“Öcalan avukatlarıyla görüşebilir”


Gökhan Karabulut

Gökhan Karabulut

12 Mayıs 2019, 17:45

Tarihler 15 Şubat 1999 tarihinde gösteriyordu. Milyonlar dönemin Başbakanı Bülent Ecevit’in 16 Şubat 1999 tarihinde yapacağı konuşmaya kilitlenmişti.

Ecevit kameralar önüne çıkarak bebek katili terörist başı Abdullah Öcalan’ın Kenya’da yakalanarak Türkiye’ye getirildiğini açıkladı.

Bebek katil Öcalan, 28 Şubat sürecinin ardından DSP, ANAP ve DTP’nin kurduğu ANASOL-D hükümeti döneminde yakalanmıştı. ANASOL-D Hükümeti gensoru ile düşürülerek CHP dışındaki partilerin desteğiyle azınlık hükümeti kuruldu.

18 Nisan 1999 tarihinde yapılan seçimlerde DSP oylarını yüzde 14,65’ten yüzde 22,9’a çıkarttı ve birinci parti oldu, ANAP ve MHP ile birlikte 57. hükümeti kurdu.

Öcalan yakalandıktan 4 aylık süreçte 63 terörist etkisiz hale getirildi. Öcalan’ın yargılanması 29 Haziran 1999 tarihinde başladı.

Ankara 2 Nolu DGM’de yargılanan bebek katili Şeyh Sait’in idam edildiği günün yıldönümünde 29 Haziran’da idama mahkûm edildi.

O dönem eş zamanlı yürütülen AB müzakere görüşmelerinde, Türkiye’de idamın kaldırılması konusunda büyük baskı yapılıyordu.

Dönemim DSP-ANAP ve MHP hükümeti AB müzakereleri çerçevesinde idamı kaldırdı. MHP 116 milletvekiliyle idamın kaldırılmasına ret verdi.

Bebek katili Öcalan hakkında verilen idam cezasının TBMM’de onaylanması için baskı kuran Bahçeli bir nevi tarihi misyonunu icra ediyor amma velakin gelecek olan yargı kararının da meclisten geçmeyeceğini çok iyi biliyordu. Diğer siyasi partilerin idamın kaldırılmasına ‘evet’ oyu vereceğini bilmemek saflık, körlük olurdu!

MHP’nin tarihi misyonu aslında yargı kararını hemen uygulatmak, kararın meclise gelmesini engellemekti.

Engelleyemedi ve hükümeti dağıtma kartını da kullanmadı…

Bebek katilinin idam kararı 2,5 yıl Başbakanlıkta bekletildi. Sanki siyasi dengelerin değişmesi bekleniyordu!

Öcalan ile ilgili karar metnini de sizinle paylaşayım taşlar yavaş yavaş otursun kafanızda.

Yazayım;

Başbakanı Bülent Ecevit, Devlet Bahçeli ve Mesut Yılmaz imzasını taşıyan karar metninde “Koalisyonu oluşturan DSP, MHP ve ANAP’ın genel başkanları, bugün (12 Ocak) Başbakanlık’ta yaptıkları toplantıda ‘AİHM’in terörist başı Abdullah Öcalan hakkındaki kesinleşmiş idam cezasının infazının bir süre ertelenmesine ilişkin ihtiyati tedbir kararını ayrıntılarıyla değerlendirilmiştir. Bilindiği üzere de yargı sisteminin kabul ettiği AİHM’in Türk yargısınca verilmiş kararları değiştirmesi hiçbir şekilde söz konusu değildir. Anayasamızda ve uluslararası taahhütlerimizden kaynaklanan süreç tamamlandığında dosya gereği için ivedilikle TBMM gönderilecektir”

Kararda ne yazıyor?

“Terörist başı Abdullah Öcalan hakkındaki kesinleşmiş idam cezasının infazının bir süre ertelenmesine ilişkin ihtiyati tedbir kararını ayrıntılarıyla değerlendirilmiştir. Bilindiği üzere de yargı sisteminin kabul ettiği AİHM’in Türk yargısınca verilmiş kararları değiştirmesi hiçbir şekilde söz konusu değildir.’’

Özeti bebek katilinin idam cezasının ertelenmesi…

Mecliste yapılan oylamada AK Parti 53, ANAP 76, DSP 55, DYP 65, SP 22, YTP 50 milletvekili desteğiyle idamın kaldırılmasına onay verildi. Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde artık Türkiye’de idam kararı TBMM’de alınan bu antidemokratik kararla rafa kalktı.

Türk milletinin aklı ile dalga geçildi, Öcalan’ın ‘infaz kararının ertelenmesinin onaylanması için meclise geliyor’ fakat idam tamamen TCK’dan çıkartılıyor…

Şark kurnazlığının vücut bulmuş hali!

Terörist başını idamdan kurtaran yasa tasarısının oylamalarında, siyasi partilerin liderleri ve milletvekilleri ise o dönem şu açıklamaları yapmıştı;

AKP grubu adına Bülent Arınç;

“Ölüm cezasının kaldırılması konusu geldiğimiz noktada, bir zaruret ifade etmektedir.”

AKP grubu adına Mehmet Ali Şahin;

“Ölüm cezasının kaldırılmasını Parti olarak, Grup olarak biz de istiyoruz.”

AKP grubu adına Dengir Mir Mehmet Fırat;

“Asamadınız; bundan sonra da asamayacaksınız.”

ANAP Lideri Mesut Yılmaz;

“Türkiye, AB yolunda dev bir adım attı. Bunun, Meclis'ten bu kadar büyük çoğunlukla yapılmış olması, daha anlamlı kılıyor. Keşke MHP de bunun içinde olsaydı. Bu attığımız adımın önemini gelecekte daha iyi anlayacağımıza inanıyorum.”

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan;

“Bu, çok büyük bir başarıdır. Özellikle TBMM'yi takdir ediyorum, alkışlıyorum. Bu kadar kısa sürede olmaz, bu araya sıkıştırılmaz diyenler cevabı aldılar. Top artık AB'de. Atacakları adımlarla ne derece samimi olduklarını göreceğiz.”

DSP Lideri Bülent Ecevit;

"Dünyada olduğu gibi, idamın Türkiye'de de kalkmış olmasından memnuniyet duyduk.”

DYP Lideri Tansu Çiller;

DYP, bir kez daha AB'yi kuyudan çekip çıkardı.

YTP Lideri İsmail Cem;

“Türkiye kendi insanı için TBMM aracılığıyla çok önemli bir ışık yakmıştır. Bu olay Türkiye'nin AB'ne tam üyelik sürecinde adeta bir dönüm noktasıdır.”

SP Genel Başkanı Recai Kutan;

“Türkiye'nin AB'ye girmesi gereklidir' dedik. O çizgimizde en ufak bir sapma olmadan gayret gösterildi. Memnuniyetle ifade edeyim ki böyle bir karar alındı. Yasaların Meclis'ten geçmesinden büyük mutluluk duyduk.”

Siyasi partileri, milletvekilleri kendilerini yargının üzerinde görerek, bebek katili Öcalan için verilen yargı kararına darbe indirmişlerdi o dönem…

Tarihler 19 Kasım 2014 tarihini gösterdiğinde MHP lideri Devlet Bahçeli’den akıllara durgunluk veren bir çıkış daha geldi. MHP lideri Bahçeli, bebek katili Öcalan’ın özel misafir uygulamasına son verilmesi iddiasıyla İmralı’dan alınarak F tipine nakledilmesi gerektiğini açıkladı.

Gerekçe; “Öcalan’a İmralı’da uygulanan özel statü!”

Bugün MHP lideri Devlet Bahçeli tekrar sahneye çıktı, ‘’Bana sorarsanız Öcalan avukatlarıyla görüşsün’’ dedi.

Milletimiz maalesef balık hafızalı, zaman zaman milletin hafızasını tazelemek gerek.

1999 tarihinde Öcalan'ı affeden siyasi erk, Türk milleti adına nasıl bir kazanım elde etmiştir?

PKK terör örgütü ve siyasi kolu bugün  gelinen noktada zayıflatılmış mıdır?

Yoksa!

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.