Büyükşehir’in Sayıştay raporunda neler çıktı neler…

Her yıl merakla beklenir Sayıştay raporları. Özelikle belediyelerde yapılan denetimler sonucu hazırlanan raporlar bir nevi onların karnesi niteliğindedir. Öyle ilginç olaylar, öyle garip bulgular ortaya çıkar ki şaşırmamak elde değil.

Sayıştay tarafından belediyelerle ilgili 2019 yılına ait raporlar kamuoyuna ile paylaşıldı. Kocaeli’de sadece Büyükşehir Belediyesi ve İzmit Belediyesi ile ilgili denetim raporları yayınlandı. Bu raporlarda da yine çok sayıda usulsüzlük ve bulgular yer aldı.

İbrahim Karaosmanoğlu döneminde Büyükşehir Belediyesi ile ilgili ortaya çıkan bulgular, Büyükşehir’in ne kadar kötü yönetildiğinin bir resmiydi adeta.

Tahir Büyükakın döneminde ise Büyükşehir’de çok ciddi değişimler ve yenilikler yaşandı. Ama raporlar ortaya koydu ki pek fazla değişen de bir şey. Yine çok ciddi ve çok tartışılacak bulgular ortaya çıktı.

Hadi o zaman Büyükşehir Belediyesi’nin karnesine tek tek bakalım…

Büyükşehir Belediyesi zaman zaman ilçe belediyelerine borç verir. İlçe belediyelerinin hesapsız kitapsız harcamaları sonrası parası bitince Büyükşehir’in kapsını çalar. Büyükşehir Belediyesi, Başiskele ve Gebze Belediyelerine de borç verdi. Ama verilen bu borçların mevzuata aykırı bir verildiği ortaya çıktı.

Raporda, “Büyükşehir belediyesinin bağlı kuruluşlarla sınırlı olmak üzere belediye başkanının onayı ile birbirlerinin nakit ihtiyacını karşılayabileceği ve bu şekildeki ödünç vermelerde faiz uygulanmayacağı açıktır. Ancak belediyelerin ilçe belediyelerine borç vermesine izin veren herhangi bir hüküm bulunmamaktadır” denildi. Yasalara aykırı bir biçimde ise Büyükşehir Belediyesi’nin borç verdiği belirtildi. Bu borcun miktarı ise raporda yer almadı.

Yine bunun yanından Büyükşehir Belediyesi’nin taşınmaz tahsis işlemlerinde mevzuat hükümlerine aykırı bir biçimde kamu kurum ve kuruluşlarına protokol yapılmadan taşınmaz devri yaptığı belirlendi.

Taşınmaz tahsis edilirken, yasalara göre bu tahsis süresi 25 yılı geçemez. Belediyeler, belediye meclisinin kararı ile mülkiyetlerindeki taşınmazları, sadece asli görev ve hizmetlerinde kullanmak üzere, 25 yılı geçmemek koşulu ile mahallî idareler ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarına tahsis edebilirler. Ama buna rağmen Kocaeli’de bazı taşınmazların ise 25 yılı aşan sürelerle tahsislerini yapıldığı belirlendi.

Kanunla, illerde bazı işletmeler için “İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı” verme yetkisi Büyükşehir Belediye Başkanlığına verilmiş. Buna rağmen, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yetki alanı içinde olup işyeri açma ve çalışma ruhsatı alınmadan faaliyette bulunan işletmeler olduğu tespit edildi. Ruhsat almadan çalışan bu işyerleri ile ilgili herhangi bir işlem yapılmazken, belediyenin ruhsatsız bir şekilde faaliyet gösteren müesseselere izin vermesi ise oldukça düşündürücü.

Büyükşehir’in ilçe belediyelerinde verdiği yerlerde de yine mevzuata uymadığı belirlendi. Büyükşehir Belediyesinin mülkiyetinde olan kafeteryalardan bir kısmının mevzuata aykırı olarak ilçe belediyelerine tahsis edildiği raporda yer aldı.

Belediyelerin mahalli idareler ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarına taşınmaz tahsis etmesinin ön koşulu, tahsisi yapılan taşınmazın, idarenin asli görev ve hizmetlerinde kullanılması odluğu belirtilerken, buna karşılık ticari işletmecilik kurallarına uygun yönetilen kafeteryaların tahsisi, belediyelerin asli görev ve hizmetleri kapsamında olmadığı bu sebeple tahsis işleminin mevzuata aykırı olduğu belirlendi.

Büyükşehir Belediyesi’nin vadesi geçmiş alacaklarını ise tahsil edememesi yine raporda dikkat çeken bir başka konu. Belediyenin 2019 yılı sonu itibariyle vadesi geçtiği halde tahsil edilmemiş alacaklarının olduğu görüldüğü ifade edilirken, bu alacak miktarı ise raporda yer almadı.

Büyükşehir Belediyesi’nin her Sayıştay raporunda değişmeyen konusu parkomatlar yine 2019 yılı raporunda da yer aldı. Belediyenin, yol kenarı ve meydanlardaki park yerlerinin (parkomat) işletmesini kanunu hükümlerine tabi olmaksızın belediye meclis kararıyla belediye şirketine devrettiği, bu devrin ise mevzuat hükümlerine aykırı olduğu ifade edildi.

Büyükşehir Belediyesi, çeşitli yatırımsa ve ihtiyaçlar için yıl içinde çok sayıda ihale yapar. Yapılan bu ihalelerde uygulanan çeşitli yöntemler uygulanır. Büyükşehir Belediyesi’nin ihalelerde kullandığı “pazarlık yöntemi” ise uygun bir yöntem olmadığı ifade edildi.

Kanun koyucu idarelerde asıl olarak “açık ihale usulü” ile “belli istekliler arasında ihale usulünün” kullanılması gerektiğini, pazarlık ve doğrudan temin usullerinin ise belli şartlar altında ve istisnai hallerde kullanılacağını hüküm altına aldığı belirtilerken, pazarlık usulü ile gerçekleştirilen ihalelerin birçoğunda yukarıda temel ilkelerin sağlanamayacağı ifade edildi.

Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ihalelerde ise en dikkat çeken konulardan biri araç kiralama ihaleleri. Büyükşehir Belediyesi’nin kiraladığı araçları ise kiralanan yer için değil de farklı yerlerde kullanıldığı belirlendi.

Örneğin, “yapı denetim görevlilerinin kullanımı için” alınan araçların işin niteliğine ve ihtiyacına binaen olmasından ziyade, genel araç teminine yönelik olduğu belirlendi. Bu araçların yapı denetim haricindeki birimlerce de kullanıldığı ve kullanım yerlerinin takibinin de yeterince yapılamadığı anlaşıldı. Büyükşehir Belediyesi’nin bu yöntemler gereksiz çok sayıda araç da kiraladığı raporda yer aldı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Sayıştay rapordan daha çok ilginç bulgurla var. Onlara da bir sonraki yazıda devam edeceğiz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hüseyin Davutoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Koz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Koz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Koz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Koz değil haberi geçen ajanstır.

05

Ali - Tahir bey, Karaosmanoğlu döneminde de belediyede başkanın yanında çalışıyordu ve imza yetkisine sahipti. İbrahim bey varken ki dönem devam ediyor zaten. Şaşırmadım

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 20 Aralık 12:16
04

Dr Ersoy Kandemir - Raporda yer almayan hususların üzerinde muhalefetin pür dikkat kesilmesi ve araştırıp halkımızla paylaşmasının bu ilde mangalda kül bırakmayanların bellerini bir daha doğrultamamasını sağlayacağından herkesin emin olmasını isterim.

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 19 Aralık 14:34
03

Kartepe - Eğerki ileride yolsuzlukla ilgili incelenmesi gereken belediye olacaksa ilk önce buraya bakılması uygun olcaktır.

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 19 Aralık 13:13
02

Hasan - Yuvacıktan akrabalarının kimliklerıni toplayıp dıyarbakir belediyesine formalıte işe alındi gosterek sözde kocaeli belediyesine tayın edilen kişiler arastirlsın kayyum başkan karaloğlu yapmiş doğru mu bir araştırın bakalım

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 19 Aralık 12:56
01

Kocaeli - Büyüksehir de bir bok çikmaz kapatırlar oyle yòlsüzlukler mi kapatılmadi mi acaba

allah kul hakki yiyenin allah belsini versin

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 19 Aralık 12:46


Kocaeli Markaları

Kocaeli Koz, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 332 00 52
Reklam bilgi

Anket Sizce HDP kapatılmalı mı?