banner383

112 çalışanlarının bin 728 TL'si nereye gitti?

Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker 112 çalışamlarıyle ilgili basın açıklaması düzenledi

112 çalışanlarının bin 728 TL'si nereye gitti?
30 Kasım 2016 Çarşamba 12:15

banner32
banner313

Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker 112 sağlık çalışanlarıyla ilgili basın açıklaması düzenledi. Çeker yaptığı açıklamada; "Kamu Çalışanlarının 2016 ve 2017 yılarına ait ekonomik ve sosyal haklarının pazarlığının yapıldığı Toplu Sözleşme masasında üzerinde anlaşma sağlanarak karara bağlanan konulardan biri olan İl Ambulans Servisi, Komuta  Kontrol Merkezi ve A1, A2 ve C tipi Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonlarında görev yapan personele iaşe bedellerinin 1 Ocak 2016 tarihinden sonra nakdi olarak verilmesiydi.

Resmi gazetede yayınlanmasına rağmen, aradan 11 ay gibi uzun bir zaman geçtiği halde hükümet toplu sözleşme masasında anlaşma sağlanan iaşe bedelinin nakdi olarak verilmesi hakkında gerekli düzenlemeyi yapmamıştır. Hükümetin payandası, paydaşı, ortağı olan Malum Sen Toplu sözleşme masasında atmış olduğu imzanın takibini yapmamıştır. 
Takibini yapsa idi  yapılan düzenlemeye göre  İl Ambulans Servisi, Komuta Kontrol Merkezi ve A1, A2 ve C tipi 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonlarında görev yapan sağlık çalışanları 24 Saat Nöbet usulü çalıştıkları için ortalama ayda 8 nöbet tutsa bu günde 3 öğün yemek demektir. Toplamda 24 öğün yemek ücreti ödenecekti.  Bir öğün yemeğe yaklaşık 8 TL ödenecekti. Günümüz şartlarında 8 TL hiçbir lokantada  bir öğün yemek mümkün değildir. Toplu sözleşmede bu rakama imza atan Malum Sen sağlık çalışanına 8 TL. Yemek yiyecek lokantayı da göstermesi de gerek. 8 x 3= 24 TL., 24 x 8= 192 TL aylık yapmaktadır. 
Sağlık çalışanın 1 Ocak 2016 tarihinden alması gereken nakdi yardımı aradan uzun bir zaman geçtiği halde alamamıştır. Yine nakdi yemek yardımının ekonomik değerinin alınması işi Türk Sağlık Sen’e düşmüştür. Türk Sağlık Sen Genel Merkezi konu hakkında Sağlık Bakanlığına yazdığı yazı ve şubelerin ülke genelinde konu hakkında yapmış olduğu basın açıklamaları neticesinde Sağlık Bakanlığı   nakdi iaşe bedeli hakkında yasal düzenleme yapmak zorunda kalmıştır. 
1 Ocak 2016 tarihinden itibaren almaları gerek nakdi iaşe bedelini 15 Eylül 2016 tarihinden itibaren almaları noktasında yasal düzenleme yapıldığı için Dokuz aylık hak kaybı olmuştur. Yapılan bu düzenleme ile 112 Acil Sağlık Çalışanları mağdur mağdur edilmiştirler. Aylık 192 TL  Dokuz  aylık  1728 TL., kayıpları vardır.  
Nakdi yemek yardımı kanuni zorunluluk olmasına rağmen Sağlık Bakanlığının işgüzarlığı,  Hükümetin koltuk değneği, payandası Malum Sen’in Sağlık Bakanlığa ses çıkaramamasın dan, çalışanın mağduriyetini iletmekten, hak arama kabiliyetleri gelişmediğinden çekindiklerinden dolayı nakdi yemek yardımından 9 ay 112 sağlık çalışanları, yararlanamamışlardır.
Bakanlık yapmış olduğu düzenlemede maharetini yine göstermiş ali cengiz oyunu ile iaşe bedelini genel bütçeden değil döner sermaye bütçesinden karşılanması için düzenleme yapmıştır. Bu da çalışan dağıtılacak döner sermayeyi olumsuz etkileyecektir. 
Diğer bir deyişle Çalışana verilecek nakdi iaşe bedeli çalışanın elde etmiş olduğu döner sermayeden karşılanacağı için çalışan zarar uğratılmıştır. Oysaki iaşe parası genel bütçeden karşılanmalıdır.  Çalışanlardan bir özür bile dilemeyen bu sendikanın bugün hala sıkılmadan 112 çalışanlarına yemek yardımı kazanımımız hayırlı olsun demeleri ise adeta çalışanlarla alay etmektir.  
Çalışana ödenmeyen bu ekonomik kayıp yasal faizi ile birlikte 112 Çalışanlarına ödenmelidir.  Bunun için Türk Sağlık Sen olarak DANIŞTAY dava açtık.  Çalışanlarda toplu sözleşmeden dolayı hak ettikleri  9 aylık  Nakdi iaşe bedeli olan Bin728 TL., yasal faizi ile birlikte almak için hukuki haklarını kullanmak suretiyle dava aça bilirler.
Mağdur sağlık Çalışanlarını hukuki haklarını aramaya, dava açmaya davet ediyoruz.  Dava açacaklara sendikamızın üyesi olup olmadığına bakılmaksınız sendika avukatlarımızca hukuki destek verilecektir. Sağlık Çalışanlarını hak armada öncü, her zaman çalışanın yanında olan, sağlık çalışanın sendikası Türk Sağlık Sen üye olmaya davet ediyorum" sözlerine yer verdi.

 

 


İlgili Galeriler
banner29
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.