banner478
banner493

Eczacılar odasında yolsuzluk iddiası

banner418

Kentimizde de KOCAELİ ECZACILAR ODASI adı altında hizmet veren Oda Yönetimi, genel kurul takvimine göre, bugün genel kurul toplantısı düzenledi.

banner482
Eczacılar odasında yolsuzluk iddiası
17 Eylül 2017 Pazar 11:29


KOCAELİ ECZACILAR ODASI'nda Bugün da seçime gidiliyor. Geçen dönem karşılarına aday çıkmayınca tek liste ile seçime giden mevcut başkan BİLAL ARPACI, çok rahatlıkla yönetimini oluşturmuştu. Ancak bu dönem Bilal Arpacı ve yönetiminin karşısına güçlü bir listesi olan çok ciddi bir aday çıktı.


Eczanelerin sıkıntılı günler yaşadığı günümüzde, ticari varlıklarını sürdürebilmek için büyük özveri ile çalışan eczacılar, bağlı oldukları odadan pek destek göremediklerini dile getirirken, özellikle geçtiğimiz dönemde BİLAL ARPACI yönetimine yakın görünen eczanelere, standart günlük cironun 4-5 katı kadar ciro yapılan ekstra nöbetler yazıldığı iddiaları, sırayla ilaç verilen kamu kurumlarının sırasının, daha ziyade BİLAL ARPACI ve yönetimine yakın eczanelere verilmesinin büyük sıkıntılar yarattığı iddiaları mevcut yönetimi bir hayli zorladığı gibi, seçimi kaybetme korkusuyla da başbaşa bırakıyor.

Hatta, bugünkü genel kurul konuşmalarında, seçimde işlerinin bir hayli zor olduğunu gören BİLAL ARPACI'nın konuşma esnasında, hiç bir alakası olmamasına, meslekle ilgisi olmamasına rağmen Babasının resmini gösterip ağlayarak, demagoji yapmasına anlam veremeyen eczacılar, BİLAL ARPACI'nın psikolojisinin bir hayli bozuk olduğunu ve sağlıklı düşünüp konuşamadığını düşündüklerini ilettiler. 
Ayrıca 18 Nisan 2017'de babasını kaybedip, 3 gün sonra açılışlara katılan ve gülümseyerek poz veren BİLAL ARPACI'nın, 5 ay sonra oda seçimlerinde, ilgisiz bir anda babasının resmini göstererek ağlamasına bir anlam verilememiş, başkanın ruh sağlığı hakkında eczacılar endişe ediyormuş. Seçim kaybedildiği taktirde, yaptıkları usulsüzlük ve haksızlıkların gün yüzüne çakacağı endişesinin sağlıklı düşünmesini engellediği görülen BİLAL ARPACI, seçimi kaybetmemek için büyük çaba sarf etti. 
Sosyal medyada ECZACININ FISILTISI adında bir sayfa var. Bu sayfada, Kocaeli Eczacılar Odasının bir önceki ve şimdiki yönetimi ile ilgili çok ciddi iddialar var. Mesela, BİLAL ARPACI'dan önce Kocaeli Eczacılar Odası'nın Başkanı olan ve halen Türkiye Eczacılar Birliği'nde İkinci Başkanlık görevinde bulunan SİNAN USTA'nın, Şu an halen Kocaeli Eczacılar Odası Yönetiminde bulunan ve bugünki seçimde de yönetime aday olan Mehmet Burak Gürkan'ın ve HAYSİYET KURULU'nda yer alan Ferit Doğan Urcan'ında  SGK ile sözleşmelerinin usulsüzlükler nedeniyle fesih edildiği iddiaları var. İddialar gerçek ki, herhangi bir aksi iddia edilen dava da açılmamış.

Diğer taraftan, haksızlık ve hukuksuzluklara dur demek için yola çıktıklarını söyleyen Eczacı Melike Düzcü, 1 yıldır Kocaeli'deki tüm meslektaşlarına ulaşmaya çalıştıklarını, hepsini eczanelerinde ziyaret ettiklerini söylüyor.

 Eğer Eczacıların mevcut çalışma şartlarından memnun olsaydık, aday olmazdık. Kocaeli Eczacılar Odası mevcut yönetiminin pasif kaldığını, haklarımızı savunamadığını, ellerinde olan nöbet dağıtımında bile haksızlıklar, adam kayırma ve usulsüzlükler gördüklerinden aday olduklarını ilettiler. 
Sosyal Medyada ECZACININ FISILTISI adında bir sayfa var. Bu sayfada iddia edilenler oldukça ciddi. İşte o iddialar. Bu iddiaların olduğu link ise aşağıdadır;
 https://www.facebook.com/eczacininfisiltisi/posts/131078200860382 

SİNAN USTA'nın 2010 yılından beri SGK SÖZLEŞME FESHİ bulunmakta olup davası devam ettiği halde halen haysiyete gönderilmedi ve görevini de bırakmadı. Zaten böyle bir durumun olma şansı Kocaeli yönetimi içinde de yok. Neden mi? Buraya da bir eğilelim; SGK’da sözleşme feshi bulunan Sinan Usta ile beraber Kocaeli Eczacı Odası yönetim kurulu üyesi Ecz. Mehmet Burak Gürkan ve Haysiyet Divanı üyesi Ecz.Ferit Doğan Urcan’ında durumları farklı değil. 

Ecz.Mehmet Burak GÜRKAN 6.3.19. maddesi 
“ Eczacı yada eczane çalışanlarınca Kurumu zarara uğratmak amacıyla kasıtlı olarak Kuruma sahte ilaç fiyat kupürü veya sahte reçete veya sahte rapor fatura edildiğinin tespiti halinde reçete bedelinin 10 katı tutarında cezai şart uygulanarak sözleşme feshedilir ve 2 yıl süre ile sözleşme yapılmaz. Uygulanacak cezai şart 10.000 TL’den az olamaz. Ancak, söz konusu sahte kupür veya sahte reçete veya sahte raporun eczacının kastı dışında üçüncü kişilerin dahiili ile Kuruma fatura etme işlemi gerçekleştirilmiş ise bu madde hükmü uygulanmaz.”

 Ecz. Ferit Doğan URCAN ise 6.3.15.maddesi 

“ Kuruma fatura edilen reçetede yada reçete ekinde bulunması gereken belgelerde (tıbbi bilgi ve belgeler de dahil olmak üzere) eczacı veya eczane çalışanları tarafından tahrifat yapıldığının tespiti halinde reçete bedelinin 5 katı tutarında cezai şart uygulanarak sözleşme feshedilir ve 2 (iki) yıl süre ile sözleşme yapılmaz ”  gereği kurum ile mahkemelik olup ihtiraz-i kayıtla sözleşmeleri devam etmektedir.

 Kısaca Sinan Usta’yı haysiyete gönderecek kararı verecek olan yönetim kurulu üyesinin ve disiplin suçu var mı yok mu bakacak olan haysiyet divanı üyesinin de sözleşme feshi cezası mevcut olup dava süreçleri devam etmektedir.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.