize bu kararı uygulamak düşer.


‘‘SİNAN OĞAN’DAN İZİN İSTEDİM’’


Sizi biraz tanımak istiyorum, aslında röportajımızın başında bu soruyu sorarak başlamak istedim ama doğaçlama sohbet havasında geçsin röportajımız diye şimdiye sakladım. Serdar Kaman’ı bir de Serdar Kaman’dan dinlemek istiyorum.

Ben 1965 Elazığ doğumluyum. Atalarımız Karamanoğullarına dayanır soyadımızı da buradan almışız. Anne tarafım macır, eşim macır kökenli. Yurt dışında 1.5 yıl Almanya 3 ayda ABD’de mesleğimi yaptım. Evliyim biri 12 diğeri 18 yaşında iki kız çocuğu babasıyım. Doktorum, iki farklı branşım var. Siyasi hayata 2007 yılında Doğruyol Partisi’nden milletvekili adayı olarak politikaya atıldım. Daha sonra DYP il başkanlığına aday oldum. Denge ve Birlik Platformu kurdum, ekip arkadaşlarımla bu platform altında çalıştık. Toplumun çeşitli kesimleri, farklı siyasi partilere gönül vermiş olan insanlarla sürekli görüştük, istişareler yaptık. Bu ekibi 10 yıldır canlı tutuyoruz. Bu ekip hep diri kaldı. İyi parti il başkanlığı görevi tebliğ edildikten sonra 1 haftada da kurabilirdim yönetimi ama dengeleri gözettim. Benim hazırda bir ekibim vardı. İnsanları aslında şaşırtan ekibimle çalışıyor olmam. Ben şuna inanırım, siyaset ekip işi, Serdar Kaman tek başına hiçbirşeydir. Ekibime takviyeler yaptım ve yapmaya devam edeceğim. Ekibi biraz daha büyüteceğim. O ekip 20 kişiye kadar çıkacak. Bu ekip danışman ekibim olacak. İyi parti İl başkanlığı teklifi Haluk Ulusoy’dan önce bana  gelmişti kabul etmemiştim, Sinan Oğan beyle beraberdim. Sinan beyle 7 yıla yakındır iyi bir dostluğumuz var.  Ondan sonra Haluk beyin istifasıyla boşalan il başkanlığı koltuğuna tekrar teklif geldi, Sinan beyle 20 dakika konuşmak için 350 km yolu kat ettim kendisiyle konuştum, bana ‘hayırlısı olsun’ diyerek helalleştik. Ekibime danıştım, ekibim kabul etme deseydi il başkanlığı görevimi kabul etmezdim.


İyi Parti kurulmasının ardından Kocaeli halkı ile entegre olmadı, sokakta böyle bir algı var ne düşünüyorsunuz?

Haluk beyin adaylık süreci, istifa süreci İyi partiye ciddi manada vakit kaybettirdi. 30 Kasım günü il başkanlığı bana tebliğ edildi 11 Aralık tarihine kadar tüm ile ve ilçe teşkilatlarının kurulması gerektiği tebliğ edildi. 1 günden az bir zaman dilimi vardı bunun için. Tüm dengeleri gözetmek zorundasınız, talep çok fazla, hep içe çalıştık. Teşkilat başkanlarının atamasını yapmak yönetimleri belirlemek. İç teamüllerimize çalıştık. Dışa karşı mesaj veremedik. Bu kent Meral hanımın kenti, başkaları 1 çalışıyorsa biz 3 çalışmak zorundayız. Bizim tek hedefimiz Meral Akşener’i Cumhurbaşkanı yapmak. Kamuoyunda ciddi çalışmalarımız olacak. Basınla klasik bir ilişki kurmak istemiyorum, bire bir bu işi götürmek istiyorum. İktidar oyunu kurallarına göre oynamıyor, bende dolayısıyla oyunu kuralına göre oynanan handikapı kaldırmak için çalışacağım.


‘’AKP İÇİNDEKİ ADALETÇİ GRUP RAHATSIZ’’


Kocaeli’nin başlıca sorunları nelerdir?

Belediyelerde ciddi savurganlık var herkes bunun farkında kimse dile getiremiyor. Dilovası belediyesi factoring firmasıyla çalışıyorsa…Bu duruma açıkçası üzülüyorum. Üzücü bir durum bu. Belediyeleri ben devlet kurumu olarak görüyorum. Her ne kadar finansal yapısı farklı olsa da  belediyeler devlet kapısıdır. Bir defa savurganlığın kaynakları tespit edilip bunun engellenmesi lazım. Bu rant milletin sırtına yük oluyor. İmarda ciddi rantlar dönüyor. Resmen size şunu söyleyeyim AK Parti içerisinden bize dosyalar getiriliyor. ‘ Biz açıklayamıyoruz, siz açıklayın’ diyorlar. Bu bize şunu gösteriyor rant artık dışa vuruyor. Bu AKP içerisindeki Adaletçi grubu rahatsız ediyor. AK Parti’den bize dosya geliyorsa AK Parti kendi içerisinde kaynıyor demektir, AK Parti’nin çatladığının bir göstergesidir bu.


Kongre sürecinizi tamamladıktan sonraki yol haritanız nelerdir?

Genel Merkezimiz şu anda eğitimler yapıyor, kültür, propagandadan sorumlu arkadaşlarımızla görüşüyorlar. Biz Hakkari’de ne söyleyeceksek, Edirne, Kocaeli’nde de bunu söyleyeceğiz. Biz ilimizde mahalle mahalle sokak sokak teşkilatlanacağız. Bize her ne kadar dataları vermeseler de biz bu dataları temin ettik. Sandık sandık çalışma yürüteceğiz. Kendi  içimizdeki gövdeyi hazırlıyoruz. Disiplinli bir insanım, disiplinli çalışıldığında alınmayacak netice yoktur. Bizim hata yapma şansımız yok, bizimle yol yürüyenler biraz yorulacaklar ama iyi sonuçlar alacaklar.
 


 


‘’ZAMANIMI VERİMLİ KULLANIYORUM’’


İyi parti GİK üyesi Lütfü Türkkan’ı programlarda göremiyoruz, niçin?

Bizim iki toplantımıza işlerinin yoğunluğu sebebiyle katılamadığını düşünüyorum. Ama benim anladığım kadarıyla artık İstanbul’da daha fazla çalışacak Lütfü bey. Lütfü beyin fikrine saygı duymak gerek. Bizim partimizin GİK üyesidir nasıl çalılması gerektiğinin kararını en iyi kendisi bilir. Bizim tepemizde olan değerli bir politikacıdır. Biz Genel merkezden Cumali Durmuş ve Ruhittin beyle çalışıyoruz.


İş yoğunluğunuzun arasına birde siyaseti soktunuz, nasıl yetişilebiliyorsunuz?

Birkaç şeyi bir arada götürüyorum. Zamanımı verimli kullanmaya özen gösteriyorum. Mesal kahve içerken röportaj yapıyorum, İzmit merkeze gittiğimde televizyon programına katılıyorum. Akşamları toplantı yapılacak en verimli saatim mesela. Siyaset gece yapılır ve çok verim alıyorum bu toplantılardan.


‘DİP DALGA GELİYOR’

Konumuzun başında bir tespitte bulundunuz, baskı gördüğünüzü ifade ettiniz, neler yaşıyorsunuz?

Baskıyı hissediyoruz,biz iktidar düşmanı değiliz iktidara talibiz. Baskıları doğal karşılıyorum çünkü hayatında edinemeyeceği serveti, makamı bu iktidar sayesinde edinmiş insanlar var. İnsanlar bu partiyle ciddi noktalara geldiler. Bu durumu kaybetme kaygısı yaşamaları en doğal hakları. Birebir baskı kurmuyorlar.  Mesela parti binamızı tutma döneminde evsahipleri,’’ işim gücüm var sıkıntıya girmeyeyim’ dedi bizlere ve yerini kiraya bizle vermedi. Daha önceki seçimlerde bunu yaşamadık. Normal bir durum değil bu anormal bir durum. İnsan işyerini kiraya vermek için neden korksun. İktidarın bu yanlışları düzeltmesi gerekiyor yoksa vatandaş bunun hesabını sandıkta sorar. İktidarı korumak kollamak adına baskı olmaz. Bazı şeyler var biliyoruz anlatmıyoruz, insanlar abarttığımızı düşünecekler diye. O kadar akıl ve mantık dışı şeyler yaşanıyor ki. Çok derin, dipten bir dalga geliyor bunu fark ettiklerinde çok geç olacak.


Meral hanımın programında bir değişiklik varmı?

Meral hanıma kentimize yakışır bir şölen yapacağız. Hiçbir değişiklik yok. Çevre illerden genel merkezimizden katılımla şölen havasında açılışımızı yapacağız.


Miting veya başka bir program varmı açılıştan önce veya sonra programınızda?

İzin vermiyorlar, OHAL var. Mitinge izin verileceğini düşünüyorum.

 


İlgili Galeriler
banner29