Atatürk, masonluk, AK Parti ve doğalgaz arama

Ağustos ayında pek makale yazmamaya özen gösterdim. Uzun yıllardır aileme zaman ayıramamıştım, Ağustos ayını aileme ayırarak geçirdim, çokta iyi oldu.

Makale yazmadığım günler zarfında haberlere ağırlık verdik, özellikle özel haberlere yoğunlaştık, yerel ve ulusal gündemi sitemize taşıyarak okuyucularımızı bilgilendirdik, haberdar ettik.

Bugün size Karadeniz’de çıkan doğalgaz rezervinin tarihçesini anlatmak istiyorum. Bende okuyarak bilgi sahibi oldum ve şaşırdım.

Hep söyleriz, ‘’Topraklarımızda petrol doğalgaz var ama dış güçler izin vermiyor’’

Size bugün Türkiye’nin petrol ve doğalgaz dosyasından bahsetmek istiyorum.

Öncelikle size Elit Max Ball ve Amerikan Federal Rezerv Bankasından bahsetmek istiyorum. Dünyanın 10 ülkesinin bir araya gelerek kurduğu bir bankadır Amerikan Rezerv Bankası. Bu banka 19.yüzyılın sonunda ABD’nin parasını basma hakkına sahip oldu. Çoğunluğu Musevi Hazar Türklerinden oluştuğu biliniyor. Paranın, petrolün, bankaların sahibi olan bu yapı dini inançlarına göre dünyanın kendilerine vadedildiğine inanıyorlar. Amaçları tek dünya devleti kurmak.

Bu Elit Max Ball’ı bir yere not edin. Gelelim Cumhuriyetin ilk kurulduğu yıllara. Mustafa Kemal Atatürk ekonomik bağımsızlığımızın teminatı olarak gördüğü petrollerimize kavuşmak için 1924 yılında yabancıların topraklarımızda petrol arama ve çıkartma ruhsatlarını fesih etti ve 1926 tarihinde 792 sayılı petrol kanununu çıkardı. 1927 yılında Petrol arama ve çıkarma yetkisi Türkiye İş Bankasına verildi ve 1933 yılında da petrol arama ve işletme dairesi kuruldu. Cumhuriyet tarihinde yerli girişimiler tarafından ilk doğalgaz Trakya Mürefte’de bulunuyor ve ardından Maden tetkik arama enstitüsü hizmete giriyor.

Türkiye’nin Trakya’da bulduğu ilk doğalgaz rezervinin ardından 1935 tarihinde mason liderler Mustafa Kemal Atatürk’ün huzuruna çıkarak destek istediler. Cumhuriyetin kurucusu Atatürk mason liderlerinin bu girişiminin ardından onları huzurundan kovar. Atatürk 10 Ekim 1935 tarihinde yurt genelindeki tüm mason localarını kapattırdı ve halkevlerini kurdu.

Biliyorum sıkıldınız, pek okumayı seven bir toplum olmadığımızı biliyorum ama biraz daha sabırla okumanızı tavsiye ederim.

Masonlar Mustafa Kemal Atatürk’ün bu tavrını hazmedemeyerek, laiklik karşıtı eylemlere giriştiler. Hatta ve hatta Atatürk’ün mason bir doktor tarafından zehirlendiğine dair gazetelerde o dönem geniş yer verildi. Atatürk’ün ölümünün ardından masonlar halkevlerinde gizli gizli faaliyetlerine devam ettiler. 5 Şubat 1948’de İsmet İnönü’nün emriyle beraber Başbakan Celal Bayar’ın desteğiyle mason locaları tekrar hizmete girdi.

Atatürk’ün ölümünün ardından ülkemizde belli bir süre petrol ve doğalgaz aramasına devam edildi lakin o yıllarda petrol ve doğalgaz gerek yurdumuzda gerekse dış ülkelerde pek kullanılan ve tüketimi olmayan bir üründü.

Şunu da dipnot olarak ekleyeyim, 1940 yılında maden tetkik ve arama enstitüsünde Enver Egeran Jeoloji müdürü olur ve 1951 yılına kadar bu görevinde kaldı. Egeran Türkiye’de en üst masonluk derecesi olan büyük üstad olarak bilinen Türk mason olarak kayıtlara geçiyor.

Egeran aynı zamanda 1951 yılında petrol dairesinin başına getirildi. 1953-56 yılları arasında petrol dairesi muavini olarak çalıştı ve ardından da 1956 yılında özel sektöre geçerek Mobil’in Türkiye müdürü oldu. Görevine 1968 yılına kadar sürdürdü.

Masonlar İsmet İnönü’nün siyasetinde söz sahibi olurken hemen akabinde hükümete gelen Demokrat Partiyi ’de söz sahibi oldular. 33.derece mason Ahmet Salih Korur Demokrat Parti’de önemli görevlere gelmişti.

Demokrat Partinin merhum Genel Başkanı Adnan Menderes döneminde Türkiye Petrol Anonim Ortalığı kuruldu ve Türkiye’de ilk petrol rafinesi Batman’da kuruldu. Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Trakya’da bulduğu doğalgaz rezervinden yıllar sonra Batman’da da ilk petrol rafinesi faaliyete başladı.

Batman’da petrol çıktığı yıllarda İran’da Musaddık rejimi söz sahibiydi. Musaddık petrolü İran’da millileştirdi. 1954 tarihinde 6326 sayı ile petrol kanunu Türkiye’de kabul edildi. Bu kanun ABD kökenli Elit Max Ball’a yaptırılmış ve TBMM’de kabul edildi. Ama bu kanun Türkiye’de petrol çıkarmak değil, petrol çıkarmamak için yapılmış bir kanunda. Kanunun satır aralarında Türkiye’nin milli şirketi olan Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı dahil her türlü yerli şirketin bir yılda sadece 10 delik açmasına izin veriliyordu. Kendi meclisimizde kendimizi yasaklayan sanırım tek ülke bizizdir.

Bu kanunun çıkarılmasındaki en büyük pay ise Enver Necdet Egeran’a aitti. Egeran ülkemizdeki bir çok doğalgaz ve petrol rezervi olan kuyuları verimli petrol olmadığı için kapattırdı.

Bugüne gelelim;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 1954 yılında yasaklanan ve Egeran tarafından üzerine beton örtülen rezervleri tekrar gün yüzüne çıkarmak için uzun süredir çalışıyordu.

Geçtiğimiz gün açıkladı, Karadeniz’de 320 milyar küp doğalgaz keşfi yaptı. Bilim insanları söz konusu bölgede daha birçok rezervin olduğunu ifade ediyor.

İşte sevgili okurlarım, ülkemizdeki petrol, doğalgaz rezervlerinin kısaca tarihçesi.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Gökhan Karabulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Koz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Koz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Koz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Koz değil haberi geçen ajanstır.

04

Ersoy Kandemir - Atatürk’ü saygıyla anıyor,onun açtığı yoldan giderken kendisine dil uzatan başta Başiskeledeki doğa yürüyüşleri seven sakallı yobaz olmak üzere tüm hadsizlik yapanlara seslenerek “Niye anlatmıyorsunuz laa bunları halka “demek ister,Türk Masonlarınada bu Amerika’daki Masonları ikna ederek Türkiye hakkındaki bu tutmalarını değişmeye ikna etmeleri gereğini dile getirmek istiyorum.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 23 Ağustos 13:56
03

. - kisacasi bu kuyular zaten vardi, kapatilmisti, simdi yeniden aktif edildiler, eski keşifler yeniden gün yüzüne çikti mi diyorsunuz...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 23 Ağustos 13:56
02

İzmitli - Ersoy Kandemir Atatürk Chp liydi de İsmet İnönü Ak partilimiydi .Sen önce bi o tarafa bak o günkü chp zihniyeti neyse bugunki de aynı.O zamanki mason lobileri nasıl chp yi esir aldıysa bugünde aynı.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 23 Ağustos 13:56
01

Ersoy Kandemirden İzmitliye - Çok biliyorsunuz herşeyi de masonlarla,Chpyle,Atatürk ile,İsmet İnönüyle sorunlarınız bir bitemedi,ağzınızı açmazsınız yobazlara Atatürk’e hakaret edenlere kimin ne dediği belli yalnız hatırlatırım hiçbiri Cumhuriyeti ciğeri peş para etmez cemaatçileri peşkeş çekmemiştir,kandırılmamıştır,kandırmamıştır,milyar dolar servetleri olmamıştır,dini siyasete alet etmemiştirler ve LAİKTİLER.Herbirini rahmet ve saygıyla anarım,NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE cümlesini gururla söylemiştirler derim.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 23 Ağustos 13:56


Kocaeli Markaları

Kocaeli Koz, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 332 00 52
Reklam bilgi

Anket Sizce HDP kapatılmalı mı?