banner369
banner373

AK Parti İzmit Belediye Başkan Adayı Sibel Gönül; “İzmit’e herkes gıptayla bakacak”

banner301

AK Parti İzmit Belediye Başkan Adayı Sibel Gönül, 1 Nisan’dan sonra yapacakları çalışmalarla İzmit’in herkesin gıptayla bakacağı, İzmitlilerin “İzmitliyim” demekten gurur duyacağı bir şehir olacağını söyledi…

AK Parti İzmit Belediye Başkan Adayı Sibel Gönül; “İzmit’e herkes gıptayla bakacak”
22 Mart 2019 Cuma 19:23

banner32
banner313

Gökhan KARABULUT

İzmitliler O’nu artık çok daha yakından tanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Yol arkadaşım” diyerek adaylığını ilan ettiği İzmit Belediye Başkan Adayı Sibel Gönül’le keyifli bir söyleşiye imza attık. Sibel Hanım’la sadece projelerini değil; hobilerini, aile yaşantısını ve daha birçok konuyu konuştuk. Söyleşimizde Sibel Hanım, kadınlara yönelik projelere ağırlık vereceğini ifade ederek bu alandaki çalışmalarından bahsetti. İşte o keyifli röportajın detayları…
 
NE VEKİLLİK NE BAŞKANLIK…

Uzun yıllar siyaset yaptınız, belediye başkanlığı gibi bir düşünceniz var mıydı?
Hiçbir zaman makam kaygısı gütmedim. Bu milletvekilliği dönemimde de böyleydi, genel merkez kadın kolları başkanlığı dönemimde de…  Siyasete girerken de ne vekillik nede belediye başkanlığı gibi bir düşüncem yoktu. Ama milletime hizmet etmek gibi bir düşüncem vardı. En başından yola Milletime hizmet etmek için çıktım. Bizim için asıl olan makamlar mevkiler değil, davamızdır. Bizim için asıl olan milletimize hizmettir.  Şimdiye kadar hep daha güzel bir Türkiye için, daha mutlu bir Kocaeli ve İzmit için çalıştık. Şimdi de sayın liderimiz ve Cumhurbaşkanımızın teveccühü ile İzmit’imize hizmet etmek için aday olarak görevlendirildim...
Bu şehrin havasını solumuş, sokaklarında yürümüş, profesyonel meslek hayatına mimar olarak, İzmit’te başlamış, İzmit’te devam etmiş, burada hayaller kurmuş ve birçok hayalini gerçekleştirmiş, İzmitli bir ablanız, bir kardeşiniz olarak, borçlu olduğum İzmit’imize hizmet etme arzusuyla yola çıktım. İnşallah rabbim her birini kardeşim gibi sevdiğim İzmitli hemşerilerimize hizmet etme imkânını bizlere bahşeder.
 

RAKİPLERİ HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYOR?
 

Diğer siyasi partilerin İzmit adayları hakkında ne düşünüyorsunuz?
Zaman zaman karşılaşıyoruz, özellikle kadın adaylarımızla gayet samimi görüntüler oluşuyor aramızda. Herkes kendi gayesi doğrultusunda, kendi çizdiği yolda ilerliyor. Bizim onlardan bir farkımız var. Biz bütün teşkilatımızla sahadayız, kadın kollarımız bir yerde, gençlik kollarımız bir yerde, ana kadememiz bir yerde çaba sarf ediyor. Bütün teşkilatlarımızla alandayız. Tıpkı Cumhurbaşkanımızın dediği gibi “Bizimkisi bir aşk hikâyesi…”

VATANDAŞIMIZ GÜCÜMÜZE GÜÇ KATTI
 

Seçimlere 9 gün gibi kısa bir süre kaldı. Adaylığınız açıklandığında, muhalefetin adayının önde olduğu konuşuluyordu. Bu algı son dönemeçte değişti. Bunu nasıl başardınız?
12 Ocak günü Sayın Cumhurbaşkanımız görevi tevdi ettiğinde bismillah dedik. Çalmadık kapı, girmedik gönül bırakmamak için çalıştık. Ben İzmit’e çok güveniyorum. İzmitlileri çok seviyorum. Her şeyin odağında insan olmasını istiyorum. Her yer gül bahçesi olsa insanı sevindiremedikten sonra yaptığınızın bir önemi yok. Gönüllerde iz bırakabilmek çok önemli. İnsanların söylediği her şeye kulak kesilmeye çalıştık. Vatandaşımız gücümüze güç kattı.  Bu noktaya geldik.
 

SEÇMEN HANGİ PROJELERİ SEVDİ?
 

Seçim beyannamenizi açıkladıktan sonra, sahada vatandaşla buluşmalarınız devam etti. Projelerinize tepkiler nasıldı?
Elektrikli taksiler ve bisiklet projeleri çok ilgi gördü. Sanatsal ve kültürel alanda yapacağımız çalışmalar olumlu tepkiler aldı. Şehir kütüphanesi projesi önemli olumlu dönüşler aldı. Jimnastik okulu aileler tarafından beğenildi. Buradan olimpiyatlara sporcu yetiştireceğiz. İstihdam merkezi projemizi önemsiyoruz. Fuar alanında duvarların yıkılarak yazlık sinemaların millet bahçesinin olacağı bir alan olacak. Bu da heyecan yaratıyor. Sekapark’ta bir dönme dolap yapacağız. Sekapark, turizme yönelik bir alan olacak.
 

7/24 CANLILIK OLACAK
Sembol caddelerimiz var. İstiklal ve Fethiye Caddesi, Turan Güneş caddelerinde esnafımızın ticaretinin canlanması için çok güzel projeler olacak. Bu caddeler 7/24 canlı olacak. Yaşlılarımız için elektrikli merdiven projemiz çok önemli. Başlıcaları bunlar…
 

KADINLAR İÇİN PROJELERE AĞIRLIK VERİLECEK
Kadın Erkek Eşitliği Komisyonu’nda görev yaptığımda kadınların istihdamda yeterli alan bulamadığını gördük. Kadınlar, yeteneklerini sergilediği ürünleri belediyenin kuracağı bir site üzerinden emeklerini pazarlayacaklar. Kadınlar 18 gün pirimini ödeyerek, evde üretimini yaparak emekli olabilecek. Bunu çok önemsiyorum. Her mahallede annelere kreş sözü verdim. Hiç çocuğu alıp uzağa götürmeyecekler. Mahallede çocukları emniyetli bir yere bırakmak isteyenlere kreş sözümü tutacağım. Öğretmeni de mahalleli bulacak. Meslek edinmek isteyen kadınlarımızın da yanında olacağız. Etüt merkezleri daha da yaygınlaştırılacak. Atanamayan öğretmenlerimize de böyle yardımcı olacağız.
 

İZMİT KOCAELİ’NİN KALBİ

1 Nisan sabahı belediye başkanlığı koltuğuna oturduğunuzda bizleri nasıl bir İzmit bekliyor olacak?
İzmit, farkı hissedecek. Küçük dokunuşlarla büyük farklar olacağını görecekler. Daha yaşanabilir, herkesin “İzmitliyim” demekten gurur duyacağı bir İzmit olacak. Herkes Türkiye’nin 7 bölgesinden gelmiş. Doğduğunuz değil, doydunuz yer. Onun için huzur ve mutlu bir şehir planlıyoruz. Gıptayla bakılan bir İzmit olacak. İzmit Kocaeli’nin kalbi. Dolayısıyla İzmit önemli bir şehir. Eski bir şehir. Tarihimizi bilerek, eskisini koruyarak yenisini inşa edeceğimiz bir İzmit hayal ettik. Yapacak çok işimiz var. Öncelikle bir kadın eli değecek İzmit’e… Halkla yönetimi önemsiyoruz. 102 mahalleye eşit ve adil hizmet götürebilmek için bunu önemsiyoruz. Mahalleli mahallenin sahibi olacak. Belediyemizde kuracağımız iletişim ağıyla daha insanımıza dokunacağız. Sosyal projelerimizi ağırlıklı yürüteceğiz.
 

SOSYAL HAYATTA NASIL BİR SİBEL GÖNÜL VAR?
 

Biraz da magazinsel birkaç soru soralım sizlere. En son okuduğunuz kitap nedir? Sosyal hayatta neler yaparsınız?
Rahmetli Savaş Poyraz’ın oğlu Tolgay İz Bırakanlar kitabını hediye etti. Şu an onu okuyorum… Öncelikle anneyim. Ailemin mutluluğu, huzuru için elimden geleni yaparım. Bizim yaşlılarımız da var. Ailenin en genci eşimle benim. Yaşlılarımız vakit geçirmeyi seviyorum. Hayvanları çok seviyorum. Bir köpeğimiz var ona bakmayı seviyorum. Toprakla, doğayla iç içe olmayı çok seviyorum. Kitap okumayı seviyorum. Zaman buldukça tiyatroya gitmeyi, sinema izlemeyi çok seviyorum.
 

KENDİSİNDE SEVMEDİĞİ YÖNLERİ VAR MI?
 

Sibel Gönül’ü kendi ağzından nasıl tanımlarsınız? Kendinizde hiç sevmediğiniz ve çok sevdiğiniz özellikler nelerdir?
Ben insanın kendisini sevmesi gerektiğini düşünüyorum. Keşke şöyle yapmasaydım dediğim şeyler oluyor. Bazen aceleci davranabiliyorum. Hızlı ve çabuk sonuca varmayı seviyorum. Bir şey olacaksa hemen olsun diyorum.
 

“KAYBETME İHTİMALİNİ HİÇ DÜŞÜNMEDİM”
 

Sibel Gönül, seçimi kaybetme ihtimalini hiç düşündü mü?
Hayır hiç öyle bir ihtimali düşünmedim. Çünkü ben İzmit’e güveniyorum ve İzmit’i seviyorum. Biz İzmit kazansın istiyoruz. Biz İzmit’e gönülden bağlıyız.
 
 

Sibel Gönül, doğduğundan bu yana geçmişini şöyle anlatıyor;
1966’da doğdum. Babamın memuriyeti nedeniyle 1967 yılında İzmit’e yerleştik. İlkokula Yeni Turan İlkokulu’nda başladım. 3 sene Yeni Turan İlkokulu’nda okudum. Çok değerli öğretmenim olan rahmetli Mualla Sezgin hocamın emeği üzerimde çoktur. Allah rahmet eylesin… Yeni Turan İlkokulu kapanınca 50. Yıl İlkokulu’na geçtik. 4 ve 5. sınıfı Vasfiye Boysal hocamızdan eğitim aldım. Vasfiye hocamın da bende yeri ayrıdır. Sonra sırasıyla İzmit Ortaokulu ve İzmit Lisesi’nden mezun oldum. Bu şehirde büyüdüm, bu şehir benim hayatımı şekillendirdi.
Yükseköğrenimimi 1987 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesinde tamamladım. Daha sonra 2007 yılına kadar İzmit’te serbest mimar olarak çalıştım. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Kocaeli Mimarlar Odasında Genel Sekreter olarak görev yaptım.
Siyasete AK Parti’nin kuruluşu ile başladım. Kurucu İl Yönetim Kurulu Üyesi oldum. Yüce Meclis’in çatısı altında 2 dönem milletvekilliği yaptım. Kocaeli’nin 2. Kadın milletvekili oldum. AK Parti’de Genel Başkan Yardımcılığı, Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığı yaptım. 81 ilin kadın kolları teşkilatları ile ilgili çalışmalar yaptım. 2015 seçimlerinde tekrar aday olmayacağımı beyan ettim. O çalışmalardan sonra bir süre ara verdim. Çocuklarımla ben Ankara’da eşim İzmit’teydi. İlgilenmemiz gereken yaşlılarımız vardı. Bu nedenle Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan müsaade istedim.
2001 yılından beri, ülkemiz, kentimiz ve partimiz için canla başla, el birliğiyle, partimizin tüm teşkilatlarıyla fedakârca çalıştık.

banner31

İlgili Galeriler
banner29
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
teyzee - 3 ay önce
bırak bu işleri fatma hanım daha çok hak ediyor.