İşte Büyükşehir Belediyesi’nde ki usulsüzlükler!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne ait Sayıştay raporu ile ilgili ikinci bölümü yazmaya devam edeceğiz bugün. Ama öncesinde biri ki kelam etmekte fayda var.
Bugün gerçekten çok mutluyum, bu kente nihayet Sayıştay raporları ile ilgili haber yapmayı öğretebilmişim.

Bunu ukalalık olarak almayın ama gerçek şu ki bu kentte Sayıştay raporları ile haber yapılabileceğini, gösteren ilk kişi benim.

Yıllardan beri, daha bizim meslektaşlarımızın Sayıştay’ın ne olduğu bilmeden Sayıştay raporlarını yazıyorum. Eskiden görev yaptığım kurumlarda raporda geçen bulguları yazmaya başladıktan sonra uzun bir süre kimse neyin ne olduğu anlayamazdı. Sonradan sonraya bir yerlerinden tutmaya başlarlardı.

Bu sefer ise çok farklı oldu. Pek çok olayda ve gelişmede olduğu gibi Belediyelerle ilgili Sayıştay raporlarının yayınladığını ilk Kocaeli Koz duyurdu. Sonra hiç beklemediğim bir refleksle peş peşe haberler çıkmaya başladı. Bende dedim ki, “nihayet, öğrendiler artık”

Pek çok kurum anladığı kadarıyla, bildiği kadarıyla bir şeyler yapmaya çalıştı. Bazı dünkü çocuklar küçük akıllarıyla ders vermeye çalışsa da o da bizim işim cilvesi artık, yapacak bir şey yok.

Neredeyse 20 yılımı verdiğim bu mesleği en kısa zamanda bırakmayı düşünüyorum. Ve artık içim çok rahat, bunu da öğrettim bu kentte.

Biz yine gelelim Büyükşehir Belediyesi’ne…

Sayıştay denetimleri sonucunda hazırlanan raporlar önemlidir. Kurumla genelde “kesinleşmiş kararlar değil” cümlesine sığınsa da yapılan tespitler hassas bir çalışmanın sonucunda ortaya çıkar.

Kamuoyunun bilmediği pek çok ilginç olay da bu raporlardan ortay çıkar. Örneğin yurt dışına gönderilen personeller. Belediyenin ihale etmiş olduğu “ Gebze Darıca Metrosu İnşaat ve Elektromekanik Sistemler Temini Montaj ve İşletmeye Alma“ işine ait sözleşmenin“İdare Personeline Sağlanacak Teknik Tanıtım ve Bilgilendirme” başlıklı maddesi çerçevesinde 41 belediye personeli 2019 yılında “Inno-Trans Uluslararası Taşımacılık Teknoloji Fuarı”na katılmak üzere 5 gün süreyle Berlin/Almanya’ya gitmiş. Söz konusu iş kapsamında gezi ile ilgili (harcırah hariç) iaşe, ibate, ulaşım vb her türlü gider yüklenici tarafından karşılanmış.

İşte bu noktada Sayıştay diyor ki, “Belediyenin ihale etmiş olduğu bir yapım işinde yüklenicinin; idare personelini bütün masrafları yükleniciye ait olacak şekilde yurtdışı bilgilendirme gezisine götürmesi mevzuat hükmüne uygun bulunmamaktadır”

Bir uygunsuzlukta Belediyenin yapım işlerinde ortaya çıkmış. Büyükşehir Belediyesi pek çok yapım işinde, idare tarafından verilen süre uzatım kararından bazılarının “Yapım İşleri Genel Şartnamesine” uygun olmadığı belirledi. Bu işlerle ilgili raporda ayrıntı verilmezken, Büyükşehir Belediyesi yüklenicilere baya bir kıyak yapmış gibi.

Yapım işlerindeki sorun bununla da kalmıyor. Yine başka bir bulguda, bazı yapım işlerinde iş programlarının geç teslim edildiği, Yine yapım işlerine ait şantiye defterlerinin incelendiğinde, iş programı gereği şantiyede bulunması gereken “teknik personellerin” bazı zamanlarda iş başında bulunmadığı da belirlendi. Bu gibi sorunlar yapım işlerini ne derece etkileyeceği de malumunuz.

Kadro atamalara konusu belediyelerde en tartışılan konularının başında gelir elbet. Belediyelerin nerdeyse tamamında aynı sorunu görüsünüz. Büyükşehir Belediyesi’nde de mevzuatın amacına aykırı olarak özel kalem müdürlüğü kadrosuna atamalar yapıldığı belirlendi.

Raporda, “Kamu idaresi bulguda yazılı önerilerin dikkate alındığını, Özel Kalem Müdürü kadrosuna yapılan atamaların genelge ve kanun hükümlerine uygun olduğunu ifade etmiştir” denildiği ifadesi çok önemli bir tespite yer verildi. “657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 59’uncu maddesi kapsamında tanınan atama yetkisi, sınırsız bir yetki olmayıp bu yetkinin memuriyete sınavsız girişin bir yönetimi gibi kullanılmasına hukuk izin vermemiştir” denildi.

Benzer bir usulsüzlük de “unvan değişikliğine tabi olan kadrolar” ile ilgili tespit edildi. Yapılan denetim ve incelemelerde, unvan değişikliğine tabi olan kadrolara yapılan bazı atamaların mevzuat hükümlerine aykırı olarak gerçekleştirildiği belirlendi. Büyükşehir Belediyesi, belediyeye devir yoluyla gelen personel ile diğer kurumlardan naklen atanan personelin ilk atamalarının doğru olup olmama sorumluluğunun kendilerinde olmadığını ifade etmiş.

Sayıştay ise belediyeye devir yoluyla gelen personel ile diğer kurumlardan naklen atanan personelden ilk atamaları bulgumuzda belirtilen mevzuat hükümlerine uygun olmayanların mevcut atamalarının iptal edilmesi gerektiği belirtti.

Yine Belediyelerde çok tartışan “Sosyal Denge Sözleşmesine” de raporda yer aldı. Kamu görevlilerinin geneline yönelik 2018 ve 2019 yıllarını kapsayan 4.dönem toplu sözleşmeye istinaden belediye ile ilgili sendika arasında 04/12/2017 tarihinde imza altına alınan sosyal denge sözleşmesi için Belediye Meclis Kararı'nın alınmadığı ve söz konusu sözleşmenin izleyen mahalli idareler genel seçim tarihini geçecek şekilde yürürlüğe konulduğu tespit edilmiş.

Yasa, “Yapılacak sözleşme, toplu sözleşme dönemi ile sınırlı olarak uygulanır ve sözleşme süresi hiçbir şekilde izleyen mahalli idareler genel seçimi tarihini geçemez.” denilmesine rağmen, sosyal denge sözleşmesi 31 Mart 2019 yılı mahalli idare seçim tarihini geçecek şekilde yürürlüğe girmiş.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile BEM-BİR-SEN arasında 04/12/2017 tarihinde imza altına alınan ve 31/12/2019 tarihine uzatılan sosyal denge sözleşmesinin yapılması için gerekli olan Belediye Meclis Kararı'nın alınmamış olmasının ve 31/03/2019 tarihinde gerçekleşen mahalli idareler genel seçimini geçecek şekilde yürürlüğe konulmasının mevzuat hükümlerine aykırı olduğu tespit edildi.

Raporda öne çıkan konular bunlar. Bu meselde birinci öncelikli sorumlu Büyükşehir Belediyesi. Bu uygunsuzları düzeltir mi yoksa düzletemez mi onu bir sonraki yıl açıklanacak olan raporda göreceğiz.

Muhtemelen ben bir sonraki yıl açıklana raporu yazamayacağım, yazacak olan arkadaşlara da şimdiden başarılar dilerim.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hüseyin Davutoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Koz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Koz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Koz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Koz değil haberi geçen ajanstır.

03

Miraç - Sarayda müzik çalgi yemekler ohhh boğazınızda kalsın bız çırpınıyoruz saltanata bak haramzeder

Yanıtla . 5Beğen . 2Beğenme 20 Aralık 19:53
02

Kocaeli - Daniştay bence görevıni yapmiyor kocaeli belediyesinde dünyanın en büyük yölsüzluğu var dogru denetlenmemıştir

Yanıtla . 5Beğen . 1Beğenme 20 Aralık 19:52
01

Kanundan Bihaber Kurum - Büyükşehir ünvan değişikliği ile ilgili başka kurumlardan gelenlerde sorumuluğumuz yok demiş, iyi de onları gönderen de kendileri. Gönderip geri getirince ünvanını değiştiriyor. 657'nin 74. Maddesi (herkese eşit uygulanmadığı için uygulamada olmayan bir madde) ve 2000 yılı öncesi yönetmeliği ile ilgili bir tane Danıştay 5. Daire kararına sığınıyorlar. Oysa Danıştay 5.dairenin kararı yönetmeliğin eski hali ile ilgili ve bağlayıcı değil. Sonrasında birçok iptal kararı var emsal olan. Bunu bildikleri halde safa yatarlar. Aklı sıra kanunun etrafından dönüyorlar. Yok işte öyle olmuyor, hukuka aykırı hepsi de iptal edilmeli ve bak edilmeden ödenen fazla ödemeler ilgililerden tahsil edilmeli. Bu işe bulşanların da yargılanması gerekir. Kamu kurumu çiftliğiniz değil.

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 20 Aralık 18:10


Kocaeli Markaları

Kocaeli Koz, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 332 00 52
Reklam bilgi

Anket Hükümet pandemi sürecini başarı ile yönetebiliyor mu?