banner244
banner230

banner234

Nikomedes’in hazinesini bilir misiniz?


Mustafa BAĞDİKEN

Mustafa BAĞDİKEN

12 Mayıs 2018, 17:50

Hem hafta sonu, hem Anneler Günü..

Öncelikle Anneler Günü kutlu olsun. Nasıl olsa eli kalem tutan herkes Anneler Günü ile ilgili bir şeyler yazacak. 

Siyasetin gittikçe sertleşmeye başladığı bu günlerde, hiç olmazsa hafta sonu siyasetten arınıp İzmit üzerine, taaa Nikomedes'in efsanelerde paha biçilemeyen hazinesinde kadar uzanıp değişik  bir yazı yazmak istedim. 

Özellikle, defineciliğe meraklı kişiler arasında yıllardır anlatılan bir efsane. Öyle abartılarak anlatılır ki, efsaneye göre hazine "Türkiye'yi kurtaracak" kadar  büyük.

Bu hazine,  bir dönem burada hüküm süren  Nikomedya'nın Kralı Nikomedes'e aittir.  Tüm defineciler her gece bu efsaneyle ilgili rüyalar görürler. Efsaneye,  her gün yeni eklentiler yapılır.  Efsane  binlerce yıl önceye dayanır.  

Öncelikle hatırlatmak isterim. Bugünkü İzmit, tarihi kayıtlara göre 2 bin yıl önce de çok zengin bir kentti.  Roma, İskenderiye ve Antakya'dan sonra Dünya'nın dördüncü büyük liman kenti olduğu bilinir. Hatta bir süre Roma'ya da başkentlik yapmış.

İzmit'in Üçtepeler bölgesinde yirmibeş yıl  kadar önce Kral Nikomedes'in mezarın olduğu iddia edilen bir tümülüs açıldı.  Müze görevlileri gözetiminde yapılan kazıyı, define meraklıları da uzaktan heyecanla  izledi. Onlardan biri, bizlerle  sohbet sırasında anlattı. 

İkinci Dünya savaşından sonra bir İzmitli'nin yolu Fransa'ya düşer. Orada tesadüfen, buradan göç edenlerden biriyle karşılaşır. "Demek İzmitlisin." der ve sohbet başlar.  İzmitliye "İzmit'te atların nalları ile at arabalarının tekerleri altından mı?" diye heyecanla sorar. İzmitli şaşırır ve  "Hayır, neden ki?" diye cevap verir. O da; "Demek ki hala bulamamışlar." der. 

Benim o definecilerden dinlediğim hikaye bu.  Birçok defineci işte bu anlatılan hikayeye dayanarak yıllar yılı Nikomedes'in hazinesinin hayaliyle yaşar. 

Merak edenler için söyleyeyim, tümülüsten 2 bin yıllık bir mezar çıktı, ama içinde tek bir insan kemiği bile yoktu. 

Tabi ki bu yıllar, yılı dilden dile abartılarak anlatılan bir hikaye. Öyle bir hazine var mıdır, yok mudur bilmem ama, şöyle bir düşünürseniz Kocaeli'nin bütünü altıyla da üstüyle de zaten başlı başına bir hazine. 

İzmit Körfezi'ndeki limanlar zaten altın değerinde. Derince Limanı  devletçe hatırladığım kadarıyla 543 milyon dolara özelleştirilip işletme hakkı 39 yıl süreyle bir şirkete satılmıştı.  Gerçek değeri bu olmasa bile, 543 milyon doları altına vurun bakalım kaç kilo ediyor? Üstüne üstlük şirket denizi de satın almış gibi o bölgede denizi de göz göre dolduruyor. 

Bugün bir Tüpraş'ı 15-20  milyar dolara kuramazsınız. Diğer dev sanayi kuruluşları. 13 Organize Sanayi Bölgesi, 1000'e yakın  büyük ölçekli sanayi kuruluşu. Daha binlerce irili ufaklı fabrika. Müthiş bir insan gücü ve kalifiye eleman. 

Bunları üst üste koyun, Avrupa'da bile onlarca ülkenin ekonomisini tek başına cebinden çıkarır. İzmit Körfezi'nin denizi de, her ne kadar hor kullanıldıysa da  bir zamanlar   balığıyla, şimdilerde barındırdığı  limanlarıyla, her gün ithalat ve ihraç ürünlerin taşındığı  deniz taşımacılığıyla tam anlamıyla Allah'ın lütfu bir hazine. 

İstanbul'u Anadolu'ya bağlayan köprü konumunda olması, hızlı trenli demiryolu.  TEM Otoyolu, D-100 Karayolu.  Osmangazi Köprüsü.  Halen çalışmaları devam eden  Kuzey Anadolu Otoyolu. Daha buraya sığmayacak kadar birçok özellik ve zenginlik başlı başına birer hazine.

En önemli hazine de, Türkiye'nin dört bir yanından gelen mozaiğin oluşturduğu 2 milyonluk nüfus. Kişi başına düşen gelirle Türkiye'nin en zengin ili olması. Kısacası Kocaeli Türkiye'nin sanayi başkenti. 

Bir yanda definecilerin hayallerini hala Kral Nikomedes'in o hazinesi süsleyedursun.  

Ama ne olur, başlı başına her yönüyle Allah'ın lütfu hazine olan bu kenti, her türlü yağmacılıktan, açgözlülerin hırsından,  rantçılardan,  plansızlıktan, kirlilikten, çer-çöpten  koruyalım. Bu  hazineyi gelecek nesillere tertemiz devredelim.

Çünkü Kocaeli sadece Kocaelililerin değil, Tüm Türkiye'nin paha biçilemez en büyük hazinesidir.
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.