banner446
banner421


"Sayın Başbakan, buraya uçak mı indireceksiniz?"


Mustafa BAĞDİKEN

Mustafa BAĞDİKEN

14 Haziran 2018, 14:06

Öncelikle tüm vatandaşlarımıza kazasız belasız, dertsiz, tasasız iyi bayramlar.


Bayram tatili trafiğinde yaşanan sıkıntılarla ilgili yıllarca haber yaptım. Ulusal televizyonlarda ilk canlı yayınları yapan da benim.  Artık TEM ve D-100 Karayolu’nun hassas geçiş  noktalarını bu kenti yönetenlerden daha iyi bilir hale geldik.  
Osmangazi Köprüsü inşaat halindeyken bile,  o cep yakan geçiş fiyatı da açıklanmadan da önce bir yazımda,  bu trafik sorununa köprünün de yeterli çözüm olmayacağını belirtmiştim. Nitekim  dediğimiz de çıktı. Köprünün geçiş fiyatı yarı yarıya düşürülse bile, Kocaeli İstanbul’un tüm Anadolu ile bağlantı köprüsü konumunda olması nedeniyle bu çile bitmez.
Halen inşaatı devam eden Kuzey Marmara Otoyolu bu sorunu belki biraz çözecek.  Yine İstanbul’dan çıkıp Sakarya, Eskişehir, Ankara ve Anadolu’nun diğer kentlerine giderken transit geçiş yapacak olanlar belki o yolu tercih edecek.  Ama  İstanbul ve Kocaeli’ye olan önlenemeyen göçle birlikte  artan nüfus, araç sayısı,  daha açılmadan söyleyeyim;  Kuzey Marmara Otoyolu da bu trafik çilesine çözüm olmayacak.  

Bu falcılık falan değil, göç, nüfus ve trafikteki araç sayısı artışı bunu gösteriyor. 
Benim hafızamda kalan, hatta o tarihte haber olarak da işlediğim bir olayı anlatayım. 
BAKIN GİŞELER O ZAMAN NEREDEYDİ?

Bu kente atama ile gelen bürokratlar bilmez. TEM Otoyolu inşa edildiğinde bilet turnikeleri  (O dönemde bugünkü gibi OGS -HGS gibi sistemler yoktu.  Parayı veren geçebiliyordu)  önce bugünkü Bölge Trafik Müdürlüğü’nün bulunduğu noktadaydı. Gültepe  geçişi  viyadük ve tüneller de bitmediğinden, otoyol  burada sona eriyor ve D-100’den İzmit içine geçiliyordu. Sonra Uzunçiftlik turnikelerinden tekrar TEM’e giriliyordu.
Dönemin Başbakanı rahmetli Turgut Özal, hatırladığım kadarıyla aralarında  o dönem Hürriyet Başyazarı olan Oktay Ekşi’nin de bulunduğu  gazetelerin tüm yayın yönetmenleri  ve başyazarlarını toplayıp lüks bir otobüsle getirttiği o turnikelerin bulunduğu noktada açıklamalar yapıyordu. Gültepe geçişi, viyadük ve tünellerle ilgili bilgi veriyordu. 

SAYIN BAŞBAKAN, BURAYA UÇAK MI İNDİRECEKSİNİZ?
Bilindiği gibi orada yolun iki yönü de  çok geniş. Yazarlardan biri, Turgut Özal’ın hoşgörüsünden de yararlanıp, “Sayın Başbakan... Bu kadar geniş yol mu olurmuş? Buraya uçak mı indireceksiniz? Bu kadar masrafa yazık değil mi?” şeklinde ve benzeri cümlelerle eleştiride bulunmuştu.  
Benim aklımdan çıkmayan, Turgut Özal’ın ona doğru parmağını da sallayarak verdiği kısa ve net cevabı şöyleydi. 
“Göreceksiniz, çok  yakın zamanda bu genişlikte yollar da yetmeyecek”


Rahmetli Turgut Özal bu konuda ileri görüşlüydü, Türkiye’nin geleceğini görüyordu.  Bundan anlaşılacağı gibi, bu nüfus artışı ve her gün binlercesi eklenen trafikteki araç sayısı karşısında, Osmangazi Köprüsü’nden sonra Kuzey Marmara Otoyolu da bu TEM, D-100, E-130 ve İzmit kent içi geçişindeki  trafik sorununu çözmeye yetmeyecek. 

Tabi Kuzey Marmara Otoyolu’nun henüz belirlenmeyen geçiş fiyatını da hesaba katmıyorum. 


DÖNÜŞE DE DİKKAT
Bu hatırlatmalardan sonra bir hatırlatma da dönüş trafiği için yapayım:
İstanbul , Anadolu istikametine doğru  dün başlayan ve bayram sabahına  kadar devam etmesi muhtemel trafik yoğunluğu ile neredeyse  boşaldı. Elbette bunun dönüşü var. Dönüş, bayramın ikinci günü başlar. On binlerce kişi son güne kalmak istemeyeceğinden ikinci günü tercih edecek. 
Bizim klasik geçiş noktası Bekirdere Rampası malum. Bayramın ikinci ve son günü adım adım olacak. Özellikle üçüncü günün öğlenden sonrasını ve düşünmek bile istemiyorum. 
Bugünkü koşullarda bu trafik çilesinden kurtuluş yok.
Tüm sürücülere hem gidiş, hem dönüş trafiğinde Allah kolaylık versin. Herkesi kaza ve belalardan korusun. Gidecekleri yerlere sağ salim ulaştırsın.
İyi bayramlar olsun…

 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ersoy Kandemir - 1 yıl önce
Şimdikilerde Değirmendere’ye hastane yapacağız diye trafiğin ağzına etti,daha temel olmadan.Allah ıslah etsin