MHP, Büyükşehir, Kandıra, Körfez

Birkaç gün öncede ifade ettim, boş tencerenin yıkamayacağı iktidar yoktur. Süleyman Demirel bunu 40 yıl önce söyledi ve bugün hala güncelliğini koruyor.

2024 seçim sonuçları sadece boş tencere mi? En büyük etken, oransal bakıldığında tahmini olarak yüzde 80-85 diyebiliriz. Mutlaka iktidar önümüzdeki günlerde bununla ilgili bir teknik çalışma yapacaktır, vatandaşın neden iktidara oy vermediğini teknik olarak belgeleyecektir.

Peki sadece boş tencere mi? Birkaç ay önce bir makale kaleme almıştım, iktidarın yerel seçimleri kazanmak istemediğine vurgu yapmıştım. Yazdığım bu makalenin üzerine birçok AK Partili dost aradı, "neden istemesin?" diye soru sordular. Sorunun tek cevabının Cumhurbaşkanı Erdoğan’da olabileceğini söyledim.

Peki neye göre bu tespiti yapmıştım? İktidar seçim öncesinde piyasaları rahatlatabilir, emeklinin canına derman olabilir, alım gücünü yükseltebilirdi, yapmadı…Tribüne oynayamadı, popülist siyaset yapabilirdi, 2023 tarihinde ki seçim öncesi gibi bir yol izleyebilirdi. Günü kurtarabilir, enkazın altında kalmayabilirdi. Lakin yapamadı, çünkü popülist siyaset dönemi değildi. Ekonomi tehlike çanları çalıyordu, yerel seçim öncesinde atılacak bir hamle ile Mehmet Şimşek’in tüm ekonomi programı çöp olabilirdi. İktidar belki de bu ekonomik kaosu yenilgi ile atlatıp güç toparlanması yapacak! Kim bilir, hesabı bu şekilde olabilir…Beyin jimnastiği yapıyoruz. O yüzden birkaç ay önce iktidarın yerel seçimleri kazanmak istemediğine vurgu yapmıştım.

Şimdi başlayalım Milliyetçi oyların sandığa yansımasına. Elimde bir istatistik yok, bir veriye sahip değilim. Elimdeki en güçlü envanter çevrem. Yakın çevremden çok iyi biliyorum, iktidar partisine oy vermiş olan kesim yerel seçimlerde sandığa gitmedi. Bunu bire bir yaşayan ve gören biriyim. Bir kişi değil, iki kişi değil…Takdir edersiniz ki AK Parti seçmeni CHP oy vermesi adeta imkansız, belki arada kaçak olur, politik olmayan iktidar seçmeni CHP oy vermiş olabilir ama iktidarın gerçek seçmeni CHP oy vermesi çok zor.

MHP-BBP seçmeni? Yani milliyetçi seçmenin tavrı… 2023 tarihinde aidiyetlerini çok net bir şekilde ortaya koydular. AK Parti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a dönük tutum ve davranışlarında samimiyet ortaya koydular ve 2023 seçimlerinde sahada çok ciddi çalışma yürüttüler. 2024 yerel seçimlerinde de sahada Milliyetçileri gördük. Her mahallede, sokakta teşkilat mensupları çok ciddi pres yaptılar. AK Parti teşkilatlarından daha aktif ve verimli çalıştılar dersek yerinde bir tespit olur. Son yapılan seçimde Milliyetçiler sandık katılımı oldukça yüksek olduğunu gördüm. Bu tezimi MHP Genel Başkan yardımcısı Feti Yıldız’da yaptığı açıklama destekliyor. Yıldız, MHP’nin meclis üyeliğinde yurt genelinde yüzde 16 oranında oy aldığını açıkladı. Demek teşkilatların saha çalışması sandığa yansımış, milliyetçi seçmen sandığa sahip çıkmış. Şayet, AK Parti seçmeni gibi bir küskünlük, kızgınlık ve kırgınlık yaşasaydı ne olurdu? İlimiz üzerinden konuşuyorum, kaybedilen belediye sayısı 3 ile sınırlı kalmaz kılpayı alınan belediyelerde CHP’nin olurdu. Bursa Büyükşehir seçimlerinde gördük, merhum Sinan Ateş’in memleketi Bursa’da kızgın milliyetçi seçmen tepki oyu olarak CHP yöneldi. Bursa’da sonuç ortada…

Gelelim Körfez seçimlerine!

Cumhuriyet Halk Partisi tüm kentte olduğu gibi ilçede de çok düzensiz bir seçime girdi. Meclis üyelerinin belirlenmesinde yaşanan tartışmalar, CHP’nin adayı Tayfun Balıkçı’nın adaylığını açıklaması ve ardından adaylığı geri çekip tekrar aday olması. CHP Körfez karışıktı. Örgütün el birliği yapamadığı ve seçime çok adapte olmadan hazırlandığı ilçelerin başında geliyordu. İlçede çok tartışmalar yaşandı anlayacağınız. Peki sonuç ne? CHP seçimi ilçede kılpayı kaçırdı. CHP örgütlü bir şekilde seçime girseydi ilçede, tıpkı Karamürsel ilçesi gibi organize, düzenli, kavgasız ve gürültüsüz bir seçim hazırlığı yapsaydı ne olurdu? Cevabını biliyorsunuz. Bu tartışmaların gölgesinde, mevcut AK Partili Belediye Başkanı Şener Söğüt 34 bin 209 oy ile 36,49 oy alırken, CHP’nin adayı Tayfun Balıkçı 32 bin 814 oy ile yüzde 35 oy aldı. Aradaki fark bin 395 oy. Mevcut belediye başkanı Söğüt çok şanlıydı. CHP’nin ilçedeki darmadağın seçim hazırlığından çok iyi faydalandı. CHP Körfez ilçesindeki dağınıklık Cumhur ittifakına yaradı. İktidar partisi de mutlaka Körfez seçim sonuçlarını masaya yatırıp değerlendirecektir.

Kandıra seçimleri!

İktidarın il genelinde en çok çekindiği ilçelerin başında geliyordu. Hatırlarsanız bir ay önce iktidar Kandıra ilçesini kaybetmez diye bir makale yazmıştım. Sebebini de belirtmiştim. Hatırlatmak için bir iki cümle ile tekrar yaparsam, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yüzde 67 ile en çok oy aldığı ilçemiz Kandıra oldu. AK Parti bu şablon üzerinden bir yenilgiyi asla kabul edemezdi. 1 yıl önce Erdoğan’ın yüzde 67 oy aldığı bölgede seçim mağlubiyeti AK Parti Teşkilatlarını çok zor durumda bırakırdı. İlçede iki aday sıkı çalıştı. Biri iktidarın adayı Erol Ölmez diğer isim daha eski AK Parti Belediye Başkanı Cengiz Kan. Kentimizde sandığa en yüksek katılımı gösteren ilçe Kandıra halkı oldu. İktidar Kandıra’da zorlandı, Kan karşısında epey beli büküldü, epey bir ter döktü. Rahat bir seçim süreci yaşamadı Kandıra ilçesinde. İlçede yapılan seçimlerde Erol Ölmez, 10 bin 745 ile yüzde 33,71 oy alırken, Cengiz Kan, 9 bin 860 oy ile 30,94 oy aldı. Aradaki oy farkı 885. Körfez ilçesinde olduğu gibi Cengiz Kan’da seçim kuruluna seçim sonuçları için itiraz etti. Lakin sonucun farklı çıkacağını düşünmüyorum. İktidar ilçede neden zorlandı bu denli sorusunun cevabını daha önceki yazılarımda ifade ettim. İlçede yaşanan oy kaybının genel siyasetten gelen tepkiler ile beraber yerel sebeplerden ve aday sorununun bir yansıması olarak görebiliriz. İlçede iki etken bu ciddi oy düşüşünün sebebi olarak karşımıza çıkıyor. Ve sonuç olarak, dediğim gibi iktidar Kandıra ilçesini kaybetmedi.

Kocaeli Büyükşehir seçimleri;

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi seçim sonuçlarını sona bırakayım istedim.

Büyükşehir kaynakları, mevcut belediye başkanı Tahir Büyükakın’ın oy oranının yüzde 50’nin üzerinde bekliyordu. Bu bakış açısı, yerelden bir bakış açısıydı, kent dinamiğinden ve dengesinden bir gözlüktü. Genel siyaset dengeleri hesaba katılmadan analizi yapılan oranlardı. Peki Büyükşehir kaynaklarının oran beklentisi sınıfta mı kaldı. Gelin bakalım Büyükakın oy mu kaybetmiş yoksa!

Türkiye genelinde Cumhur ittifakı tek çatı altında seçime girdi. Kim vardı bu ittifakın içerisinde AK Parti, MHP ve BBP. Peki bu üç partinin yurt genelinde almış olduğu oy oranı nedir? İttifakıın yurt genelinde aldığı oy oranı 40,83 olarak karşımıza çıkıyor. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın aldığı oy yüzdesi ise 45,83. Büyükakın, Cumhurun Türkiye ortalaması üzerinde aldığı oyun yüzde 5 üzerinde oy aldığı gözlemleniyor.

Peki AK Partinin oy oranını nasıl hesaplayacağız yurt genelinde? Hesaplayamayız, sebebi ise ittifak oylarını da hanesine yazdırmış olması. Yurt genelinde iktidar partisi ittifak oylarıyla birlikte ne almış diye soracak olursanız 35,48 oy oranına sahip olmuş. Yurt genelindeki gerçek oyu? İttifak oyları içerisindeki yüzde 35,48 oranında.

Yukarıda da belirttim, milliyetçiler 2024 yerel seçimlerinde sandığa gittiğini görüyorum. Kocaeli Büyükşehir Belediye başkanı Tahir Büyüakın’ın da cumhur ittifakı paydaşlarının tamamının oyunu aldığını görüyoruz. İttifak seçmeni Büyükakın’sa sahip çıkmış Kocaeli’nde. Aldığı oy oranı bunu güzel özetliyor.

Bu hususla ilgili bir analiz de yapmak istiyorum. Büyükakın’ın karşısında güçlü bir aday yoktu, şayet olsaydı seçimi kazanması zora girebilir, kaybetmezdi fakat bu kadar rahat bir seçim süreci yaşayamazdı. Büyükakın, iktidarın dışında Kocaeli halkının teveccühüne mazhar olan bir politikacı, her kesimden oy alabilen bir siyasetçi profili çiziyor ilimizde. Bu AK Parti ve diğer seçmen profiline uyan bir şablon değil. İktidarın kentimiz adına en büyük artısı Büyükakın ile seçime giriyor olması.

Sevgili okuyucularım benim analizim bu şekilde. Katılırsınız veya katılmazsınız, her kesimin analizi farklıdır, seçim sonuçlarına farklı bakabilir ve değerIendirebilir. Her bakış açısı ve değerlendirme biçimi farklılık gösterse de dinlenmeli, saygı duyulmalı ve kıymetlidir.

Sağlıkla kalın.

 

 

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Gökhan Karabulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Koz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Koz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Koz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Koz değil haberi geçen ajanstır.

06

Emeklı - bir emeklı ıcın en zor sey onurunun kırılmasıddır cumhurbaskanı emeklılerin onurunu ıncitmiştir cumhurbaskanı emeklılere zam oranını acıklarken sizlere %42 zam veriyoruz bu cok önemlı bir kazanımdır dediğinde yuzu guluyordu birde ekledi cok ınce hesaplar yaptık kendimizi zorladık ve %42 gıbı yuksek bir oranı emeklılerimize vermekten onur duyuyorum dedi bunu saygıyla karsılıyorum devletin ımkanları yoktur ya da 42 cok ince bir hesaplamadan sonra emeklı ıcın uygun bir refah seviyesini belirleyen mıktardır cumhurbaskanı bu kararından sonra olumcul bır hata yaptı bu zam oranının uygun bulmamıs olmalıkı biz emeklıleri sevindirmek mutlu etmek için zam oranını hadi yuzde 49.5 cıkarıyorum dedi işte cumhurbaskanının emeklıleri kırdığı kaybetti an o andı bir emeklı olarak onuruyla yasayan biri olarak o an kendimi çok kotu hissettim sevinemedim zam almıstım ama mutsuzdum pek cok emeklı kardeşimiz de cumhurbaskanının bu ikircikli tutumundan mutsuz oldular yuzde 42 verdinmi ya orada kalacaksın yada hadi sizi 49,5 cıkarıyorum diyerek test etmeyeceksiniz işte ak parti bu yuzden seçimi kaybedetti bu yaklasım yuzunden insanlar oy vermeye gitmediler kendilerini değersiz hıssettiren bir yaklasımdı bu emekliler için .ben o gun kararımı vermiştim sandığa gitmeme kararım netleşmişti emeklıleri uzen şey bu sokakta bunu gorurusunuz memura 8 bin tl seyyanen zam verildiğindede işci ve memur emeklısıne ocak zammındada bu davranış sergilendi bu çok kırıcı bir davranıştı bir karar iki kez duzeltilmez 1 ay çalışma bakanı calısıyor diyorlar eğer calısmıs olsaydı cumhurbaskanını emeklının gozunde zor durumda bırakılmazdı para hersey demek değil siz tutumunuzu ortaya koyarken bir kez koyarsınız onu da doğru teshisle koyarsınız testiyi kırmazsınız

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 04 Nisan 18:37
05

Vatandas - artık tayyıp erdoğan ıcın ya yolun sonu ya da adam kayırma torpil teskılatlardakı tabandan uzaklaşma ve bireysel cıkar için sıyset yapma anlayısına son verme, genel merkezde etrafında olusmus onu yanlıs yonlendiren bır avuc eliti partiyi ele gecırmıs halktan kopmus cıkar grubunu tasfiye etmek secım aksamı yaptıgı konusma hıc de değişimden yana değildi.

yerelden ornek vermek ıstıyorum bu kentte torpilli mılletvekılleri var birisi tayyıp erdoğanın imam hatipten sınıf arkadası samı cakır dığeri yol arkadası sevki yılmazın oğlu mehmet akıf yıkmaz diğeri emine erdoğandan destek aldığı butun kentce dillendirilen temayule bile gırmeden tepeden aday yapılan radiye sezer katırcı oglu emniiyet mudurlugu yapan veysel tıpıoglu bunlar cumhurbaskanınc a aday yapılmıs kısıler parti uyelerine sorulmus ankette onde cıkmıs ınsanlar değil onlarca kısı mılletvekıllığıne aday oldu gostermelık temayuller her sey ankarada genel merkezde bır avuc elit tarafından etkı alanı olusturularak dızayn ediliyor ak parti seçmeni bunu anladı kendii tercihlerinin değil torpil adam kayırma arkadaslık baglarının oylandığını gordu bundan bıktı burokraside kı curumusluğu ıcıne sındıremıdı yerel seçimlerde adam kayırma devam etti eğer cengız kana sahip cıkılsaydı ona burokraside bir sorumluluk verilebilseydi adam zaten aday olmayacaktı adama ıkıncı sınıf muamele yaptılar akrabaları turku soyleyenleri kooedinator yaptılar diğerlerini hasım adam kandırayı az daha kazanıyordu 1000 oyla kaybetti demekkı cengız kanın kandırada karsılığı varmıs bizim insanımızmıs hanı izmitte 5 puan ondeyiz derinceyi 2000 oy farkla alırız yanlısını ortaya atanlar bunlardan ders cıkarmalı derincede adnan pala acık ara kazanacak adaydı ve temayulden birinci cıkmıstı fakat adamı harcamak için herkesin bir nedeni vardı kimi basarılı olduğu ıcin kıskançlığından ıstemedi kimi gelecek vizyonu için eldekı elma stratejisini kurdu adnan palayı harcadılar biz seçmen bu haksızlıklardan oy vermeye gitmedik

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 04 Nisan 18:15
04

R.sarısakal - Ben MHP'nin bir seçim çalışması yaptığını görmedim. Devlet Bahçeli'yi hiç görmedim. MHP'nin çalıştığı fikrinize katılmıyorum.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 04 Nisan 10:15
03

Körfez - Adamcılık yanlış adaylar ve sonuç 3 ilçe kayıp 3 ilçe zoraki seçimi aldı okadar anket yapıldı şimdiki adaylarmı çıktı çok merak ediyorum başaralıyız diye nara atıyor il başkanı istifa etse daha onurlu olucak tahir bey şehrin abisiydi kurabiye oldu …

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 03 Nisan 17:33
02

Derince - Büyükşehir çalışanı açıklama yapıyor hesap soralım kandıra belediye başkanı erol ölmez intikamımızı alacağız bizle yol yürümeyenden diyor herkes herkese oy vermeye hakkı yokmuş gibi tavır takınılıyor derincede zeki Aygün bir işçiyi seçimi kaybedince işten atıyor siyaset adam kazanma sanatı dır anca böyle ak parti seçmeni içinde ayrışıyor görün bunu kandıra da rakip adayın temsili tabutu seçim arabası arkasında gezdirildi siyaset nereye geldi kocaelinin patronları nerede

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Nisan 15:26
01

Izmitli - Kibir kaybetti milli irade kazandi ama ddrs cikarilmamis olacakki biz basariliyiz diye gereksiz konusmalar yapiliyor ak parti kandirada cayirovada ve ozellikle derincede karpuz gibi ikiye bolundu ilk kez bu yasandi tahir buyukakin lider gibi davranamadi aday belirlemede yanlis tercihlere taraf oldu izmit secimlerinde muharrem tutus zayif adaydi bunu sizde yazilarinizda ifade ettiniz buyukakin izmitte cok fazla on plana cikti kendi kredisini yaristirdi muharrem tutus onun vesayetinde hep atka planda ve sonuk kaldi izmitteki secim stratejileri yanlisti buyuksehirin gelecek hizmet yatirimlarini secmene izmit taahhudu diye sundu muharrem tutus yaratici projeler koyamadi ak partililirin kucumsedigi tuvalet ucretsiz cay 3 tl kent lokantasi 40 tl asevi stratejileri tuttu simdi bekirpasaya bir kent lokantasi acacagini yer kiraladigini soyluyor yeni cuma camiinin yaninda bir ucuz ekmek satis noktasi var gunun belifli saatlerinde o kadar kuyruk olusuyor ki 90 yillari hatirlatiyor ak partide teskilatlarda ve yerel yonetimlerde olusan burjuva kulturu kaybetti halk taban kazandi ben ak partiye 22 yil oy vermis bir secmenim oy kullanmadim burjuva kulturu olmus alni secdeye gidenlerin kendi coluguna cocuguna yaptiklari torpil kayirma iki yuzlulyk vijdan du varima carpti

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 03 Nisan 13:58


Kocaeli Markaları

Kocaeli Koz, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 332 00 52
Reklam bilgi

Anket İzmit Belediye Başkanlığı için hangi aday oy verirsiniz?