banner642
banner613


Mustafa Kemal Anadolu’ya Samsun değil Kocaeli üzerinden geçecekti!


Hüseyin DAVUTOĞLU

Hüseyin DAVUTOĞLU

18 Mayıs 2020, 22:36

19 Mayıs yurdu işgal etmiş düşmana karşı bağımsızlık savaşının başlangıcıydı. Yok olmak üzere olan bir ulusun yeniden doğuşunun ilk işaret fişeğiydi…

19 Mayıs günü Atatürk’ün Samsun’dan başladığı o önemli yolculuğun, aslında ilk olarak Kocaeli’den başlanmasının planlandığını biliyor muydunuz?

Mustafa Kemal Atatürk, Samsun’dan önce Kocaeli üzerinden Anadolu’ya geçmek için plan yapmıştı.


Atatürk yaveri Cevat Abbas Gürer’in anıları yer aldığı ‘Atatürk’ün Yaveri Cevat Abbas Gürer/Cepheden Meclise Büyük Önder ile 24 YIL’ başlıklı kitapta Atatürk’ün Samsun’dan önce Kocaeli üzerinden Anadolu’ya geçme planını ayrıntılı bir biçimde anlatır.


Mustafa Kemal’in Anadolu’ya gizlice geçebilmek için aylar önceden hazırladığı ve son aşamasına getirdiği bir başka planı vardı.


Mustafa Kemal Paşa Samsun yolu ile Anadolu’ya ayak basmasaydı Anadolu’ya gizlice Kocaeli üzerinden geçecekti. Ve Kurtuluş Savaşı’nın ilk adımı Samsun’da değil Kocaeli’de atılmış olacaktı. Kurtuluş Savaşı’nın başlangıcı ve Anadolu coğrafyası üzerindeki yayılışı ise çok daha farklı bir biçimde gelişecek ve elbette ki bu büyük mücadelenin tarihi çok daha farklı bir biçimde yazılacaktı. O’nun Samsun’da başlattığı ve İzmir’de noktaladığı kurtuluş yolumuzun haritası da yurdumuzun değişik yörelerinden geçerek İzmir’e ulaşacaktı.


Her hareketini bir plan ve program dahilinde yapan Atatürk’ün elbette ki Anadolu’ya geçmek için yedek bir planı vardı. Bu plan son anda iptal edilen ve Cevat Abbas Bey’in açıklamış olduğu, Kocaeli üzerinden gizli geçiş planıydı.


Mustafa Kemal Paşa Samsun’a çıkmadan aylar önce Anadolu’ya gizlice geçebilmek için planlar yapmış ve Kocaeli üzerinden Anadolu’ya geçebilme olanaklarını araştırmıştı. Cevat Abbas Bey’e, Kocaeli bölgesinde küçük silahlı müfrezeler oluşturulmasını emretmişti.


Cevat Abbas Gürer, Mustafa Kemal Paşa’dan aldığı emirle harekete geçerek Kocaeli bölgesinde görevlendirilmek üzere bir Kuva-yı Milliye örgütü kurmuştu.


Kocaeli bölgesinde kurulan ve Yahya Kaptan’ın lideri olduğu bu silahlı milis kuvvetler kısa bir zamanda faaliyetlerine başlamıştı. Yahya Kaptan ve arkadaşlarının görevi Kocaeli yarımadasında asayişi temin etmek, Türk köylerine tecavüzlerde bulunan ermeni ve Rum çetelerinin cinayet ve soygunlarına engel olmaktı. Ayrıca Yahya Kaptan’ın bilmediği çok önemli bir görevi daha vardı. Mustafa Kemal Paşa’nın Anadolu’da güvenli bir bölgeye ulaşıncaya kadar ki seyahati sırasında gereken güvenliği sağlama ve koruma görevi için düşünülen Kuvay-ı Milliye Müfrezesi, Yahya Kaptan’ın milis kuvvetleriydi. Yahya Kaptan, kendisine verilen emir gereği her an göreve hazır durumdaydı ve Mustafa Kemal Paşa’nın emrini bekliyordu.


Anadolu’ya Kocaeli yoluyla gizlice geçebilmek üzere bütün hazırlıkların tamamlandığı ve Kocaeli ormanlarındaki ağaçların yapraklanmasının beklendiği bir sırada, o ana kadar hiç hesapta olmayan bir gelişme yaşandı. Cevat Abbas Gürer’in akrabası olan Harbiye Nazırı Mareşal Şakir Paşa kullanılarak Padişah Vahdettin’in onayı alınmış ve Mustafa Kemal Paşa’ya Üçüncü Ordu Müfettişliği görevi verilmişti. Bu görev Samsun yoluyla Anadolu’ya çıkabilme olanağı sağladığı için aylar önceden gizlice hazırlanan Kocaeli üzerinden Anadolu’ya gizlice geçme planına da artık gerek kalmamıştı.


Bu vesile ile başta ulu önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi saygı ile anıyorum…
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.