banner113

Sadaka çoğaltır…


Kenan SEYREK

Kenan SEYREK

11 Şubat 2018, 18:11

Sadaka verecek hiçbir şeyim yok diyen bedbaht, yüzündeki kaslar buz mu kesti ki gülümsemezsin.
Sadaka; ihtiyacı olana Allah rızasını gözeterek karşılığını Allah’tan bekleyerek vermektir. 
               Çöpe gideceğine fakire gitsin diye verilen şey, verenin gönlündeki zehirdir.
       Araya sıkıştırılmış menfaat ışıklarını sadaka sananların sonu hüsrandır. Makam sahiplerine yarına ola bana döne diye verilen hediyemsilerin karşılığı sürüngenimsi düşük düşüncelerdir.
  Sadakanın güzeli gizli olandır. Fakat bazen göstermek lazım ki milletin gönlünde sadaka şaha kalksın… Veremem diyen ellere vurulan kilitlerin anahtarı kalplerden alınsın…
……………
  En büyük sadaka sana lazım olanı başkaları için feda edebilmektir.
          Can’dan daha büyük ne vardır ki verilsin. Can verilir, canlar can bulsun diye, can verilir canlarda can bulmak için, can verilir, kendi anasının ağlaması adına, diğer analar yavrularına sarılsın diye…
   Afrin operasyonun da şehit olan Mehmetlerimizin bu vatana, bu millete sadakası şehitliktir. Var mıdır bundan daha yüce, daha anlamlı sadaka…
 Var diyen beri gelsin verdiğini görelim ve uğruna ölelim.
Mehmetin verdiği canlar memlekette nice Mehmetler, Ayşeler, Aliler, analar, babalar, evlatlar huzur içinde yaşasın diye… 
     Uykusunu geride bırakıp vatan ve millet aşkı ile fedakârlığı bile mahcup edenlerin sayesinde gecelerimizin üzerine kâbuslar çökmemekte, çoçuklarımız ‘’cennette bunun hesabını Allah’a soracağım’’ diyen Suriyeli çoçuğun ızdırabını yaşamamaktalar.  Hoş bizim Mehmetimiz, Alah’ın tüm ümmete soracağı bu hesabın mahcuplarından olmamak adına, O Suriyeli çocuğun feryadının da temsilcisi olarak Afrin’de sadakasını canı ile ödemekteler.
   İşte bu gizli olmayan açık bir şekilde verilen sadakaya örnektir ve teşviktir. Bunun gizlisi değil aşikâr olanı makbuldur ki gönüller bu haz ile çoşsun…
  Sadaka çoğaltır evet, verilen bu canların sahipleri hak ve halkın nazarında yücelmekte, hem de nice canların filizlenmesine vesile olmaktadır.
  O canların sadakasına sadakatsız olanların içimizde olmasının hüznünü yaşıyor olsakta güzeli daha da güzelleştiren, çirkinin varlığıdır diyerek teselli buluyoruz.
……..
Verdiğimiz vergi de sadakadır. Devlet sadakayı çok sever. Bazen vereni bile sadakaya muhtaç bırakabilir ama doğrusu öyledir yani verilen vergi milletin ve devletin bekası için sadakadır.
   Bazen bu sadakaya saldıranlar vardır. Yaptığı üç liralık okulu on lira gösterip milletin sadakasını çalanları bir de hayır yaptı diye hayasızca reklam edenler.  Onları bırakın da,size askerimizin verdiği sadaka kadar olmasa da yüreğini ortaya koyandan bahsetmek istiyorum Erkan Ayhan’dan..
 İzmit ve Derince civarında tepsisi başında simit satan Erkan… Simit başına kazandığı elli kuruşlar ile 80 milyonu yaptığı hayırlara hayran bırakan ve içten içe gıpta edilen Erkan…
  Erkan’da sadakasını gizli vermeyenlerden, o kadar olmasa da tıpkı askerimizin verdiği gibi…
  Hoş malını vermektense canını verecek olanların dünyasında Erkan’ın verdiği de çok kutsaldır. Erkan, bunu yaparken ne vergi kaçırmakta ne de simitin üzerine üç kuruş zam yapmakta. 
   Erkan; Arakanda, Erkan Suriye’de, Erkan Güneydoğunun bir köyünde, o yüreği yakan simit tepsisi başında…
   Sadaka malı çoğaltır… İşte Peygamberimizin işaret ettiği sadaka ve çoğalan mal budur. Yoksa kamera görünce veren, sponsorluğunu vergiden düşenin malı değil…
  Simit yemiyecek olsamda Erkan’ı görünce alasım gelir. Bilirim ki o simitin susamı, bir parçası, çaresiz bir annenin çorbasında ki tuz, soğuktan donmak üzere olan bir çocuğun ayağına sıcaklıktır. O yüzden Erkan’ın tepsisine vicdanı olan, mazlumun yanında olan, kalbinde insaf taşıyan herkes başını uzatır ve Erkan daha fazla kazanır. Çünkü Erkan en değerlisinden, alın terinden ihtiyaçı olduğundan vermektedir… Erkan, insanların yüreğindeki katılığın şifasıdır... 
 Onun verdiğini bu şehirde vermek için İbrahim Ethem hazretleri gibi olmak lazımdır. 
 Eğer mesele milli ve yerli olmak ise Erkan’dan daha millisi ve yerlisi yoktur.
………..
 Pişmaniye, bu kentin markası, adı, hatırası ve dışa açılan penceresidir.
 İzmit Pişmaniyeciler Derneği, Afrin opereasyonundaki Mehmetçiğimize 2000 kutu pişmaniye hazırlayıp gönderdiler KOTO aracılığı ile. Bu noktada çok gayretkeş olan Dernek Başkanı Mustafa Şahin ile hem dernek yöneticisi hem de Koto meclis üyesi olan Yaşar Can’ın katkıları çok büyüktür.
  Bunun manevi bir anlamı ve değeri vardır. Bu maddi sadakadan ziyade gönüllerin ve minnattarlığın sadakasıdır. İşte bu yerli ve milli olmaktır. İşte bu nankörlüğün prim yaptığı dünya da nankörlüğe, nankör olmaktır.  Hatay ili sınırımızda gözleme yapan, çorba dağıtan tüm Türkiye’nin anası olan annelerimiz ile aynı yüreği, aynı aşkı taşımaktır.
   ……..
Afrin’e niye girdiğimizi anlamayanların simitçi Erkan’ı, Hatay Hassa’da kurban kesen o yörük anamızı anlaması mükün değildir. Onları anlamayanların ‘’nereye gidiyorsunuz’’ sorusuna ‘’Kızılelma’ya ‘’diyen o aslan yürekli askerimizi de anlaması mümkün değildir. Onları anlamayanın sadakalık bir tebessumü dahi vermeleri mümkün değildir. O yüzden biz, bizim ile kan bağı ile değil, can bağı ile bağlananlar ile beraberiz. Peygamberimizin amcası da olsa Kur’an dili ile lanetletenlerin olduğu aşikâr iken bizi tek millet, tek yürek ve tek vatan da buluşturan şey inanç ve gönül bağımızdır, kan bağımız değil. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yaşar Can - 4 ay önce
Emeği geçen derneğinize ,Mustafa başkanımıza ve Koto yönetimine teşekkür ederim. Mehmetçiğimizin canını verdiği yerde bizim pişmaniyemizin lafı olmaz. Allah mehmetçiğimize güç kuvvet versin inşAllah.
Avatar
Kemal Ünsal - 4 ay önce
Kalemine sağlık olsun Kenan bey.
Avatar
Mustafa ŞAHİN - 4 ay önce
Duygularımızın tercümesini yapan ve İzmit pişmaniyeciler dernek yönetimimizde de yer alan Kenan SEYREK kardeşimizin eline,Kalemine sağlık.
Tüm pişmaniyeci kardeşlerimiz,tüm milletimiz bu vatan için canını verecek kadar gözünü kırpmaz.Böyle bir vatan sevdalısı toplumumuz varken bu milletimizin ASLA sırtı yere gelmez.
Bu vesile ile çorbada bizim de tuzumuz bulunsun diyen tüm Pişmaniyeci kardeşlerimize teşekkür ederim