banner478
banner421


Mesele İzmit meselesi değil, çok daha büyük!


Hüseyin DAVUTOĞLU

Hüseyin DAVUTOĞLU

02 Ocak 2020, 17:04

İzmit Belediyesi’nin CHP’ye geçmesi sonrası zaman zaman büyük tartışmalara neden olan işten çıkartmalar, yılbaşı öncesi 25 kişinin birden atılması ile adeta zirveye ulaştı. 

AKP cephesi ve AKP’ye yakın sendika ve STK’lar ister istemez büyük tepki gösterdi. 

AKP’nin burada gösterdiği tepki aslında kendi cephelerinden bakarsan haksız değiller. Ama burada asıl sorun, AKP’nin sicilinin temiz olmaması onları hiçbir zaman inandırıcı yapmıyor.

Kocaeli’de AKP’nin yönettiği tüm belediyelerde bugün İzmit’te yaşanan olayların hepsi yaşandı. Hatta bazı yerlerde çok daha kötüsü de…

Aradan yıllar geçti, unutmuş olabilirsiniz, ama bizler, toplumun hafıza görevini yapan gazeteciler asla unutmayız. 

AKP devraldığı her belediyede çok ciddi işçi kıyımı yaptı. İşçiye, memura yapılan baskının hadi hesabı olmadı.

Örneğin bir sabah kalktık ki, ne İzmit Belediyesi’nde ne de Büyükşehir Belediyesi’nde hiçbir birimde tek bir çalışan yoktu. Neredeydi o işçiler, Hizmet-İş Sendikası’nın önünde kuyruk olmuşlardı. Amirleri, müdürleri talimat vermişti, “Hizmet-İş’e üye olmayan işe gelmesin” diye.

Böyle günler yaşadık, bunları unutmadık. Neden böyle bir şeye ihtiyaç duymuştu AKP’li belediyeler, işte orası herkesin malumu...

Bugün ise benzer bir durum İzmit’te yaşanıyor. Bir belediyede yaşanan değişim ister istemez kadro değişimi de beraberinde getirir, bundan da doğal bir şey olmaz. Ama bir belediye başkan yardımcısının değişmesi ile bir işçinin işten çıkartılması arasında da dağlar kadar fark olduğunu unutmamak lazım

Bu noktada sorun işsiz kalmak olunca, tepki göstermemek de olamaz. İşsizliğin ne olduğunu çok iyi bilirim, ne kadar sıkıntılı ne kadar çaresiz bir durumu olduğu çok iyi anlayabilirim. Vakti zamanında benzer şeyleri yaşayan biriyim.

Eğer bu noktada işin temelinde inmezsek hep aynı meseleyi döner dolaşır konuşuruz. 

Sorun burada iş ve çalışma güvencesi meselesi. Bir işçinin veya memurun kaderi bir kişinin iki dudağını arasında olamaz. “Sözleşmeli memur” veya “sözleşmeli işçi” gibi salakça bir tanımlama yapılamaz. İşçi veya memur, devletin işçisi ve memuru olur. Belediye başkanları veya devlet kurumlarında yöneticiler, “seni aldım”, “seni attım” diyemez. 

Ama şimdi İzmit Belediyesi’nde sözleşmeli memurların işten çıkartılmasına tepki gösteren AKP, yıllardır bu sözleşme uygulamalarını her kurumda uyguluyor. Çocuklarımıza eğitim veren öğretmenlerden tutun, hasta olduğumuz zaman gittiğimiz doktora kadar, her kurumda çok sayıda insan hiçbir güvencesi olmadan basit bir sözleşme ile çalışıyor. İş böyle olunca de isteyen istediğini kovuyor. Bu sözleşmeli çalışanlarda öyle sizin zannettiğiniz gibi yüksek maaş falan da almıyor. 

İş güvencesi ve çalışan hakları koşunda sicili oldukça kötü olan AKP’nin bu noktada savunabileceği hiçbir şey yok. 

İş güvencesinin tamamen ortadan kalktığı, esnek çalışma, kıdem tazminatını kaldırmak gibi daha pek çok konu için hazırlık yapan AKP’nin sorunu kökten çözecek adımlar atması gerekiyor. 

Bunları çözemezse İzmit Belediyesi’nde veya başka kurumlardan atılan işçiler ile ilgili söylenecek pek söz de kalmıyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sami - 4 hafta önce
evet mesele ////biz niye araba yapiyoruz turkiye olarak,,,niye ucak yapiyoruz,,,niye kopru ..niye yol ,,dis ulkelerden aliriz,,niye ugrasiyoruz ki,,biz verd;kleri kadar yeriz,,verd;kleri kadar iceriz,,niye yapiyoruz ki ..MESELE BU////
Avatar
Furkan - 4 hafta önce
Akp belediyesi de nevzat doğan zamanında sözleşmeli memurlardan bazılarının sözleşmelerini fesh etmişlerdi. O günleri çok çubuk unuttular. Bu AKP zihniyeti çok ama çok tehlikeli kendi yapınca doğru kendine yapılınca yanlış oluyor.kuldan utanmıyorsanuz Allah tan utanın ve gafiller,,,