banner369
banner377


Olması gereken buydu, ya sonrası?


Hüseyin DAVUTOĞLU

Hüseyin DAVUTOĞLU

21 Haziran 2019, 16:57

Bazı belediye başkanları, görevi diğer bir partili belediye başkanından devraldıktan sonra ilginçtir, “devr-i sabık yaratmayacağız” diye açıklamalar yapıyor.

Ne demek şimdi bu devr-i sabık, olan olmuş giden gitmiş ama biz pek ilgilenmeden devam edeceğiz.

Yok öyle bir dünya. Olmaz, olmamalı…

Eğer bir yerde en ufak bir usulsüzlük varsa ve bu tespit edilmişse gereği yapılmalı. Kimse kimsenin pisliğin örtmekle uğraşamaz. 

Belediyeler halkın parasını yine halk için harcayan kurumlar. Sen kim oluyorsun da halkın parasını birilerine peşkeş çekebiliyorsun. İşte bu noktada vicdanlı herkes aynı şeyi yapmak zorunda.

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ile pek yıldızımız barışmasa bile, doğru yaptığına doğru, yanlış yaptığına yanlış demek bizim işimiz. Hep öyle oldu hep de öyle olacak. 

Onunda, ondan önceki dönemde yapılan her yanlışı, her kusuru, her usulsüzlüğü ortaya koymak ve hesabını sormak en asli görevi. Sayın Hürriyet bunu yaptı. Hem de çok iyi yaptı.
 

Belediye başkanı sonunda bir partinin temsilcisi, siyasi ve yanlı davranması kaçınılmaz bir gerçek. Ama her ne olursa olsun, oturduğun makamda, ona oy versin vermesin, desteklesin desteklemesin herkesin hakkı var.
 

Bir başkan adil ve herkese eşit davranmak zorunda. Eğer sen bir yapıya, kim ve ne olursa olsun milyonlar aktarıyorsan bunu hesabını vermek zorundasın. 
 

Tamam şunu anlayabilirim, belediye çeşitli kuruluşlara gücü ve durumu nispetinde yardım eder ama onun terliğinden, tuvalet kâğıdına kadar almak da neyin nesi. O vakfın o derneğini üyeleri yok mu? 

Şimdi o adı geçen kurumlar çıksa, sadece İzmit esnafından yardım toplasa emin olun ki bir günde yüzbinlerce lira para toplar. Ne belediyeye ihtiyaçları kalır ne de devletin başka bir kurumuna. 
 

Ama sırtını bir yerlere yaslamak varken kim uğraşacak değil mi?
 

Hürriyet bu vakıflara aktarılan paranın dışında çok ciddi iddialarda da bulundu. Mesela şu kaçırılan dosyalar işi. Eğer gerçekten Hürriyet’in iddia ettiği gibi bir dosya kaçırma işi varsa işte bu çok tehlikeli bir durum. Şimdi ister istemez herkesin aklına şu soru geliyor, “O dosyalarda neler vardı?”, “Neden bu dosyaları yok etme ihtiyacı hissetiniz?”
 

Belediyede sistem nasıl işliyor bilmiyorum ama eğer dijital bir ortama o dosyalar bir şekliyle kaydedilmişse, ister yakın ister yok edin mutlaka kaydı çıkar. Hürriyet’in bunda sonraki soruşturmasını dijital ortama kaydırmasında yarar var. 
 

Öyle komik ama öyle acı işlerde ortaya çıktı ki Hürriyet’in açıklamasında ne desem bilemedim. Ne demek şimdi belediyenin parası ile alınan telefonu vermemek. Görevden ayrılan bir belediye başkan yardımcısı “vermem” demiş kaçıp gitmiş. Yazık, daha ne denir inanın bilmiyorum. Gerçi biliyorum da işte o burada yazılmıyor maalesef…

Ya özel kalem müdürüne ne diyeceksiniz? Belediyenin parası ile Kayseri de bir park yapılmış. Bu parka eski özel kalem müdürü Gül Aşık’ın ananesinin adı verilmiş. Belediyenin parsasının gittiğine mi yanalım, yoksa her şeyden habersiz bir kadının adının kullanılmasına mı?

Hiçbir şey hesapsız kalmaz. İşte Doğan gitti, Hürriyet geldi. Şimdi hesap sorma vakti.

Nevzat Doğan her fırsatta, “Rantlarını kestik” diye açıklama yapıyordu. Şimdi sormak lazım Doğan’a neyin rantını kestiniz?” Görülüyor ki ortada öyle kesilen pek bir rant yok…
 

Umarım Sayın Hürriyet bu işin peşin bırakmaz. Ben inanmıyorum ki İzmit Belediyesi’nde yaşananlar sadece anlatılanlar kadar sınırlı olsun. Kazdıkça daha neler çıkar neler. Önemli olan işte onları kazabilmek. 

Ortaya çıkan her kanıtlanmış bilgi de kamuoyu ile paylaşılmalı. Vatandaşın her şeyi bilmeye hakkı var. Ama öyle birilerine el altında haber vererek değil, çıkan yine bugün yaptığınız gibi basın toplantısı düzenleyin veya her zaman yapılan basın bilgilenmesi gönderin ama bu konuda titriz davranın. 

Hürriyet’in bu sözlerinden sonra Nevzat Doğan’ın mutlaka açıklama yapması lazım. Öğle ben gittim, artık ne olursa olsun diyemezsin.

Son söz de o ismi geçen vakıflara. Sizler güçlü kurumlarısınız. Ne bir belediyeye ne de başka bir kuruma ihtiyacınız yok. Gerçekten memleket için faydalı işler yapacaksınız bunu kendi öz gücünüzle yapın. 


 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.