banner113

O program biliniyordu neden gereği yapılmadı?


Hüseyin DAVUTOĞLU

Hüseyin DAVUTOĞLU

04 Ocak 2018, 17:33

ByLock hala hain örgüt ile ilgili en kuvvetli suç delili olmaya devam ediyor. Her türlü sulandırmaya, her türlü kurnazlığa rağmen bu su götürmeyecek kadar net.
Ama burada önemli bir nokta var ki o da soruşturmaların gerçekten titizlikle yapılmadığı yönünde… İşte “Mor beyin” vakası önümüzde.
Bir ülke düşünü ki, TÜBİTAK gibi bilim üreten ve her türlü teknik imkanı elinde olan büyük bir yapıyı FETÖ’ye teslim edin, TİB gibi tüm ülkenin iletişimini kontrol eden yapıyı örgüte bırakın, MİT’in ve Emniyet’in içinde bulunan tüm bilişim ekibin yine bir örgütten olsun, burada bırakın mor beyini her türlü halt çıkar ve çıktı da.
Hatırlayın Ergenekon, Balyoz ve benzeri kumpas davalarını. O davalarda üretilen sahte delileri. İşte onlar bu merkezlerde üretilmedi mi? Oda TV davasına konu olan belgelerin virüsler ile bilgisayarlara aktarıldığı tespit edilmedi mi? İşte o virüsler buralar da üretildi. 
Şimdi geçmişe dönüp ah edip vah edecek zam değil elbet. Mücadele en etkin biçimde sürmeye devam etmeli. Ama gerçekten adam gibi sürmeli.
Bakın o mor beyin kurnazlığı ile 11 bin den fazla insan haksız yere ByLock kullanıcısı diye listelenmiş. Yazaln o listede gerçek ByLock kullanıcıları da var ama sakın bunu gözden kaçırmayın.
Örgüt bunun hesabını çok uzun yıllar önce yapmış. Başlarına gelecekleri tahmin etmiş, kendince süreci manipüle etmek için önlemini almış. Peki bir ne yapmışız, hiç bir şey… Herkesi aynı torbanın içine koyup aynı şekilde değerlendirmişiz. Arada doğru kararlar verilmiş ama sayısı pekte öyle fazla olmamış. Öner Polat örneğinde olduğu gibi. 
Peki gerçekten yeni mi keşfettik bu “Mor beyin” kurnazlığını? Aslında hayır, bu dün ortaya çıkan, bundan önce hiç bilinmeyen bir şey değil. Bu durum aslında daha önce bilinen bir gerçekti. 
Dün yayınladığımız özel bir haberimiz vardı. “Mor Beyin’in yazılımcısı Kocaeli’den çıktı!” başlığı ile duyurduk size. Aslına çok önemli bir haberdi o. Yıllarca Kocaeli’de yaşamış ve önemli devlet görevlerinde olan bir ismin yediği haltları duyurduk sizlere. 
Kocaeli Halk Sağlığı eski Müdürü Mustafa Melih Kaştı, mor beyin adı verilen uygulamalardan biri olan, namaz vakitlerini gösteren uygulamanın yazılımcısı çıktı. 
2015 yılına kadar Kocaeli Halk Sağlığı Müdürü olan Mustafa Melih Kaştı, bu tarihte görevden alındı. Daha sonra ise olan hiçbir devlet görevi verilmedi. Kaştı, müdürlük yaparken bir yandan da ortağı olduğu şirketle yazılım işi yapıyordu. İşte bu fitne yazılımı o yılarda Kaşti’nin elinde çıkma. 
İşte sorunda bu noktada başlıyor. Mustafa Melih Kaştı’nın yazılımı olan bu programın böyle bir işlevi olduğu aslında geçtiğimiz yıl tespit edilmişti. Devlet bu yazılımın örgüt için kullanıldığını biliyordu. Maalesef bu durum bilinmesine rağmen soruşturma bu husus dikkate alınarak yapılmadı. 
O dönemde bu ve benzeri programlar üzerine yoğunlaşılsaydı pek çok mesele bugüne gelmeden halledilebilirdi. Olmadı yapılmadı, yine işin kolayına kaçıldı. Herkes bir torbaya toplandı, öyle karar verildi.
Hiçbir şey için geç değil. Önce gerçekten hak eden, yetenekli tecrübeli insanları böyle önemli görevlere getirin. Üzerlerine baskı kurmadan çalışsınlar. Çalışsınlar ki o hainlere gereken dersi versinler.  Böyle önemli görevlerdeki insanlar onun adamı, bunun bilmem neyi değil, devletinin, halkının adamı olsun. Bakın her şey ne kadar da güzel olacak…

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.