banner521
banner533


Muharrem İnce’nin Bülent Ecevit hassasiyeti ve mitinge gelenlerin kesin sayısı


Mustafa BAĞDİKEN

Mustafa BAĞDİKEN

10 Haziran 2018, 12:59

Seçim dönemlerinde bu hep tartışılır. Gazetelerde tartışma, siyasi rakipler arasında polemik konusu yapılır. Sadece Kocaeli’de değil, Türkiye’nin dört bir yanındaki mitinglerde, miting alanında kaç kişi olduğu tahminlerinde bazen havada uçuşan rakamlar yüzünden kavgalar bile yaşanır. 


İzmit’te daha önce,  bugünkü  Perşembe Pazarı alanı yaptırılmadan önce siyasi mitingler avuç içi kadar Halkevi Meydanı’nda yapılırdı. Orada da, izleyici sayısı tahmini, liderin iktidar gücüne göre olurdu. Eğer, rahmetli Süleyman Demirel’in deyimiyle ‘hükümetin başıysa’ veya koalisyonda hükümet ortağıysa normalin 3-5 bin üzerine çıkılır,  yok muhalefet lideriyse normalin 2-3 bin de aşağısı dikta ettirilirdi. Bu rakamlar bir de, sanki bilgisayarlı turnike konulmuş gibi orada güvenlik önlemleri alan polislere de onaylattırılırdı. 
İzmit’in Perşembepazarı meydanı belli. Balık istifi insanları üst üste yığsan kaç kişi alır bilemem ama, birbirleriyle akraba olmayacak şekilde mesafeli duruşla Pazar tezgahlarının olduğu alan dahil 40 bin, bilemedin 50 bin. 

Fakat hesaplamalar burada da aynıdır. Hükümetteki lider geldi mi sayı normalden ikiye üçe katlanır. İtiraz yoktur, linç edilirsin. Muhalefetten biri geldi mi, sayı kavga çıkartacak kadar küçültüldükçe küçültülür. Buna da itiraz edemezsin. 
Dün de hala tartışması süren benzer durum yaşandı.  


ECEVİT HASSASİYETİ
Aslında şu rakam işine girmeden, öncelikle Muharrem İnce’yi, mitinglerde “Bülent Ecevit hassasiyeti” göstermesi nedeniyle tebrik ediyorum. Tabi hemen, “O da nerden çıktı?” diyeceksiniz.
Onu da anlatalım:  Benim 70’li yıllardan beri yine gazeteci olarak işim gereği takip ettiğim siyasilerin mitinglerinde, mitingin saatine sadık kalan ve bu konuda büyük hassasiyet gösteren lider Bülent Ecevit idi. Saat 16.00 denildiyse, ne erken, ne de geç.  Bu hassasiyetini, en büyük kentlerden Anadolu’nun uzak noktalarındaki küçük kentlere kadar hepsinde gösterdi. 

BAKIN NE YAPIYORDU
Kente erken geldiyse, seçim otobüsünü ve konvoyu kent dışında durdurtur, notlarına göz atar, danışmanlarıyla ve o kentin milletvekili veya belediye başkanlarıyla konuşup hafıza tazelemesi yapardı. Daha önce duyuru yapılan saatte de başında kasketi, yanında Rahşan hanım tam 16.00’da kürsüde olurdu. Diğer liderler öyle değildi. Yaşayanlar bilir. Bazen açıklanandan iki saat geç gelmeyi adet edinen liderler de vardı.

Dün birçok kişi de buna aldandı. Muharrem İnce’nin, açıklanan saat olan 16.00’da orada olabileceğine ihtimal vermeyip, “Nasıl olsa en az bir saat gecikir” diye düşünerek yarım saat gecikmeyle geldiler. Ofiste siyasi konuklarımızla yaptığımız görüşme kayıtlarının kayıt işlemi nedeniyle bu satırların yazarı olarak ben de aldandım. Doğruya doğru, araçla gidemeyeceğimizi de aklımıza getirmediğimizden yarım saat gecikmeyle gittim. 
Polis aramasından geçtim, bariyerlerden sonra güçlükle ilerlerken, CHP’nin Sakarya 2. Sıra adayı Mehmet Selçuk ile karşılaştım. Zaten yarılanmış olan konuşmanın bir bölümünü, alana girmekte zorlanan birçok kişi gibi oradaki AVM'nin önünden ve kaldırım kenarlarından birlikte izledik. 

Balık istifi 40-50 bin kişinin alacağı Perşembe Pazarı meydanı, Pazar tezgahlarının bulunduğu bölge haricinde dolmuştu. 
Bunu, hem hala “kaç kişi geldi” tartışması yapıldığı, hem de mitingi saatine gösterilen hassasiyet nedeniyle yazdım. 
Siyaseten seven de var, sevmeyen de. 
Hala rakam tartışması yapan İnce’yi sevmeyenlerin gönüllerinin rahatlaması için rakam vereyim.
Muharrem İnce’nin mitinginde alan Pazar tezgahları hariç tamamen doluydu ama sadece 3-5 bin kişi vardı... 
Oldu mu?

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ersoy Kandemir - 2 yıl önce
Adam gibi adam bence,kimse de gitmeseydi benim için hep böyle,dürüst,halkın derdini dinleyen,kutuplaştırmayan,kandırılmayan ,algı yönetimi yapmayan,doğruları çatır çatır konuşan,Atatürk sevdalısı,ADAM GİBİ ADAM.