banner383

Sağlık çalışanları hakkını arıyor

banner418

Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Erdal Yıldırım, sağlık çalışanlarının son yıllarda döner sermaye düşüşleri ile ilgili yaşadığı gelir kaybını ve mağduriyeti dile getirdi.

Sağlık çalışanları hakkını arıyor
20 Kasım 2018 Salı 11:53

banner32
banner313

Yıldırım yaptığı açıklamada; “İzmit Seka Devlet Hastanesi olmak üzere tüm sağlık kuruluşlarımızda sağlık çalışanlarımız sabit dışı ek ödeme ya az almakta, ya da hiç alamamaktadırlar. Bu durum çalışma motivasyonlarını ciddi manada düşürmektedir. Örnek verecek olursak İzmit Seka Devlet Hastanesi’nde aylardır sabit üstü döner sermaye tutarını çoğu personel alamazken, ödeme yapılan personele de 70 TL gibi komik bir rakam ödenmiştir. Diğer kurumlarda yüzde 46.5 lara kadar ödenebilen paylar, İzmit Seka Devlet Hastanesinde yüzde 36 olarak ödenmektedir. Çoğu çalışanımızın vergi dilimine girdiği, maaşlarda ciddi düşüşler yaşadığı yılın bu son aylarında birde döner sermayeden ücret alamaması, sağlık çalışanlarımızı ekonomik olarak daha zor duruma sokmuştur” dedi. 


Emeğin tasarrufu olmaz
Çalışanının emeğinin tasarruf kaynağı olamayacağını vurgulayan Yıldırım, “Geçtiğimiz yıllarda bu rakamlar aynı hastanelerde aylık 500 TL civarındaydı. Her geçen gün azalmakta olan bu rakamlar artık yok olmaya başlamıştır. Tatil, hafta sonu demeden, kimi zaman ailelerine ayırmaları gereken zamanı hastalarına ayırarak 7 / 24 hizmet veren sağlık çalışanlarımızın gelirleri bir tasarruf kalemi değildir, olmamalıdır. Aylık 500 TL sabit üstü döner sermaye alan personelin döner sermayesinin 70 TL ye düşürülmesi, onun cebinden 430 TL alınması, bu kişinin evine alacağı bir ekmeğin, çocuğuna alacağı bir sütün, meyvenin azaltılması demektir, sağlık çalışanlarının evine götüreceği ekmeğinden tasarruf yapılmamalı, bu tasarrufun kimseye bir fayda getirmeyeceği bilinmelidir. Son dönemde kurlarda yaşanan dalgalanmalarda hastanelerimizin ödeme dengelerinde sorunlar yaşanmasına neden olmuş, birçok hastanede personel dağıtılan döner sermaye rakamlarını tasarruf edilir bir kaynak olarak görmüştür” ifadelerine yer verdi.


Mağduriyetler giderilmeli
 Çalışanın mağduriyetinin bir an önce giderilmelisi gerektiğini de vurgulayan Erdal Yıldırım, “Bu konunun düzeltilmesi ve sağlık çalışanlarının mağduriyetinin giderilmesi adına yetkililerden isteğimiz acilen ve ivedilikle Döner sermeye dağıtılabilir oranın yüzde 36’lar değil, yüzde 55’e çekilerek sağlık çalışanlarımızın nefes almasını istiyoruz. 8 yıldır herşeyin zamlandığını düşünürseniz, zamlanmayan SUT fiyatlarının belli kalemlerinde değil  tüm kalemlerinde  acilen yüzde 30  zamlanması gereklidir. Gerekirse hastanelerimiz devletimiz tarafından desteklenmeli, sağlık çalışanlarının mağduriyetinin giderilmesi için dağıtılabilir döner sermaye oranları artırılmalı, döner sermaye üzerinden yapılan ödemeler azaltılmalı ve bazı bu kalemden ödenen giderlerin genel bütçeden karşılanması yoluna gidilmelidir. İnanıyoruz ki gerekli önlemler alındığında sağlık çalışanlarımızın yaşadığı bu mağduriyet giderilecektir. Bu anlamda bu konunun takipçisi olacağımızı buradan tüm kamuoyuna hatırlatmak istiyoruz. Biz Sağlık-Sen olarak her zaman çalışanlarımızın yanında yer alarak, yaşadıkları haksızlık ve mağduriyetleri dile getirmeye devam edeceğiz” açıklamalarında bulundu
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.