banner613
banner559

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker: “İlimize atanacak sağlık müdürüne  ekibini belirleme hakkı tanınmalıdır”

banner418

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker yazılı bir basın açıklaması yayınlayarak istifa eden Kocaeli İl Sağlık Müdürü Şenol Ergüney’in yerine getirelecek müdüre kendi kadrosunu kurma şansı verilmelidir dedi.

banner482
Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker: “İlimize atanacak sağlık müdürüne  ekibini belirleme hakkı tanınmalıdır”
02 Ekim 2020 Cuma 12:04

banner603
banner535

“KOCAELİ İSTANBUL VE İZMİR’DEN SONRA TOPLANAN VERGİLERİN YÜZDE 10,63’NÜ KARŞILAYAN ÜÇÜNCÜ İL’DİR”
2019 yılının verilerine göre Kocaeli İlinin nüfusu 1.953.035'dir. Nufusun 988,098 erkek, 964,937 kadından oluşmaktadır. Yüzde olarak hesaplandığında ise Yüzde 50.59 erkek,  Yüzde 49,41 kadındır. Kocaeli’nin nüfusu bir önceki yıla göre 46.644 artmıştır. Yıllık nüfus artış oranı ise Yüzde  2,45'tir.  Kocaeli’nin yüzölçümü 3.623 km2  olup, Kilometreye 539 insan düşmektedir.  2019 verilerine göre Kocaeli İstanbul ve İzmir’den sonra toplanan vergilerin Yüzde 10,63’nü karşılayan üçüncü il dir. İlimiz, 2019 yılında  71 milyar 555 milyon TL vergi ödemiştir. Bu rakam, Türkiye’nin genelinde 69 ilin vergi gelirlerinin toplamından 68 milyar 749 milyon TL fazladır. 

“HALEN PREFABRİKTE VATANDAŞIMIZA HİZMET VERMEYE ÇALIŞAN HASTANE VAR, DEVLET HASTANESİ BULUNMAYAN İLÇELERDE BULUNMAKTADIR”
Aynı zamanda, İlimiz yüzde 90,8 ile tahakkukta birinci sırada yer almaktadır. Kocaeli’nin 2019 yılında kişi başına ödediği vergi geliri de 36 bin 638 TL olmuştur. Böylece Kocaeli ödediği kişi başı vergi ile Türkiye ortalamasının  8 bin 97 TL ile kat kat üzerine çıkarak yine devlete en fazla kazanç sağlayan il, olmuştur. Ülke ekonomisine ciddi katkı sağlamasına rağmen bu güne kadar ilin nüfus sayısına  göre hak ettiği sağlık yatırımları gerçekleştirilmemiştir. Yeterli yatak sayısı olmadığı gibi fiziki mekan sıkıntısı da çekilmektedir. Halen prefabrikte vatandaşımıza hizmet vermeye çalışan hastane var, devlet hastanesi bulunmayan ilçelerde bulunmaktadır. İlimizde kamuya ait hastane ve sağlık kuruluşlarında görev yapan personellerin huzur içinde, mobing ve tehdit’e maruz kalmadan, verimli bir şekilde hizmet üretebilmesi sağlanamadığından, personelin sevk ve idaresinin planlaması yapılamadığından, kurumları sevk ve idare edecek amir atamalarında liyakat ve ehliyete önem verilmediğinden, ilimizde yaşayan nüfusa orantılı olarak yatak sayısı, fiziki mekan kıtlığı, kurumların yönetimine atanacak idarecilerde liyakat ve ehliyet aranmaması nedeniyle sağlık kurumları iyi yönetilmemiştir.

“İL SAĞLIK MÜDÜRÜ KAMUOYU BASKISI SONUCU SORUMLULUĞU ÜZERİNE ALARAK İSTİFA ETMİŞTİR”
Bunun tek sorumlusu 2010 yılında sözleşmeli yöneticilik dönemine geçildik den sonra sağlık kurumlarını sevk ve idaresini mevzuatlara uygun sağlayamayan, sağlık yatırımlarının planlanmasını yapamayan, idarecilerdir. İdarecilerin sözleşmelerinin yenileneceği süreçte yerel basında çıkan haberlerde sağlık teşkilatının iyi yönetilmediği, girift ilişkiler, tarikat cemaat yapılanmalarının yoğun olduğu idareci atamalarında bu unsurların etkili olduğu yazıldı çizildi. Haberler den  kısa bir süre sonra İl Sağlık Müdürü İstifa etmiştir. Bazı idarecilerinde istifa ettikleri haberleri basına yansımıştır. İl Sağlık Müdürü kamuoyu baskısı sonucu sorumluluğu üzerine alarak istifa etmiştir.

“SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN TEK BAŞINA İSTİFA ETMESİ YETERLİ DEĞİLDİR”
Sağlık Müdürünün tek başına istifa etmesi yeterli değildir. Basında çıkan iddialara konu olan süreç içinde sağlık müdürü ile birlikte görev yapan sözleşmeli idarecilerde, yani tüm ekibi de istifa etmelidir. Sağlık Müdürü olarak görev yapan bir kişinin istifa ederek ayrılması bir takım kuşkular yaratmaktadır. İstifa gerekçelerinin ortaya çıkarılması için geriye yönelik 10 yıllık sürecin tetkik edilmesi ve müfettişler tarafından soruşturulması gerekmektedir. Yöneticiler istifa ederek aklanamazlar. Görev yaptıkları sürenin hesabını vererek kamu vicdanında aklanabilirler. Görevi devralacak yeni müdürün geçmiş dönemi sorgulayarak ve ehil yöneticilerle sözleşme imzalayarak görevine başlayacağını ümit ediyoruz.

“İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNE ATAMASI YAPILACAK KİŞİNİN CUMHURİYETİ KURAN İRADENİN FİKRİ YAPISINA SIKI SIKIYA BAĞLI…”
İlimizin metropol bir kent olması, nüfus artış hızının çok yüksek olması, Sağlık Bakanlığına bağlı iki adet SBÜ Derince Eğitim Araştırma Hastanesi, YÖK’e bağlı bir adet Tıp Fakültesi Hastanesinin faaliyet göstermesi ve yakın zamanda şehir hastanesinin faaliyete geçecek olması nedeniyle  İl Sağlık Müdürlüğüne Profesör veya Doçent unvanına sahip, liyakatli ve ehliyet sahibi, tecrübeli, ekip anlayışına sahip, çalışanların hak ve hukukunu gözeten adaletli bir şahsiyetin atanması sağlanmalıdır. İl Sağlık Müdürlüğüne ataması yapılacak kişinin Cumhuriyeti kuran iradenin fikri yapısına sıkı sıkıya bağlı, milli düşüncelere sahip, çizgileri net hiçbir cemaat ve tarikatlar ile ilintisi ve ilişiği olmayan, Liyakat ve ehliyet sahibi, Devlet terbiyesi almış, gücünü makamdan değil de, makama güç katacak,  hiçbir kimsenin etkisine girmeyen, devletin ve milletin adamı ve emrinde olacak bir şahsiyetin il sağlık müdürlüğü görevine getirilmesi devletimiz, Kocaeli ilinde yaşayan vatandaşlarımız ve sağlık çalışanları için faydalı olacaktır. Yerel basın üzerine düşen sorumluluğun gereğini yaparak, kamu adına kurumlardaki usulsüzlükler hakkında kamuoyunu aydınlattığı için vatandaşlarımız ve sağlık çalışanları adına yerel basına teşekkür ederiz. Geçmiş de olduğu gibi bundan sonrada mevzuatları yok sayarak kurumları kendi kurallarına göre yönetmeye çalışan, sağlık çalışanlarına mobing uygulayan, tehdit eden, idarecilerle hukuki mücadelemiz devam edecektir.

 

banner31

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ersoy Kandemir - 3 hafta önce
Cemaatlerin ve siyasetin değil,halkın ve devletin çıkarını düşünen,Şenol gibi yalan iftira ve şeref yoksunu gibi hareket etmeyi seven değil lazım olan,övünmek gibi olmasın bana benzeyen birinin müdür olması kovit sürecinde ve devletimizin kurumunun gelişmesinde çok yararlı olacaktır!
Misafir Avatar
körfezli 41 - 3 hafta önce @Ersoy Kandemir
ALLAH korusun
Avatar
Av. erzoy candemir - 3 hafta önce
:)