banner478
banner421

Konunun uzmanı ile her şeyi konuştuk… Domuz gribi geri mi döndü?

banner418

Son günlerde artan grip vakaları ve ölümlerin ardından yeniden domuz giribi endişesi baş gösterdi. Konunun Kocaeli’deki uzman isimlerinden olan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı olan Ömer Hilmi Alga, çok çarpıcı açıklamalar yaptı.

banner482
Konunun uzmanı ile her şeyi konuştuk… Domuz gribi geri mi döndü?
22 Ocak 2020 Çarşamba 09:54

banner460

Son dönemde ortaya çıkan grip vakaları acaba domuz gribi geri mi dönüyor dedirtmişti. Konuyu Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı olan Ömer Hilmi Alga ile detaylıca konuştuk. Domuz gribi hakkında öğrenmek istediğiniz her şey bu söyleşide.

DOMUZ GRİBİ GERİ Mİ DÖNDÜ? 
Domuz gribi olarak adlandırdığımız grip diye bir şey kalmadı. Bunun sebebi 2009 yılında çıkan domuz gribi virüsüne vücudumuzun alışmasıdır. O zaman domuz gribiydi ama şimdi bu virüse alıştığımız için eskisi gibi bir sıkıntı oluşturmuyor. Grip hastalığı zor bir hastalıktır. Bizim insanımız 2-3 gün ayakta hastalık geçirir grip der ama bu grip değildir. Bu soğuk algınlığı veya nezledir. İnsanlar buna grip dediği için normal grip insanlara ağır gelir. Geçirdiği soğuk algınlığı ve nezle ile karşılaştırır bu yüzden ağır gelir. Bu domuz gribi de normal grip gibi olmasıdır. Burun akması ufak öksürmek grip değildir. 
 

DOMUZ GRİBİ OLDUĞUMUZU NASIL ANLARIZ? 
Domuz gribin normal bir grip arasında büyük bir fark olduğunu anladık değil mi? Bu Domuz Gribi virüsü pandemiydi, kıtalar arası birden ölümlere bile sebep olan bir tür olarak çıktı.  Bu virüs ilerleyen yıllarda tekrardan değişime uğrayıp başka bir adla karşımıza çıkabilecek türdür. Virüsler sürekli değişir, bu yüzden grip aşıları her sene değişir. Bu değişen virüsler tespit edilerek o aşının içine katılır.
1-Ateşimizin 39-40 derecelere çıkması bir belirtidir.
2-İnsanda ciddi derece oluşacak olan vücut kırgınlığı ve ağrısı da başka bir belirtidir. 
3- Yırtılır gibi öksürük belirtisidir. Bu belirtiler grip olduğumuzu gösterebilir.

DOMUZ GRİBİNİN NEDENLERİNİ SAYACAK OLURSAK NE SÖYLEYEBİLİRİZ? DOMUZ GRİBİ NASIL BULAŞIR?
Domuz gribinin buluşma yolları damlacıklardır. Öksürüklerde, aksırıkta, hapşırmakta ağızdan burundan çıkan damlacıklar vardır. Bu damlacıklar 1.5 metre mesafede etkilidir. Hasta birinin bu durumlarda ağzından veya burnundan çıkan virüs size gelebilir. Ağzınızda veya burnunuza girer, siz bunun farkında olmazsınız. Bu hastalıklar bunun dışında tabi ki temasla da bulaşır. Temas dediğimiz de birebir temas olarak algılamayın dolaylı şekilde temaslarda da bulaşır. Hasta olan kişinin değdiği yerlere dokunan kişinin dokunduğu eline koluna ayağına o virüs bulaşır. Sonrasında eli değen sağlıklı insana bulaşır. Ağzına yüzüne dokunur grip çıkar. Virüsler bulunduğu yerde 2-8 saat arası yaşayabilir. Vücut direncin iyiyse bunu savuşturursun. İyi dinlenme, sıcak soğuğa dikkat etmek, dengeli beslenmek köyü akışkanlıklardan uzak durmak, stresten uzak durmak vücut direncini artırır ve seni mikroplara karşı korur.

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Ömer Hilmi Alga

DOMUZ GRİBİ TANISI NASIL KONULUR? 
Bazı belirtiler herkeste görülür. Şahsen ben domuz gribi tanısı için kişide vücut ağrısı ve ateşi mutlaka ararım. Ateş (38 °C ve üzeri ) yükselir ve titreme görülür, bunlara baş ve karın ağrısı eşlik etmektedir. Kuru bir öksürük görülür. Bunların dışında, eklem ve boğaz ağrıları, iştahsızlık, burun akıntısı, hapşırma, baş dönmesi de görülebilir.
Burun sürümüydü ve boğaz sürümüydü salgılardan sürünüp aşınır incelenir Bir virüs aranır. Hassasiyeti %50. Bu tahlil çok başarılı tahlil değildir. Varsa vardır yoksa yok değildir. Testin hassiyesiyeyi düşük. 

DOMUZ GRİBİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR? 
İlk iki gün içinde Oseltamivir içeren ilaçlar gribi ciddi oranda engeller. Bu oseltamivir virüse etki eder ve hastalığın ağırlaşmasını engeller. Tedavi için sadece bu ilaçlar kullanılmaz. Hastaya koyulan tanıya göre ağrısı kesici, ateş düşürücü öksürük ilaçları, boğaz spreyi ilaçları verilir. Belirtilere göte tedavi esastır.

BULAŞICI HASTALIKLAR HAKKINDA GENEL BİR BİLGİ VEREBİLİR MİSİNİZ? 
Hastalıklar bazen solunum ile bulaşır. Bazen de direkt veya dolaylı temas ile bulaşır. Temas ettiğimiz yerde 2-8 saat arası o virüs orada kalır. Temas solunum yiyecek besin zehirlenmeleri. Bulaşıcı hastalıklar insanlara yemekle, suyla ve yiyeceklerle de bulaşır. Hayvanlardan geçen virüsler vardır. Şarbon hastalığı oluşmuştu. Eyleme dokunmaktan. Infılrnxa zamanında sıkıntışutda mutlaka doktora giymek gerekir.

SON DÖNEMDE AŞI TEDAVİSİNE KARŞI TEPKİLER VAR VE AŞI ORANLARINDA GÖZLE GÖRÜLÜR BİR DURUŞ VAR BUNU NASIL DEĞERLENDİRİRSİNİZ?
Dünyada keşfedilen en iyi şeylerden biri aşıdır. Aşılar olmasaydı şimdi varya… Aşı hastalığı bazı hastalıkları ortadan kaldırdı biz o yüzden aşılarının bize ne kadar faydalı olduğunun farkında değiliz. Aşı tedavisi bazı hastalıklar ortadan kaldırmış veya ciddi oranda azalma sağlamıştır. Çiçek hastalığı aşılar sayesinde tamamen ortadan kaldırıldı. Çocuk felci aşıları ile bu hastalığın oranı çok azaldı. Topallayan insanları görmüyorlar artık, topallayan gencecik insanlar vardı. Bunun sebebi çocuk felcidir. Yok kurşun, çinko demir var bahaneleriyle doğal olarak kesilsin bu hastalık gibi gibi bilimsel olarak ifadesi tam olmayan genel bilgilerle aşıya karşı geliyorlar. Bilgiler yan yana art arda konulduğunda hesap ortada.  Aşı yaptıran ve yapmayan arasında çok fark vardır. Aşı yaptırmak gerekir. Aşı olmaması ciddi şekilde bulaşıcı hastalığı etkiler ve hastalık yaygınlaşır. Aşılama oranları düştükçe aşılanmamış olan insanlara daha kolay hastalık olur. %95 oranında aşı olmuş toplumda aşı olmayan %5’lik kısmı da korumuş oluyorlardı. Aşılama oranları düştükçe aşılanmamış kişiler daha çabuk hasta oluyor ve salgınlar ortaya çıkma başlıyor. Bulaşıcı hastalık salgınlarının engellenmesi için aşı oranının en az %85 oranında olması gerekiyor.
 

GRİP AŞISI ÖNEMLİ BİR AŞI MIDIR?
Gribin aşısı vardır. Eften püften hastalıkların aşısı olmaz. Ama bunu gözümüzde büyütmeyelim. Sağlıklı insanlar gribi bir şekilde atlatır. Soğuk algınlıkları 3-4 olmadı 5 gün sürerken Grip hastalığı 1 hafta 10 gün bazı durumlarda 2 hafta devam eder. En bilindik vücut ağrısı vücutta oluşan o ağırlıktır. Gripte insan kamyon çarpmış gibi hisseder kendini. Gribi atlatırken yataklara girebilirsiniz ama bir şekilde geçirebilirsiniz.
Aşı olmasını istediğimiz kişiler var, grip için risk grubu hastalığın aşır seyrettiği be hatta ölüme sebep olabileceği kişiler vardır.  
Bunlar;
1- 2 yaşından küçük çocuklar 
2- 65 yaşından büyük insanlar 
3- Gebe olan kadınlar
4- Kronik ağır hastalığı olanlar (Astım, Koah) hastalıkları grip bunlarda çok önemlidir.


 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.