Ana muhalefet partisinin kapısına polis göndermek!

Siyasi Partiler kanunu ne diyor;

MADDE 4 - Siyasî partiler, demokratik siyasî hayatın vazgeçilmez unsurlarıdır. Atatürk ilke ve inkılâplarına bağlı olarak çalışırlar.

Siyasî partilerin kuruluşu, organlarının seçimi, işleyişi, faaliyetleri ve kararları Anayasada nitelikleri belirtilen demokrasi esaslarına aykırı olamaz.

MADDE 5 - Vatandaşlar siyasî parti kurma hakkına sahiptirler.

Siyasî partiler Anayasa ve kanunlar çerçevesinde, önceden izin almaksızın serbestçe kurulurlar.

MADDE 78 - Siyasi partiler:

Türkiye Devletinin Cumhuriyet olan şeklini; Anayasanın başlangıç kısmında ve 2. maddesinde belirtilen esaslarını; Anayasanın 3 üncü maddesinde açıklanan Türk Devletinin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne, diline, bayrağına, milli marşına ve başkentine dair hükümlerini; egemenliğin kayıtsız şartsız Türk Milletine ait olduğu ve bunun ancak, Anayasanın koyduğu esaslara göre yetkili organları eliyle kullanılabileceği esasını; Türk Milletine ait olan egemenliğin kullanılmasının belli bir kişiye, zümreye veya sınıfa bırakılamayacağı veya hiçbir kimse veya organın, kaynağını Anayasadan almayan bir Devlet yetkisi kullanamayacağı hükmünü; seçimler ve halkoylamalarının serbest, eşit, gizli, genel oy, açık sayım ve döküm esaslarına göre, yargı yönetim ve denetimi altında yapılması esasını değiştirmek;

Türk Devletinin ve Cumhuriyetin varlığını tehlikeye düşürmek, temel hak ve hürriyetleri yok etmek, dil, ırk, renk, din ve mezhep ayrımı yaratmak veya sair herhangi bir yoldan bu kavram ve görüşlere dayanan bir devlet düzeni kurmak; Amacını güdemezler veya bu amaca yönelik faaliyette bulunamazlar, başkalarını bu yolda tahrik ve teşvik edemezler.

MADDE 80 - Siyasi partiler, Türkiye Cumhuriyetinin dayandığı Devletin tekliği ilkesini değiştirmek amacını güdemezler ve bu amaca yönelik faaliyette bulunamazlar.

Anayasada siyasi partilerin görevlerini kanun ile güvence altına alınmıştır, hükümler de açıktır. Muhalefet iktidarı denetler, eleştirir, ülkenin kalkınması için yapıcı irade ortaya koyar. Bu demokrasinin vazgeçilmez şartlarından biridir.

Birkaç gündür Türkiye’de olduğu gibi kentimizde de ana muhalefet partisinin kapısında polis bekliyor.

Niçin?

CHP, parti binalarına astıkları "128 milyar dolar nerede?" sorusunu sordukları için…

İktidar kendilerine yöneltilen haklı veya haksız her soruya polis ile müdahale edecekse demokrasi bunun neresinde olacak?

Asılan afişlerde Türkiye Cumhuriyetinin bölünmez bütünlüğüne bir saldırı mı söz konusudur? CHP ırkçılık mı yapmaktadır?

Anayasaya aykırı faaliyetleri mi vardır?

Hayır!

CHP ne yapıyor, iktidar partisine soru soruyor…

Önce mecliste sordu, ardından parti binalarına astıkları afişlerle bu soruyu yönelttiler.

Anayasaya aykırı bir faaliyet söz konusu değilse ki değil yapılan eylem, siyasi partilerin kapısına polis göndermek, polis nezaretinde afiş indirmek demokrasimizde kapanması zor büyük yaralar açar.

Yapılan uygulama "adet" haline gelirse, kimse eleştiremez, kimse bir tez ortaya koyamaz, uluslararası toplumda Türkiye’nin demokrasi algısı yerle yeksan olur.

Anayasa açıktır, kanunları bellidir, Anayasaya göre hareket edilecekse, PKK terör örgütünün yan kolu HDP’nin yıllarca sözde siyasi faaliyetleri neden askıya alınmamıştır?

HDP bürolarından gençler dağa kaldırılmış ve Anayasa defalarca çiğnenmiştir. İktidar da bu rezaleti senelerce izlemiştir ve izlemeye de devam etmektedir…

İktidar partisini eleştirdi mantığıyla ana muhalefet partisinin kapısına polis göndermeden önce, ülkenin bölünmez bütünlüğüne karşı birden fazla faaliyeti olan HDP’nin kapısına bir daha açılmamak üzere kilit vurulması düşünülmelidir.

Maharet ana muhalefet partisinin kapısına polis göndermekte değil.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Gökhan Karabulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Koz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Koz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Koz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Koz değil haberi geçen ajanstır.Kocaeli Markaları

Kocaeli Koz, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 332 00 52
Reklam bilgi

Anket Sizce HDP kapatılmalı mı?