banner230

banner234

“Milli Görüş’le AK Parti ideolojisi arasında zerre kadar benzerlik yok”


Mustafa BAĞDİKEN

Mustafa BAĞDİKEN

15 Mayıs 2018, 22:20

Aslında İzmit’te yaşayan birçok kişinin tanıdığı, birebir görüşmemiş olsalar da adını sık sık duydukları bir isim Avukat Zafer Mutlu. Yıllardır aktif siyasetin içinde. Hem de, orada doğup büyüyenlerin göğsünü kabartarak övünç kaynağı olarak gördükleri Mehmet Ali Paşa’dan.  Kısaca  İzmitlilerin deyimiyle “Paşalı” yani.. 
Saadet Partisi’nin Kocaeli Milletvekili Aday adayı Zafer Mutlu uzun uzun ile sohbet ettik. 

Günümüz siyaseti, siyasetteki “ittifak”,  “Milli Görüş”, seçimler ve sandıktan çıkacak sonuç tahmini gibi birçok konuya dalıp çıktık. Bazı konulara ve eleştirilere de bir sormadan kendiliğinden girdi.

Zafer Mutlu 43 yaşında ve Gençlik Kolları yapısından itibaren partinin içinde. İmam Hatip Lisesi mezunu. Üniversite yıllarından bir esnaflık deneyimi de var. Üniversiteden sonra hem serbest avukatlık,   partisinde İlçe başkanlığı, Yönetim kurulu üyeliği görevlerinde bulunmuş. 2011 seçimlerinde milletvekili adaylığı, 2014 seçimlerinde İzmit Belediye Başkan adaylığı, 7 Haziran 2015’te de tekrar milletvekili adaylığı var.  Yani 3 dönem adaylık süreci yaşamış.

Zafer Mutlu, bir hukukçuda olması gereken zeka kıvraklığını siyasi kıvraklıkla da harmanlayarak sorularımıza açık sözlülükle cevap verdi. Bazı cevaplar ise Saadet Partisi ile AK Parti arasındaki boşluğu çok iyi anlatıyor. Önce, teşkilatı çok iyi bildiğinden partisinin bu seçimlerde yerinin nerede olacağını sorduk. Bakın nasıl cevap verdi:
 

SP-AK PARTİ AYRIŞMASINDAN SONRAKİ SÜREÇ
“Kocaeli, Milli Görüş geleneğinin en kuvvetli olduğu illerden bir tanesi. Türkiye’deki ilk üç ilden biri. Geçmişten bugüne Milli Görüş oylarının yüksek olduğu bir il. Ancak bu zamana kadar özellikle Saadet Partisi - AK Parti ayrışmasından sonraki süreçte insanlarımızın bir baraj korkusu vardı. Baraj korkusu nedeniyle oylarımız tüm çabalarımıza rağmen başka partilere gidebiliyordu. Biz bunu 7 Haziran sürecindeki seçimlerde BBP ile yaptığımız ittifakla kısmen biraz daha hareketlendirdik. O hareketi vatandaşlar görür görmez meyletmeye başladı. Ancak o da istediğimiz oranda yeterli değildi. 57 bin oyda kaldık.”

SP MUTLAKA MİLLETVEKİLİ ÇIKARACAK
Zafer Mutlu bu sohbette, partisinin bugünkü durumunu ve baraj sorunuyla ilgili görüşlerini de şu sözlerle açıkladı:
“Şimdi bu anlamda çok yeni bir seçime gireceğiz.   Muhalefet partileri arasında seçim işbirliği var. Bu işbirliğinin yegane sebebi; barajın ortadan kaldırılması. Bütün seçmenlerin kendi istediği partiye oy verebilmesini sağlayacak yeni bir düzen var.  Bu Türkiye’de belki de en fazla yer edeceği parti Saadet Partisi’dir. Çünkü toplumda karşılığı olan çok ciddi sempatisi olan, ancak baraj gerekçesiyle istediği oyu alamayan bir parti Saadet Partisi. 16 yıl aradan sonra, Saadet Partisi  kurulumundan bugüne ilk defa baraj korkusu olmadan bir seçime gireceğiz. Bu yönüyle gerçek oyunu Saadet Partisi Kocaeli’de gösterecektir. Biz buradan partimizin mutlaka milletvekili çıkaracağını, ancak bu oy oranını ilk defa tam manasıyla göreceğimiz için çok daha sürpriz sonuçlar çıkabilir düşüncesindeyiz”

Biz sorduk, o açık sözlülükle cevapladı. İşte biraz önce “Milli Görüş” ten söz edilince merak ettiğimiz cevabı almak için şu soruyu yönelttik:

“Biraz önce Milli Görüşten bahsettik. Şimdi Milli Görüş temsilcisinin Saadet Partisi olduğunu söylüyorsunuz.  Peki AK Parti Milli Görüş’ün neresinde?” 
İşte cevabı:

“MİLLİ GÖRÜŞLE AK PARTİ İDEOLOJİSİ ARASINDA ZERRE KADAR BENZERLİK YOK”
“Son dönemlerde moda olmuş bir kavram oldu Milli Görüş.  ‘Biz de Milli Görüşçüyüz, biz de Erbakan’ın ekolünden geliyoruz.’ Bunu özellikle hocamızın vefatından sonraki dönemde, son 4-5 yıllık dönem içerisinde, Saadet Partisi  seçmenine yönelik bir söylem olarak geliştirmeye calıştılar. Ancak bunun böyle olmadığını Türkiye’deki aklı başındaki herkes biliyor. Neden? Çünkü, AK Parti  kurulduğunda ilk bahsettikleri konu  ‘Milli Görüş gömleğini çıkarttık’ cümlesi olmuştur. Ve bunu 16 yıllık iktidarları boyunca da net bir şekilde göstermişlerdir. Milli Görüş  geleneği de, Milli Görüş  siyasi ideolojisiyle hayat ermeye calıştığı sistemle AK Parti  arasında zerre kadar benzerlik yoktur.”
Derler ya, özellikle son cümle Ak Parti ve Milli Görüş’le ilgili olarak tartışmalarda “sözün bittiği yer” gibi bir cümle. 
Kocaeli’nin sorunlarını da sorduk.  Zafer Mutlu’nun, isim vermeden belediyeyi de işaret ettiği  cevaplarını harfi harfine veriyoruz. 
 

“14 YILDA ÇOK CİDDİ İSRAF VE YOLSUZLUĞUN VARLIĞINI GÖRÜYORUZ”
“Ulaşım  konularında, şu tramvay projesini  zorla yaptırabildik. 14 yıllık belediyecilik süresinde yeşile doğaya verilen önem gerçekleşemedi. Bir devasa proje noktasında ciddi eksiklikler var. Dönüp arkaya, 14 yıla baktığımızda son bir yıllık tramvayı görebiliyorsunuz. Rutin çalışmalar dışında, gözle görülebilir, büyük kaynaklarla yapılmış iş yok.  ‘Bütün yolları biz yaptık’ diyor. Kocaeli’nin ilk defa iktidar gücüyle yönetildiği bu 14 yıl içerisinde, çok ciddi manada bir israf ve yolsuzluğun varlığını görüyoruz. Çok daha etkili bir belediyecilik yapılabilirdi.  Kocaeli metroya kavuşabilirdi. Kocaeli tepelerden oluşan bir bölge ve tepelere ulaşım noktasında teleferik bölgeye girebilirdi.  Yukarı mahallelere ulaşabilecek, kentsel dönüşüm kapsamında adımlar atılabilirdi.”
Zafer Mutlu’ya kentsel dönüşümü de sorduk.  Kendisinin 10 yıl boyunca Erenler Yokuşu’nda oturduğunu, o bölgedeki çarpık yapılaşmayı, yolların darlığını, ulaşımın zorluğunu yakından bilen biri olduğunu anlattı.  O yapı içerisinde farklı illerde bunu başarmış belediyeler olduğunu, vatandaşı mağdur etmeden o bölgede düzgün bir şehircilik sergilenebileceğini söylerken, ısrarla “ama vatandaş mağdur edilmeden” sözünü de vurguladı.  
Sonra Belediye ile ilgili söyledikleri ise zehir zemberek sözler. Bakın ne diyor:
“Ancak biz Kocaeli Belediye’sine baktığımızda maalesef Kent Konut konusunda sadece vatandaşa çözüm üretmekten ziyade lüks konut üretimine, müteahhitlik yapmaya heves ettiler. Bu da hizmet anlayışından çok uzak. Zamanında, bir takım istismarların olduğunu Kocaeli görmüş oldu.”
Zafer Mutlu’nun sohbetin sonunda verdiği mesaj ise şu oldu:

“EKONOMİK SIKINTI İÇİNDEN ÇIKILMAZ HALDE”
“Türkiye genel olarak baktığımızda çok ciddi bir ekonomik sıkıntının içinde. Artık işin içinden çıkılamaz bir hale geldiğini görüyoruz. Dövizin artışı  ortada. Benzin fiyatları ortada. İşsizliğin  geldiği rakam ortada. Cari açık ortada. 77 milyarlık faiz ödeme zorunluluğunda olduğumuz bir ekonomik bütçe açığı ortada.  İşsizlik sayısı ortada. Boşanma sayıları maddi gerekçeler olduğundan dolayı bu sorunların hepsi ortada. Dolayısıyla, 14 yıldan bu yana tabi ki bazı kazanımlar vardır. Özgürlükler anlamında; Başörtüsü özgürlüğü, İmam Hatip Liselerinin açılması gibi bir takım iyileştirmeler, temel haklar konusunda gelişmeler olmuştur. Bunun tabi ki arkasındayız. Bunun en büyük güvencesi de Saadet Partililer olarak bizleriz. Bu kazanılan özgürlük anlayışıdır. 
 

“ADALETİN BİTTİĞİNİ HEP BERABER GÖRÜYORUZ”
“Ama bunun dışında Türkiye’de  adaletin de bittiğini hep beraber görüyoruz. Dış politikada adalet anlayışının bittiğini, adalete güvenin, adalete güven duyulan insan sayısının yüzde 15’lere kadar düştüğünü hep beraber görüyoruz. Yargının, Yürütmenin ve Yasamanın tekelleştiği, adil olmayan bir yapının ortaya çıktığını hep beraber görüyoruz.”

“KAMPLAŞMANIN ÖNÜNE GEÇİLMELİ”
“Dolayısıyla bu yapıdan acilen Türkiye’nin normalleşmesi gerektiğini, yeniden Yasama, Yürütme, Yargı ayrımının oluşturulması, adil bir sistemin oluşturulması, liyakata önem verilerek görev dağılımının yapılması ve Türkiye’nin normalleşmesi ve her şeyden önemlisi kamplaşmanın önüne geçilmesi. Sevginin, saygının, insanlar arasındaki bu ortamın tekrar sağlanması. Düşmanlaşmanın ortadan kalkması için. Türkiye’nin normalleşmeye ihtiyacı olduğu bir süreçten geçiyoruz. Ve bunu sağlayacak olan yeni bir kan arayışının Saadet Partisi’nde olacağına inanıyoruz. Saadet Partisi’nin bu yönüyle ve verdiği bu mesajlarla yeniden milletimizden büyük teveccüh göreceğine inanıyoruz.”
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.