banner61

Sağlık Alanında Kocaeli Öncü Oluyor

banner65

Dijital Hastaneler konusunda Türkiye genelinde önemli başarılar elde eden Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Sağlık Tesislerinin Ulusal Akılcı İlaç, Tıbbi Malzeme ve Tıbbi Cihaz Yönetimi konularında yapmış olduğu çalışmalar Sağlık Bakanlığının dikkatini çekti. Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu yetkilileri Kocaeli’ye gelerek söz konusu özgün çalışmaları yerinde incelediler. Yetkililer özellikle örnek akıllı ilaç yönetim projeleri ve Tıbbi Malzeme ve Tıbbi Cihaz Yönetim Sistemi hakkında bilgi aldılar.

banner57
Sağlık Alanında Kocaeli Öncü Oluyor
26 Ağustos 2017 Cumartesi 09:29

banner29
banner15
Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi İzmit Alikahya Yerleşkesinde, Sağlık Bakanlığı Tıbbi Cihaz ve İlaç Kurumu Tıbbi Cihaz Kayıt ve Koordinasyon Daire Başkanı Uz. Dr. Yalçın Sosyal ve Akılcı İlaç Kullanımı Daire Başkanı Ecz. Mesil Aksoy başkanlığında yapılan çalışma ve projelerin sunulduğu toplantılara; İl Sağlık Müdürü Mürsel Durmaz,  Genel Sekreter Op. Dr. Şenol Ergüney, Tıbbi Hizmetler Başkanı Op. Dr. Onursal Varlıklı, Mali Hizmetler Başkanı Mustafa Tekin, İl Sağlık Müdürlüğü uzmanları, İzmit Seka Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Sadullah Kıvanç Tunç, Karamürsel Devlet Hastanesi Uz. Dr. Erkan Çelik, Ecz. Yeşim Akgül ve Uz. Ecz. Kürşat Demirtürk ve Sağlık Bakanlığı uzmanları katıldı.
 
Tıbbi Malzeme ve Tıbbi Cihaz Yönetiminde Profesyonel Uygulamalar
Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Sağlık Tesislerinde uygulanan Tıbbi Malzeme ve Tıbbi Cihaz Yönetimi tamamen elektronik ortamda yönetiliyor. İlaç, Tıbbi Sarf, Temizlik, Kırtasiye Malzeme gibi konularda gerekli tüm talepler zorunlu olarak bu sistem üzerinden yapılıyor, herhangi bir hastanede aynı veya benzer bir üründe stok fazlası varsa ihtiyaç öncelikle oradan temin ediliyor, böylece hem boşuna para harcanmamış hem de diğer sağlık tesisindeki stok fazlası malzeme değerlendirilmiş, ziyan edilmemiş oluyor.
 
Elektronik sistemde stok fazlası ürün yok ise malzemeler ihale işlemleri ile temin edilerek bilgileri sisteme yükleniyor. Bu aşamadan sonra hastanelerden çekilen tüm siparişler ve teslimat işlemleri gibi tüm süreçler genel sekreterlik tarafından elektronik ortamda izleniyor. Birliğe bağlı Sağlık Tesislerinde sistemli bir şekilde yürütülen Tıbbi Malzeme ve Tıbbi Cihaz yönetimiyle sağlık tesisinde kullanımı giderek azalan bir malzeme veya tıbbi  cihazlar sistem üzerinden hangi hastanede ne kadar olduğu görülerek, sayısı ve stok durumuna göre farklı sağlık tesislerine aktarılabiliyor. Bu sayede stok ya da ihtiyaç fazlası oluşumlar önlenebiliyor.
 
 
Mustafa Tekin; “ Kamu Zararı Oluşması Engelleniyor ”
Tıbbi Malzeme ve Tıbbi Cihaz Yönetimi ile ilgili sunum yapan Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Mali Hizmetler Başkanı Mustafa Tekin; “ Sağlık tesislerimiz tarafından yapılan cihaz ve malzeme talepleri artık tamamen sistem üzerinden alınıyor. Gönderilen talepler tıbbi ve mali açıdan değerlendiriliyor. İl içerisindeki stok seviyeleri ve gereken araştırmalar yapıldıktan sonra elektronik ortamda onaylanıyor. Bu sayede fazladan tıbbi cihaz ve malzeme alımları önlenmiş oluyor.
Yapılan bu çalışma neticesinde ilimiz hastanelerinde  ilaç, tıbbi sarf ve özellikle antibiyotik tüketiminin giderek azaldığını görüyoruz. Bu çalışmalar ile milli kaynakları verimli kullanmak adına önemli adımlar atılmış oluyor, Sağlık Tesislerimizde kullanılmayan stok fazlası Tıbbi Cihaz ve malzemelerin başka bir Sağlık Tesisimizde kullanımı sağlanarak önemli ölçüde israfın önüne geçilmiş oluyor.” dedi.
 
Ergüney; “ Ülke olarak israfı önleyecek bir çok proje geliştirmemiz lazım”
İlde yapılan proje ve çalışmalar hakkında bilgi veren Genel Sekreter Op. Dr. Şenol Ergüney “ Türkiye geneline uygulanabilecek örnek projeler üretmeye dikkat ediyoruz. Tanı ile ilişkili gruplar (TİG) ile entegre edilen bir projemizde, hekimlerin sisteme girdikleri teşhise göre hangi ilaç grubunun hastaya daha uygun olduğu bilgisi ekrana geliyor. Uygulama mali açıdan ülkemize ciddi avantajlar sağlayacak. Hekimler talepte bulundukları ilaçlar hakkında önlerine çıkan ekranda kıyaslama yapabiliyor. Bir başka projemizde ise İlaç Rehberi Hastane Bilgi Yönetim Sistemi ile entegre çalışmaya imkan sağlıyor. Böylelikle stok seviyeleri etkin bir şekilde yönetilmiş oluyor, malzeme yönetimi kolaylaşıyor, böylece sağlık tesislerimizde israf önlenmiş oluyor. Projenin sonraki aşamasında ilaç rehberinin hekime gönderilerek anlık mesajlarla hasta tedavisinde karar verme sürecine destek verilmesi planlanıyor. Bir çok alanda kaynaklarımızı daha verimli kullanmaya ihtiyacımız var. Ulusal düzeyde israfı önleyecek projeler geliştirilmesi lazım ” dedi.
 
Kocaeli Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği tarafından geliştirilen bu projelere, Sağlık Bakanlığı tarafından katkı sağlanacağı ve akabinde tüm Türkiye’ye yaygınlaştırılacağı düşünülüyor.
banner32

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.