banner521
banner523


Meclis üyeliğinin ne önemi var?


Sebahattin AYDIN

Sebahattin AYDIN

12 Şubat 2019, 17:31

Belediye seçimlerinde bir de meclis üyeleri seçilir.
Şu an partilerde meclis üyesi adayı olmak için yarış var.
Bu yarış, özellikle AK Parti içerisinde olacak.
Belediye meclis üyeleri il veya ilçedeki stratejik planlama, projeler, çalışmalar, faaliyetlerle ilgili konuları görüşür. Belediye personelinin görev dağılımı ve yapacağı işleri belirler.
Peki bu meclis üyeleri ne iş yapar?
Yani bir önemleri var mı?
Bilmeyenler için bu görev önemsiz gelebilir.
Pek de ciddiye almayanlar var.
Onun için meclis üyelerinin görevlerinden bazılarını sizlerle paylaşmak istedim…
Belediye meclis üyeleri belediye bütçesini denetler bütçenin etkin kullanımını sağlar. Ayrıca kesin hesabı kabul ederek bütçedeki hesaplama, sınıflama ve kodlama işlemlerini yürütür.
Belediye meclis üyeleri belediyenin imar planlarını görüşür, inceler ve onaylar. Ayrıca büyükşehirlerde ve il belediyelerindeki çevre düzen planını oluşturur, inceler ve onaylar. 
Belediye meclis üyesi belediyenin borçlanma işlemleriyle ilgilenir. Borç alınmasına karar verir.
Belediye meclis üyeleri belediyeye taşınmaz alımı ve satımıyla ilgilenir. Ayrıca taşınmazların tahsisine ve tahsis şekline kadar karar verir. Üyeler belediye için kiralamayla ilgili işlemleri de yürütür.
Belediye meclis üyeleri kanunlar tarafından çiziler çerçeve içinde çalışır. Vergi, harç, katılım payı gibi uygulanacak ücret tarifelerinin belirlenmesi ve uygulanması için çalışmalar yürütür.
Belediye meclis üyeleri belediyelere yapılan bağış işleriyle de ilgilenir ve şartı olarak yapılan bağışların kabulüyle ilgilenir.
Belediye meclis üyeleri norm kadro çerçevesinde belediye ve belediyeye bağlı kurum ve kuruluşların kadrolarına ihdas, alım, düzenleme yapar. Veya kadroları iptal eder ve değiştirilmesine karar verir. 
Belediyeler görev bölgelerindeki herkesi ilgilendiren yönetmelikler çıkartır. İşte o yönetmelikleri de belediye meclis üyeleri oylama ile kabul eder.
Belediye meclis üyeleri il veya ilçelerdeki meydan, cadde, sokak, tesis, park adlarını seçer, değiştirir. Ayrıca mahalle kurulması, kaldırılması ve birleştirilmesi de belediye meclis üyelerinin sorumluluğundadır. Belediye meclis üyeleri görev bölgelerini tanımlayacak amblem, flama gibi unsurları belirler ve seçer.
Yeni yatırımlar, tesisler, binalar yapılması için çalışma yürütür. Kiralama ve satın alma işlemlerine karar verir.
Evet, meclis üyelerinin görevleri ve yetki alanlarının sadece bazılarını sizle paylaştım.
Yani meclis üyesi bir kentin yönetiminin her aşamasında etkin olan kişidir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.