banner383
banner373


Mustafa Kemal gibiyiz, vals de yaparız zeybekte oynarız…


Hüseyin DAVUTOĞLU

Hüseyin DAVUTOĞLU

27 Ağustos 2019, 13:41

Vay efendim, 30 Ağustos Valsle kutlanırmıymış, aman efendim, biz zaferi böyle mi kazanmışız ama neler neler…

Sosyal medya bugün bununla çalkalanıyor. Sabah akşam Atatürk’e küfreden, 30 Ağustos ve Kurtuluş Savaşını yok sayanlar bugün çıkmış İzmit’teki gösteriyi eleştiriyor. 
 

Bu kentte yıllarca mehter marşından başka hiçbir şey çalınmazken çıkıp ta bir şey dedik mi, demeyiz, diyemeyiz. Bu topraklarda yüzyıllar boyunca mehter marşı çalındı. Kanımızda, ruhumuzda var elbet o marşlar. Kahramanlıklar var, vatan var, mücadele var…
 

Ama aynı yine bu topraklarda padişahın emri ile mehter karargâhı da bombalandı, topa tutuldu. Bunu da unutmamak lazım.
 

Tamam, vals bizim değil ama İzmit’te veya ülkenin herhangi bir yerinde vals yapmak bizden bir şey götürmez, aksine çok şey katar. 
 

Hiçbir şey olmazsa bir ruhunuz dinlerin, o zarif figürlerle keyfiniz yerine gelir, o notalarla başka hayallere dalarsınız. 
 

Beyni mehter marşı ile sulanmış güruha bir şeyler anlatmak zor ama elimizden geldiğince anlatacağız elbet…
 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, hayatının son balosuna Bursa'daki tarihi belediye binasında katılıyor, tarih 2 Şubat 1938. Atatürk yine son valsini ve zeybeğini bu baloda oynadı.
 

Gazi, baloda valsı yarıda kestiriyor ve Zeybek oynamaya başlıyor. Mustafa Kemal bu hareketiyle şu mesajı vermiş olsa gerek, yeni Türkiye, batının modern yüzüyle Türkiye'nin kültürel değerlerinin harmanlanmasıdır. Vals de yaparız, Zeybek de oynarız.
 

İşte bu kadara basit her şey. 
 

İzmit’te meydanda, pırıl pırıl gençlerin, zarafet dolu gösterisi çok güzel ve anlamlı oldu. Sadece bu program için bile Fatma Kaplan Hürriyeti kutlamak istiyorum.  İzmit’e renk lazım, İzmit’e hareket lazım, İzmit’e güzellik lazım...

Umarım Hürriyet böyle devam eder.

HÜRRİYET’TEN ÇOK İNCE TAKTİK!
İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, düzeldiği basın toplantısı ile belediyeye alınacak olan araçların kiralama değil de satın alma yöntemini deneyeceklerini söyledi. Çeşitli rakamlar veren Hürriyet, uzun vadede İzmit Belediyesi’nin bu araçlar konusunda kar elde edeceğini ifade etti.

Konu çok teknik bir mesele olduğu için kar veya zara edeceği konusunda benim bir fikir belirtmem elbette doğru olmaz. Sonuçta belediyenin bir sürü hesap uzmanı, konu hakkında yeterli tecrübesi olan çalışanları mevcut. En sağlıklı bilgiyi yine bu konunun uzmanları verecektir.

Ama Hürriyet çok ilginç bir taktik güdüyor. Normalde bu tip tartışma yaşanacak konular önce belediye meclisine gelir, burada tartışılır, gerekli karar verilirdi. Kamuoyundaki tartışması ise basın kuruluşlarının yapacağı haberler sonrası yaşanırdı.

Hürriyet bu kez meseleyi tersten ele aldı. Önce basına bilgi verdi, kamuoyuna açıklama yaptı. Eylül ayı belediye meclisinde ise konuyu gündeme getirecekleri söyledi. Bir anlamda önceden tartışma başlatan Hürriyet, Meclis üyelerini baskı altına alma yöntemini belirledi. Bu yöntem işe yara mı yaramaz mı bunu meclis, günü göreceğiz ama Hürriyet’in bu ince taktiği, belediye başkanlığı iyice alıştığı gösteriyor. Hiç değilse bu konuda el altında birilerine haber vermek yerinde tüm basına bilgi vermesi de oldukça önemliydi.


 


 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.