Muhtarlık, siyasi partilere yaranma makamı değil


Gökhan Karabulut

Gökhan Karabulut

22 Ekim 2019, 16:52

Bir zamanlar demokrasinin olmaz ise olmaz kurumuydu muhtarlık makamı.

Geçmiş yıllarda önemli hizmetleri vardı muhtarlık makamının.

Hatırlasınız; Teknolojiye, bilgiye rahat ulaşamadığımız dönemlerde ikametgâh, nüfus cüzdanı suretini gidip muhtarlık hizmet binalarından alırdık.

Fakat artık tek tuşla bu belgeleri çok rahat ulaşabiliyoruz.

Muhtarlık hizmeti makamı artık pasifize oldu. Hiçbir etkin ve yetkin konumu kalmadı muhtarlığın.

Sadece ve sadece mahallesindeki sıkıntıları yerel yönetimlerle paylaşarak sorunlarını yerel yönetimlerde çözmek için çalışıyor muhtarlar.

Bir nevi yerel yönetimlerin gözlemciliğini yapıyorlar mahallelerde.

Kentimizde 2 büyük dernek var. Biri İzmit Muhtarlar Derneği diğeri ise Türkiye Muhtarlar Derneği Kocaeli Şubesi.

Hepimizin malumu, İzmit Muhtarlar Derneği Cumhuriyet Halk Partisine yakın olan ve başkanlığını da Kadir Kızıl’ın yaptığı bir dernek.

Diğeri Türkiye Muhtarlar Derneği Kocaeli şubesi de AK Parti’ye yakınlığıyla bilinen bir dernek, başkanlığını da İbrahim Efe yapıyor. Onlarca muhtar bu iki derneğe üye.

Fakat gel gelelim bu iki dernek, oluşumlarını, çatılarını siyasi partilerin arka bahçesi gibi kullanıyorlar.

Şimdi bunu inkâr edeceklerdir, "hayır biz muhtarız, siyasetle işimiz olmaz" diyecekler.

İzmit Muhtarlar Derneği Başkanı Kadir Kızıl’ın dediği gibi, "Biz İzmit Muhtarlarıyız. İzmit Muhtarlar Derneği başkanı olarak bu çatıyı yükseltmek için sizlere davette bulunuyorum. Davetimize icabet ettiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum. Hiçbir siyasi partinin neferi değiliz. Biz hiçbir siyasi partinin güdümü altında muhtar seçilmedik. Bu yüzden özgürce düşünmeli ve özgürce yürümeliyiz. Bu yüzden hepinizi birlik ve beraberliğe davet ediyorum. Gelin bu çatı altında bir olalım ve birlikte ses getirelim"

İnanın kargalar bile güler bu açıklamalara.

Dönüp bakın AK Parti ile yakınlığıyla bilinen Türkiye Muhtarlar Derneği Kocaeli şubesine!

Muhtarlar gününü kutlamışlar, vur patlasın çal oynasın. Hem de Kuzey Suriye’de Barış Pınarında şehit verdiğimiz bu günlerde!!!

Çiğ köfte partisi düzenlemişler, çiğ köfteyi tavana yapıştırmışlar müzikler eşliğinde…

Muhtarlık makamı gelişen teknolojiyle beraber artık vasfını yitirdi.

Muhtarlık makamı artık, toplumun, vatandaşın, mahallenin sorularına ilgili olmaktan daha ziyade siyasi partilerin bir kolu olarak çalışıyor.

Eminim bu makaleme muhtarlar ateş püskürecek fakat gerçek bu…

Muhtarlarda her şeyin farkında, siyasete giden kulvarın muhtarlık koridorundan geçtiğini biliyorlar.

Cumhurbaşkanlığı, Muhtarlık Hizmetini tekrar gözden geçirmeli, gelişen dünya ile beraber, teknolojiye uyumlu ve daha verimli çalışabilecek kurumlar tahsis etmeli mahallelerde…

Muhtarlık hizmetleri artık çok gerilerde kaldı…

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hasan Ağır - 10 ay önce
Aslında bir işe yaradıkları yok.Devlet boşuna bunlara maaş veriyor.Birde bunların emekli olmayanları var belediyelerde çalışıp muhtarlık yapmadan çift maaş emekli olanlarda öyle.
Avatar
Ali - 10 ay önce
Bu muhtarlık sistemine bir liyakat getirilmeli, bir dilekçe yazmaktan aciz muhtarlar var. İsim bile verebilirim ama rencide etmenin anlamı yok zaten geneli zır cahil kahvelerden çıkma adamlar. Okuyoruz haberlerden polise zorluk çıkaran ben muhtarım diyip öncelik isteyen cahil adamlar. bu sistem bunları bu hale getirdi. Çok görmemek lazım