banner567
banner582
banner559

Genel Cerrahi Doktoru Kaya; "Tedaviye geç kalmayın!" 

banner418

Genel Cerrahi Doktoru Op. Dr. Hülya Odabaşoğlu Kaya, sağlığınızla ilgili önemli ipuçları verdi. 

banner482
Genel Cerrahi Doktoru Kaya; "Tedaviye geç kalmayın!" 
17 Eylül 2019 Salı 16:11

banner579
banner569

İzmit Cihan Hastanesi’nin genel cerrahi kadın doktoru olan Op. Dr. Hülya Odabaşoğlu Kaya kendi alanıyla ilgili bilinmeyenleri de anlattı. 

Tıbbın en geniş kapsamlı ve önemli bölümlerinden biri olan Genel Cerrahi, toplumda çoğunlukla “Hariciye” olarak adlandırılmaktadır. Bir çok insan hastalık şikayeti ile doktora gitmek istediğinde hangi bölüme hangi doktor bakar pek bilemez. Özellikle Genel Cerrahi bölümü hep kafaları karıştırır. 

İzmit Genel Cerrahi Kadın Doktoru Op. Dr. Hülya Odabaşoğlu Kaya, genel cerrahinin en önemli alanlarını ve sağlığınızla ilgili önemli ipuçlarını verdi. 

GENEL CERRAHİ NEDİR?
Cihan Hastanesi’nin tek kadın Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hülya Odabaşoğlu Kaya, genel cerrahinin tanımını yapabilmek için öncellikle cerrahi bilimini tanımlamak gerekli olduğunu belirtti. 

Cerrahi; ameliyatla vücudu ve organları keserek, çıkararak veya değiştirerek hastalıkları, yaralanmaları ve deformasyonları tedavi eden tıptaki uzmanlık alanı olduğunu söyleyen Op. Dr. Hülya Odabaşoğlu Kaya, insan vücudunun tüm alanlarında tedavi sağlayan birçok cerrahi uzmanlığı bulunduğunu belirterek “Oldukça geniş yelpazedeki birçok cerrahi hastalık için bilgi ve deneyim gerektiren bir bilim dalıdır” şeklinde tanımladı. 

GENEL CERRAHİ HANGİ HASTALIKLARA BAKAR?
İzmit genel cerrahi kadın doktoru Op. Dr. Hülya Odabaşoğlu Kaya, Genel Cerrahinin alanları aşağıdaki gibi sıraladı: 

Meme hastalıkları iyi huylu ve kötü huylu kitle tanısı (kalın ve ince iğne biyopsi) ve tedavileri
Endoskopik işlemler (Gastroskopi, kolonoskopi, rektoskopi)
Gastrointestinal sistemi cerrahisi ( mide, ince barsak ve kalın barsak ameliyatları) ve tedavisi.
Tiroid hastalıkları (Guatr, Nodül ve Tümör) tanı (biyopsi)ve  tedavileri 
Anal bölge cerrahisi (Basur, fissür, fistül)
Laparoskopik ameliyatlar (Safra kesesi hastalıkları için kolesistektomi, apendektomi vs)
Fıtık çeşitleri (kasık, göbek, ameliyat yeri fıtıkları)
Apse boşaltılması, Yağ bezeleri, Lipomların çıkarılması
Kıl Dönmesi, Tırnak batması


İZMİT GENEL CERRAHİ KADIN DOKTORU 
Cihan Hastanesi Genel Cerrahi Polikliniğinin kalabalık ve tecrübeli hekim kadrosunda görev yapan ve hastanenin tek kadın genel cerrahi uzmanı Op. Dr. Hülya Odabaşoğlu Kaya, Meme Hastalıkları, Hemoroid, anal fissür (makat çatlağı), kıl dönmesi, gibi birçok hastalığı bulunan pek çok kadın hastamızın mahremiyet duyguları nedeniyle hastalıklarını doktorlarıyla zamanında paylaşmadıkları ve çoğu zaman tedavide bu sebeple geç kalındığını, bu durumun istenmeyen sonuçlara sebep olduğunu belirtti.

İzmit Cihan Hastanesi genel cerrahi kadın doktoru Op. Dr. Hülya Odabaşoğlu Kaya erken teşhisin hayat kurtardığını bir kez daha vurgulayarak, hiçbir belirti veya şikayetin ihmale gelmemesi gerektiğini sözlerine ekledi.


MEME KANSERLERİ
Ülkemizde ve dünyada en sık kadın kanser türü olan meme kanseri maalesef artık 8 kadından 1'inde ortaya çıkmakta. Yapılan erken tanı ve teşhis yöntemleri ile meme kanserinden ölümler artık kader değil. Cihan Hastanesi’nde sağlıklı bireyler için meme check up muayenelerinin yanı sıra, meme hastalığı düşündüren şikayeti olan hastalar için ileri tanı yöntemleri de mevcut. Meme başı akıntısı, meme kistleri, memenin iyi huylu ya da malign kitleleri için her türlü tanı ( ince iğne biyopsi, kalın iğne biyopsi, eksizyonel biyopsi vs) ve tedavi ( meme koruyucu cerrahi, mastektomi vs) yöntemleri uygulanmakta.


ANAL BÖLGE CERRAHİSİ (BASUR, FİSSÜR, FİSTÜL)
Beslenme şeklimize bağlı olarak ülkemizde makat bölgesi hastalıklarına sıkça rastlanmaktadır. Ancak mahrem duygularla bu bölge hastalıkları, ev şartlarında kulaktan duyma bilgilerle iyileştirilmeye çalışılmaktadır. Maalesef zaman zaman hekimlerin bile fizik muayene yapmadan hastadan aldığı bilgiye dayanarak tedavi düzenlediği ülkemizde bu hastalıklar uzmana ileri evrede ve tedavi edilemeyecek şekilde gelmekte. Makat bölgesi hastalıklarının her birinin tedavisi farklılık gösterir. Varlıkları günlük konforunuzu ciddi anlamda bozan bu hastalıkların % 80-90'ı medikal tedavi ile düzelir. Makat bölgesi muayenesi ve bu bölge hastalıklarının tanı ve tedavisi ( Botoks uygulama, lazer yöntemleri ile tedavi, anal fissür cerrahisi, anal apse drenajı, fistül cerrahisi, longo yöntemi ile tedavi vs işlemlerle) Cihan Hastanesi’nde uygulanmakta.

ENDOSKOPİK İŞLEMLER 
(GASTROSKOPİ, KOLONOSKOPİ, REKTOSKOPİ)

Mide ve barsak problemleri yaşa ve yaşayış şekline göre değişse de en sık görülen hastalıklardandır. Kapalı kutu gibi görülen bu sistem bizim ikinci beynimiz gibi çalışır ve sorunları bütün metabolizmamızı etkiler. Mide ve barsak hastalıklarında teknolojinin gelişmesi ile endoskopik yöntemler en güçlü silahımız haline geldi. Endoskopik işlemler destekleyici anestetik uygulamalarla artık korkulu rüya olmaktan çıktı. Siz işlem olduğunuzu bile anlamadan mide barsak sisteminizle ilgili doğru tanıya, hatta zaman zaman tedaviye ( polipektomi vs) kavuşursunuz. Bu yöntemler sayesinde hastalığa özgü tedavi ile kısa sürede uygun ilaçla tedavi olup sağlığınıza kavuşmak, ciddi tehditleri önlemek mümkün.

Şikayetiniz her ne olursa olsun günlük hayatınızı ve yaşam kalitenizi etkilediği an hastalık halini almış demektir. Uygun hekim kontrolü ile hastalıklardan kurtulmanın maddi ve manevi maliyeti daha düşüktür. Sağlıklı günler...
 


 

banner31

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.