banner521

Çeker: “15 Milyon vatandaşı yok sayıyorlar”

banner418

Temmuz ayında memura yapılan maaşın yüzde 1,36’sının daha ilk ayda eridiğini belirten Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Ömer Çeker ve Türk Büro Sen Şube Başkanı Rıfat Oypan, “Böylesine önemli hayati bir konuda 2 milyon 600 bin kamu çalışanı ve aileleri ile birlikte 15 milyon vatandaşımız yok hükmünde sayılmıştır. Motivasyona ihtiyacı olan bu insanlara emeklerinin karşılığı olarak müjde verilmelidir” dedi

banner482
Çeker: “15 Milyon vatandaşı yok sayıyorlar”
06 Ağustos 2019 Salı 12:20

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı, Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu Üyesi Ömer Çeker, Türk Büro Sen Kocaeli Şube Başkanı Rıfat Oypan ile birlikte basın mensupları ile Şelale Park Kafe’de bir araya gelerek gündemi değerlendirdiler. Kahvaltılı düzenlenen toplantıda gündemi değerlendiren başkanlar Çeker ve Oypan, temmuz ayında memur maaşlarına yapılan zammı değerlendirdi.

 MEMURUN ELİNDE YÜZDE 3.35’İ KALDI

Toplantıda ilk açıklamayı yapan Türk Büro Sen Şube Başkanı Rıfat Oypan, “Türkiye İstatistik Kurumu, Temmuz 2019 enflasyon oranını %1,36 olarak açıkladı. Açıklanan istatistik göstermektedir ki memurlar artık enflasyona endeksli maaş zamlarından kurtulmalıdır. Temmuz ayında memur maaşlarına %5 zam yapılmıştı. Temmuz enflasyonu ise %1,36 olarak açıklandı. Böylece Haziran ayında yıllık %15,72 olan enflasyon oranı Temmuz ayında %16,65’e yükseldi. Yani memura verilen ikinci altı aylık zam olan %5’in, %1,36’sı daha ilk aydan erimiş oldu. Memurun elinde 2019’un kalan altı aylık bölümü için % 3,35 zam kaldı” dedi.

MAAŞLARIN ERİYECEĞİ İLK AYDAN BELLİYDİ

Devamında Oypan, “TÜFE’de bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda ve alkolsüz içeceklerdeki artış %18,21, konut harcamalarındaki artış ise %16,05 oldu. Bu durumda vazgeçilmez harcama grubu olan gıda ve barınma harcamaları, memurun cebini adeta yangın yerine çevirdi. Buradan yola çıkarak memura verilen cüzi zammın yetmeyeceği ve maaşların bu yıl da eriyeceği daha ilk aydan anlaşıldı. Reel veriler göz önünde bulundurulduğunda, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının 2020 yılı için açıkladığı enflasyon hedefi olan %8,2 oranının tutturulamayacağı anlaşılmaktadır” şeklinde konuştu.

 BÜTÜN KAMUOYU VİCDANINDA SORGULANACAK

Oypan, “Şu anda sürmekte olan toplu sözleşme görüşmeleri bir anlamda fırsat olarak karşımızda durmaktadır. Bu gerçekler ışığında hükümetin ve yetkili konfederasyonun büyük bir sorumluluğu bulunmaktadır. Gerek mevcut enflasyon verileri, gerekse Türkiye Kamu-Sen’in teklifleri Toplu Sözleşme masasında dururken eski toplu sözleşmelerde olduğu gibi yetkili konfederasyonun ve siyasi iradenin önermiş olduğu zam tekliflerinden daha düşük bir zamma imza atması ve süreyi sonuna kadar kullanmaması memurun yeni bir hezimetine neden olacak bir karar,  bütün kamuoyu vicdanında sorgulanacaktır” sözlerine yer verdi.

 15 MİLYON VATANDAŞ YOK HÜKMENDE SAYILDI

Ardından Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Ömer Çeker ise, “Bu durum göstermektedir ki Kamu İş Vereninin böylesine önemli hayati bir konu hakkında yaklaşık 2 milyon 600 bin kamu çalışanı ve aileleri ile birlikte 15 milyon vatandaşımızı yok hükmünde ve saymıştır. Kamu işvereninin enflasyona yenik düşen ve ekonomik darboğazdan kurtulmak için gözünü toplu sözleşme masasına diken kamu çalışanlarına çare olacak maaş artış oranları teklifini belirlemeden masaya gelmesi, toplu sözleşmelerin önceki dönemlerde olduğu gibi hüsranla neticeleneceğinin işaretini vermektedir” ifadelerini kullandı.

 KAMUDA EK GÖSTERGE

Devamında Çeker, “3600 ek gösterge konusunda kamu çalışanlarına taahhüt verildi ama hala bir adım atılmadı. Onlarca kanun çıktı ama bu konu hala gündemde yok. Türkiye Kamu Sen bu konuda çalışma yaptı TBMM’de duruyor. Bu başlıklar toplu sözleşme masasında bir takvime bağlanmalı, beklentiler karşılanmalı. İnsanlar emekli olmak için bu kanunun çıkmasını bekliyor. Alacakları emekli ikramiye ve maaşlarında nispeten artışlar olacak” diye konuştu.

ÇÖZÜME BAĞLANMALI

Devamında Çeker, “Taşeron konusunda atılan adım sözleşmeli statüde çalışan memurlar içinde atılmalıdır. Bu konu Toplu Sözleşme masasında çözüme bağlanmalıdır. Yardımcı hizmetli olarak görev yapan insanlar yine Toplu Sözleşme masasından beklenti içinde. Memur işi yapıyor bu insanların çoğunluğu. Motivasyona ihtiyacı olan bu insanlara emeklerinin karşılığı olarak müjde verilmelidir. Bu düzenlemenin bütçeye herhangi bir ekonomik yükü yoktur” dedi.

MAAŞLAR GARANTİYE ALINMALI

Son olarak taleplerini dile getiren Çeker, “Toplu Sözleşme Masasında birçok talep var, mesela belediyelerde sosyal denge sözleşmesi konusunda yaşananlar var. Belediyede çalışan bu insanların maaşlarının düzenli olarak ödenmesi konusunda adımlar atılmalı. Maaşları garantiye alınmalı. Aile hekimlerinin yanında görev yapan Kamu Dışı Aile Sağlığı Elemanları var, vekil ebe ya da hemşireler var. Din görevlilerinde vekil imamlar var. Bu yüzyılda böyle istihdam olmaz. Bunlarla ilgili çalışma yapılmalı ve bir düzene sokulmalıdır. Üniversiteli işçiler konusunda hassasiyetimiz ortadadır. Toplu Sözleşme masasında sorunlar samimiyet içerisinde görüşülüp çözüme kavuşturulmalıdır” diye konuştu.

banner31

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kamu SENLİ - 11 ay önce
Kamu Sen il başkanı Orhan Kütüğün yapması gereken açıklamaları neden Ömer çeker ve ekürisi yapıyor. Çok ilginç bir görüntü.