banner478
banner421

Bankanın uyanıklığına sendika müdahalesi

banner418

Darıca Farabi Devlet Hastanesi’nde 650 çalışanın maaş ödemeleri ihalesini alan banka tarafından imzalatmak istenilen 14 maddelik sözleşmeye Türk Sağlık-Sen tarafından dur denildi. Sendika Başkanı Çeker “Sözleşmeyi imzalayan personel varsa sendikadan iptal dilekçesi alabilirler” dedi.

banner482
Bankanın uyanıklığına sendika müdahalesi
30 Aralık 2016 Cuma 13:38

banner460

Memurların maaşlarından promosyon ödemeleri ile yapılan destek projesi uzun zamandır uygulanıyor. Türkiye Kamu Hastaneler Kurumuna bağlı faaliyet gösteren kurumlarda görev yapan sağlık çalışanlarının maaşları, ek ödemeleri ve diğer ödemelerinin banka üzerinden ödenmesi için kurumun yapmış olduğu ihalede ihaleyi alan banka ile Türkiye Kamu Hastaneler Kurumu arasında 25 Aralık 2014 tarihinde protokol imzalanmıştır. Türkiye Kamu Hastaneler Kurumuna Bağlı faaliyet gösteren tüm kurumlar 01 Ocak 2015 tarihinden itibaren beş yıl süre ile 01 Ocak 2019 yılına kadar personel maaşlarını ve diğer ödemelerini ihaleyi alan banka üzerinden yapılacak.

 

GENİŞ KATILIM

Konu hakkında Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Ömer Çeker sendika binasında basın açıklaması düzenleyerek Türkiye Kamu Hastaneler Kurumuna Bağlı faaliyet gösteren kurumlarda görev yapan sağlık çalışanlarının maaşları, ek ödemeleri ve diğer ödemelerinin banka üzerinden ödenmesi ile ilgili sorunları dile getirdi. Basın açıklamasında Çeker’in yanı sıra Şube Başkan Yardımcısı Umut Birol Darıca İlce Temsilcisi Osman Ayas, İş Yeri Baş Temsilcisi İdris Çakır, Temsilci Hakan Şahin, Zafer Kurt, Eski Şube Başkan Yardımcısı Erol Kalemer’de yer aldı.

 

15 MADDELİK SÖZLEŞME

Sendika Başkanı Çeker “Darıca Farabi Devlet Hastanesinin mevcut banka ile maaş protokol anlaşması sonlandığından Türkiye Kamu Hastaneler Kurumunun açmış olduğu ihale sonucunda Darıca Farabi Devlet Hastanesi ihaleyi alan Banka üzerinden personel maaşlarını ve diğer ödemeleri yapmak zorunda, Banka ile kurumun yapmış olduğu protokol çerçevesinde banka Darıca Farabi Devlet Hastanesinde görev yapan personelin listesini alarak liste doğrultusunda kurumun tüm personeline vadesiz hesap açarak ve ATM kartları bastıracak ve ilgililere teslim etmesi gerekirken, Kurumun haberi olmadan personele 15 adet ürün sözleşmesini Kurum çalışanlarının bir kısmına  imzalatmıştır. Personellerin bir kısmı yapılan bu yanlış ve usulsüz uygulamaya karşı çıktığı halde banka görevlileri bu sözleşmeler imzalanmadığı takdirde maaş kartlarını alamayacaklarını zorunlu olarak sözleşmeleri imzalamaları gerektiği telkinlerinde bulundular” dedi.

 

OLAYA DUR DENİLDİ

Sözlerine devam eden Başkan Çeker “Çalışanların bankalara elini, kolunu kaptıracak uygulamalara Müsaade Edilmemesi için kurum çalışanları konuyu İş Yeri Temsilcilerimize taşımaları sonucu Temsilcilerimizde sendika Şubesini bilgilendirmeleri neticesinde Sendika,  Darıca Farabi Devlet Hastanesi Yöneticisi Sayın Hikmet Yaşar ve hastane idaresi ile yapılan görüşme ve resmi yazışma sonrasında protokolün ilgili maddeleri gereği kurum çalışanları hiçbir sözleşmeye imza atmadan maaş kartları Banka yetkilileri tarafından kendilerine teslim edilmiştir” açıklamasında bulundu.

 

DİLEKÇELER SENDİKADA

Sözlerinin sonunda Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Ömer Çeker “Bizim durumu öğrenip itiraz edene kadar sözleşme imzalayan sağlık çalışanları bu sözleşmenin iptali için sendika binasında dilekçelerini alabilirler. Alınacak olan dilekçe ile bankaya başvuru yapabilecekler. Burada banka tarafından uyanıklık yapılmak istenilmiştir. Bu durumun takipçisi olmaya devam edeceğiz. Kimse sağlık çalışanlarına karşı uyanıklık içerisinde olmasınlar” ifadelerini kullandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.