banner521


Nihat Ergün, DEVA Partisi ve dejavu


Gökhan Karabulut

Gökhan Karabulut

05 Mayıs 2020, 17:24

Uzun yıllar sonra kameralar karşısına geçti. En son 2015 tarihinde Akif Beki’nin sorularını yanıtlamıştı kameralar karşısında.

Karar Gazetesinin youtube üzerinden açtığı Karar TV kanalına konuk oldu AK Parti eski Kocaeli Milletvekili Nihat Ergün.

Ergün’ün karşısında bu sefer iktidara muhalif olan gazeteciler Ahmet Taşgetiren, Elif Çakır ve Yıldıray Uğur vardı.

Program bir saat 28 dakika sürdü, iki kez dinledim notlar aldım. Ergün’ü dinlerken dejavu oldum. AK Partinin ilk kuruluş yıllarını anımsattı konuşması bana.

Basın özgürlüğü sorunları, 28 Şubat post modern darbe sonrası AK Parti’ye yönelik oluşan baskıcı yapı, yargının AK Parti aleyhinde verdiği siyasi kararlar…

Ergün’ün bir saati aşan konuşmasında en çok dikkatimi çeken vurguları basın özgürlüğüne dair açıklamalarıydı. Basının tek elden yönetilmesi, muhalif siyasi parti temsilcilerine söz hakkının verilmeyişi… ‘’Tek kelime yazı yazan gazetecilerin’’ derdest edilmesi gibi konulardan şikâyet etti Ergün. Haksız değildi bu değerlendirmesinde.

Ergün basın özgürlüğüne dair yapmış olduğu açıklamaların dipnotlarını tutarken, keşke iktidar partisinde de en üst görevlerde bulunurken basın özgürlüğünü savunabilseydi diye geçirdim içimden.

Ergün’ün konuşmalarında not aldığım en önemli cümlelerden biri de  AK Parti’ye atıfta bulunarak,’’ karşılıklı güven sorunu yaşadık’’ kelimesiydi. ‘’Biz siyaseten hevesini almamış ve onun için yola çıkmış bir ekip değiliz’’ cümlesi de oldukça manidardı. Söyleşinin bütününde bu cümleyi en az üç kez seslendirdi Nihat Ergün.

Adalet, yargıya olan açıklamaları da oldukça önemliydi. Adalet duygusunun zedelenmemesi gerektiğinin üzerini çizdi.

Ergün’ü uzun uzun dinlerken, sanki iktidar partisinde hiç siyaset yapmamış bir siyasetçiyi izliyor gibi hissettim kendimi.

Son yapılan yerel seçimlerde kime oy verdiğini de programda açıklaması oldukça önemliydi. ‘’Son yerel seçimlerde, Büyükşehir, İlçe Belediye ve meclis üyesi seçimlerinde AK Parti’ye oy verdim. Aday olan arkadaşlarımızın hepsini tanıyorum ve değer verdiğim, başarılı olacağına inandığım arkadaşlarım olduğu için onlara oy verdim. Diğer adayları tanımıyordum’’ ifadesini kullandı.

İlimize dair yaptığı bir diğer önemli açıklamada AK Parti eski il başkanı Abdullah Eryarsoy hakkında yapmış olduğu değerlendirmeydi.

Ergün, isim vermeden,’’ il başkanımız, bir ilçe belediye başkan adayının doğru bir aday olmadığı söylediği için görevden alındı’’ cümlesini kullandı. Bu değerlendirmesi de notlarıma giren önemli açıklamalardan biriydi.

Yukarıda da yazdım, keşke iktidar partisindeyken bu eleştirilerini seslendirseydi diye. Ergün programda konuya benim gibi bu noktadan bakan vatandaşlar için de,’’ biz ekonomiden, çözüm sürecine kadar nelerin hatalı olduğunu söyledik, eğer bakanlar kurulu konuşmaları açıklanırsa bunlar görülecektir’’ diye eklemesi dikkat çekiciydi. Demek sahadan bu tür eleştirileri çok alıyor Deva Partisi ekibi.

Ergün son olarak, kentlerde teşkilatlanmalara hız verdiklerini ve Ramazan ayı sonrasında il ve ilçe başkanlarını atayacaklarını dile getirerek, bu sürecin 1 ayda sürebileceğini, 1 yılda sürebileceğini ifade etti.

Kısaca kentin durumuna göre atamanın ya kısa sürede ya da uzun sürede tamamlanacağını, bunun kentlerde DEVA Partisinde aktif siyaset yapacak isimlere bağlı olduğunu vurguladı.

İzleyelim görelim…

Ve kentimizdeki teşkilatlanma yapısını da biraz araştıralım…

Çünkü DEVA Partisinin kentimizdeki teşkilatlanma gücü veya zayıflığı, Teşkilatlanmadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nihat Ergün için çok önemli bir kriter olacak.

DEVA Partisi, teşkilatlanmanın büyük veya küçük olup olmayacağı mesajını Türkiye’ye Kocaeli’den verecek.

Ergün’ün Kocaeli sınavını birlikte izleyelim.      

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.