banner383

Başaran, işçi ve memur sendikalarını ziyaret etti: “Belediyeler yüzünü işçiye dönmeli”

banner418

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Bağımsız Başkan adayı Reyhan Başaran, Gebze ve İzmit’te işçi ve memur sendikalarını ziyaret etti. 

Başaran, işçi ve memur sendikalarını ziyaret etti:  “Belediyeler yüzünü işçiye dönmeli”
14 Mart 2019 Perşembe 13:29

banner32
banner313

Emek Partisi’nin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Bağımsız Başkan adayı Reyhan Başaran, Gebze’de Birleşik Metal-İş, Petrol-İş ve Özçelik-İş’i ziyaret etti, İzmit’te Tüm Bel-Sen yöneticileriyle görüştü. 

Gebze’de ilk olarak DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikasını ziyaret eden Başaran, burada mevcut yerel yönetimlerin patrondan yana tutum sergilediğini ifade etti. Sanayi kentinde işçilerin çalışma ve yaşam koşullarının önemine değinen ve işçiden yana bir belediyecilik yapacaklarını söyleyen Başaran, “Sendikalar işçilerin hakları için var, sizlerin de içinde bulunduğu bir Halk Meclisi yönetimimiz olacak. Halktan, işçiden yana belediyecilik yapılabilir, bunları yapacağız” dedi. 

‘İŞÇİYE DÖNÜK POLİTİKALARIN SAVUNULACAK YANI YOK’
Birleşik Metal-İş Sendikasını Gebze Şube Başkanı Necmettin Aydın ise, yerel yönetimlerin grev ve direnişlerde tutumlarının belirleyici olduğunu belirtti. Mevcut yerel yönetimler için “Grevde, direnişte destek olacakları yerde köstek oluyorlar” diyen Aydın sonrasında şöyle konuştu: “Elbette işçiden ve emekten yana bir belediye başkanın seçilmesini isteriz, taleplerimiz işçilerin ve yoksulların talepleridir. Kent Konseyleri var ama sadece adı var onların, uygulamaya bakınca çok büyük sıkıntılar var. Büyükşehir AKP-İyi Parti eksenine sıkışmadan emekçilerin tavrı sizden yana olur umarız. Fabrikalarda hissediyoruz, AKP'ye itiraz var, oy vermeyeceğini söyleyenler var ama sandığa nasıl yansır bilmiyoruz tabi. Hükümetin işçiye dönük politikalarının savunulacak tarafı yok.”

‘İŞÇİNİN TALEBİNİ GÖRMEZDEN GELİYORLAR’
Türk-İş’e bağlı Petrol-İş Gebze Şubesini de ziyaret eden Başaran, burada iş yeri temsilcileriyle yan yana geldi. Burada konuşan Petrol-İş Gebze Şube Başkan Yardımcısı Eyüp Akdemir, Flormar direnişi sırasında yerel yönetimin tutumundan bahsetti. Farklı şeyler söylemenin gerekli olduğunu dile getiren Akdemir, “Sistem her seferinde farklı oyunlarla karşımıza çıkıyor, buna karşı bir şeyler yapmak önemli. Bizim oylarımızla seçilmelerine rağmen bizim taleplerimizi görmezden geliyorlar. Sanayi bu şehrin insanının emeğini sömürüyor, sağlığını bozuyor, havasını kirletiyorsa belediyeler buralarda müdahil olması lazım. Flormar direnişi sırasında seyyar tuvalet bile vermediler örneğin bize. Yerel yönetimden isteğimiz işçinin yanında olması” dedi.  

İşçileri ve emekçileri seçeneksiz bırakamamak için aday olduklarını hatırlatan Başaran, “Halkın yararına ekonomik, sosyal ve kültürel yoksunluklar yaşıyoruz. İşyerlerinden, sendikalardan temsilcilerin ihtiyaç belirlediği, karar verdiği ve uyguladığı, sabitlediği bir sistem öneriyoruz. İşçilerin birlik içinde mücadelesinin kazanımla sonuçlandığını biliyoruz. En son Flormar işçilerinin mücadelesi buna örnektir. Buralarda, sendikalarda, belediyelerde söz sahibi olmamız gerekiyor. Belediyenin yüzünü işçiye dönmesi demek, bizim için hizmet etmeleri demek ama yapmıyorlar. Belediyeler yüzünü işçiye dönmeli” diye konuştu. Burada söz alan bir iş yeri temsilcisi ise, “İşçilerde bir tepki var ama bunun toplandığı bir birlik yok. Aday olan kişide şuna bakarım; sınıfın içinden çıkıyor mu, adaletli mi” dedi. 

‘BELEDİYELER EMEKTAN YANA TAVIR SERGİLEMELİ’
Hak-İş’e bağlı Özçelik-İş Gebze Şubesini de ziyaret eden Başaran, burada da iş yeri temsilcileri ile yan yana geldi.

Ziyarette konuşan Özçelik-İş Gebze Şube Başkanı Şerafettin Koç, “Aramızda olmanız mutluluk verici, düşüncelerinizi bizimle paylaşmak isteneniz önemli... Bütün gelen adaylar sosyal belediyecilikten bahsediyor. Maalesef göremiyoruz. Biz 90'lı yıllarda bu bölgede grev yaptığımızda o dönem belediye başkanı grevde olan işçi arkadaşlara 'Grevci İşçi Kartı' verirdi, ulaşımını ücretsiz sağlanırdı. Küçük veya büyük ama bu değerli bir psikolojik destekti, şimdi öyle mi, değil. Yerelde belediyelerin emekten yana tavır sergilemeleri gerekir” dedi.

Söz alan bir temsilci ise, “Yıllardır işçinin emekçinin yanında oldunuz, çok teşekkür ederiz. Grevimizde, direnişimizde hep birlikte idik, sağolun. Çıktığınız yolda başarılar dileriz” dedi. 

Burada konuşan Başaran ise, yönetimde olanların devamı niteliğinde adayların ‘Halk Meclisi’, ‘kreş’ demeye başladığını ifade eden Başaran, “Kadınlar çocuklarını kimseye bırakamadığı, özel kreşlere gönderemediği için çalışamıyor. Neden mahallelerde, fabrikalarda ücretsiz kreşler olmaz? Biz yapacağız deyince diğer adaylar kreş sorununu dillendirmeye başladı. Ücretsiz de diyemiyorlar üstelik. Sorarım, özellikle bu güne kadar yönetimde olan sizler neden yapmadınız?” dedi. 

'KEŞKE BÖYLE BİR İŞVERENİMİZ OLSA'
KESK’e bağlı Tüm Bel-Sen Kocaeli Şubesini de ziyaret eden Başaran, belediyelerde çalışan emekçilerin sorunlarını dinledi. Yerel yönetim anlayışını burada da dillendiren Başaran, kentin kötü yönetildiğini söyledi

.Tüm Bel-Sen Kocaeli Şube Başkanı Erdal Karakuş, “Güzel bir ziyaret oldu, dinlerken 'Keşke böyle bir işverenimiz olsa' dedik. Bu kadar paraların harcandığı projelerden vatandaşın haberi dahi yok. Ortaya çıkmanız Kocaeli'de emekçilerin seçeneksiz olmadığını gösterdi. Vatandaşın sandığa gitmesi için bir gerekçe oldunuz. Kapitalizmin zirve yaptığı bu kent git gide daha da kötüye gidiyor. Kocaeli 'Marka' değil, 'Mutlu' kent olmalı” dedi. 

Şube yöneticisi Güzide Saatçi ise, “Bir kadın olarak bu yola çıkmanız çok değerli. Bizim sendikamızda kadın yöneticiler çoğunlukta. Sizin de böyle işe girişmeniz çok değerli” dedi. Belediyelerdeki durumdan bahseden Saatçi, “Eski kadroların yerine yeni alım yapmak derdindeler durmadan, kendi yandaşlarına çalışıyorlar. Hazırlanan projeler hep yarım kalıyor. Yıllar önce metro projeleri vardı, 3 kere proje yapıldı, bozuldu. Her projeye çok yüklü paralar ödendi en sonunda şimdi yapmaya başladılar” ifadelerini kullandı.
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
batuhan - 7 ay önce
işte bu..... işçilerin adayı... gerçekleri halka anlatmaya devam ediyor..