"AK Parti’nin Büyükşehir adayı kim?’’

Şimdi böyle bu sual ile gelirseniz, AK Parti Genel Merkezi’nin Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday mı arıyor cevabı akıllara gelecektir.

Peki var mı Genel Merkez'in bir aday yarışı?

Hep beraber analiz edelim, siz de fikir jimnastiği yapın!

Sizi AK Parti’nin 22 yıllık iktidarına doğru kısa bir seyire getireyim. İktidar kurulduğu günden bu yana yurt çapında aldığı oyun birkaç tık üzerinde kentimizden oy aldı. Şimdi sizi fazla rakamlara boğmak istemiyorum, açın Genel Seçim sonuçlarına bir bakın.

İktidar, eğer yurt çapında yüzde 35 almış ise Kocaeli’den birkaç puan üzerine oy almıştır.

AK Parti yaptığı her seçimlerde en güçlü desteği ilimizden almıştır. İktidarın kentimizde bu denli güçlü olması, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi makamı da muhalefetin gözünde ulaşılmaz bir makam olmuştur.

Büyükşehir Belediyesi makamı muhalefet için her daim bir sıçrayış noktası olarak görüldü. Muhalefet partilerinde siyasete atılan isimleri ilk önce Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak gördük. İşte MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı. İlk önce Büyükşehir adayı oldu bir dahaki dönem milletvekili adayı. Cumhuriyet Halk Partili eski Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan ilk önce Büyükşehir adayı oldu daha sonra milletvekili adayı.

Kocaeli halkının AK Parti’ye olan desteği muhalefet cephesinde hep hayal kırıklığına yol açtı.

İktidar, Büyükşehir Belediyesi hizmetleri noktasında çok başarılı olduğu için mi şampiyonluğu kaptırmıyor? Tabiki hayır…Bakın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasi kariyerindeki politik hatalara! İktidarın Merkezi yönetimde aldığı destek ile Kocaeli’den aldığı destek bire bir aynı gösteriyor. Bu konu çok daha geniş ele alınması gereken ayrı bir husus.

Bugüne bakalım mı, Gelelim bugüne!

Öncelikle yazımın başlığında yer alan cümleyi biraz açarak devam edeyim. AK Parti Genel Merkezi Büyükşehir Belediye Başkan adayı arıyor mu?

Aradığını görmedim lakin belirli çevreler ve bu çevrelerin son 1 yıldır iktidar içindeki YEREL YÖNETİM KADROLARINDAN kısık sesle yükselmesi, dedikodu malzemesi haline getirilmesi birilerinin işine yarıyor.

Son 1 yıldır belirli kesimler Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ile ilgili kara propaganda yürütemiyorlar ama gri propagandalarını alttan alta sürdürüyorlar. Yanına da ekliyorlar, "Çok başarılı bir belediye başkanı, bakan olması lazım"

Amiyane tabirle, yersen!

Neden yapılıyor?

Büyükakın ranta izin vermiyor, hizmetlerinde eksiklikler vardır, fazlalıklar vardır, bu iki olgu da tartışmaya açıktır. Doğru olan ise; samimiyetidir, çalışmayı sevmesidir, doğrularını da hatalarını da biliyor olmasıdır.

Samimiyetini seçmene yansıtıyor, kentin sorunluları bir şekilde çözmeye çalışıyor. Büyükakın’ın en büyük artısı ise vatandaşa içten yaklaşımıdır.

Yurt çapında yapılan 30 Büyükşehir Belediye Başkanları'nın karnesini tüm kamuoyu biliyor. Özellikle AK Parti’nin elinde bulundurduğu Büyükşehir Belediyeleri'nin anket sonuçları her şeyi özetliyor. Oyunu artıran ender belediye başkanlarından biri olarak ön plana çıkıyor Büyükakın.

Gelelim, şehir yönetiminin yanı sıra belediye yönetimine.

Gözlemlediğim kadarıyla Büyükakın henüz kadrosunu oluşturamadı. Eminim ki kendisi de bunun farkında. Peki farkındaysa neden kadrosunu oluşturmadı?

Politikada işler öyle özel sektör gibi yürümüyor, "Görevden aldım" demekle olmuyor. Belli bir süreç lazım kadroyu oluşturabilmek için. Kaba tabirle herkesin sahibinin olduğu oturmuş kadrolarda hareket etmek oldukça zahmetli.

Tahir Büyükakın çıraklık vazifesini Genel Sekreter yardımcılığı ve Genel Sekreter olarak tamamladı. Son yapılan yerel seçimlerde partisi tarafından Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday gösterildi ve başkan seçilerek kalfalık yaptı. 2024 yerel seçimlerinde ustalık yapacaktır. Büyükakın’dan yeni dönemde kadrosunda köklü değişiklikler ve hizmetler noktasında çok ciddi adımlar atmasını bekliyorum.

Sesinizi duyar gibiyim, daha dur seçim olmadı hemen Büyükakın’ı başkan yaptın.

Gelin bunu da tartışalım. Yazımın en başına dönelim ve muhalefetin elindeki büyükşehir belediyesi başkan adayı olabilecek potansiyel aktörlere bir bakalım.

Sizi 2019 yerel seçimlerine götüreyim. Millet İttifakı ilimizdeki birçok belediyede ittifak yaptı. İzmit, Cumhuriyet Halk Partisi'ne, Büyükşehir Belediyesi ise İYİ Parti’ye kaldı. Millet İttifakı'nın iddialı olduğu ilçeler hepimizin malumu.

İzmit, Derince, Karamürsel hadi bir de bunun yanına bir eklenti de yapalım Gölcük ilçesi diyelim.

Peki Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı? İYİ Parti, Büyükşehir Belediyesi'ni kucağında buldu, mutlu muydu, elbette hayır. İzmit olsa daha iyi olabilirdi İYİ Parti için. İYİ Parti eski il Başkanı merhum Şanbaz Yıldız eski Kocaeli Telekom Müdürü üzerine yoğunlaştı olmayınca CHP'ye dönüldü, "Biz aday bulamıyoruz siz Sefa Sirmen’i sahaya sürün destekleyelim." Sonuç?

Serdar Kaman Millet İttifakı'nın ortak adayı olarak Büyükşehir Belediyesi'ne aday gösterildi. Peki iddialı bir aday mıydı? Kaman, özünde iyi bir insan olabilir ama her kesimin kabulüdür ki iddialı bir aday değildi.

Özür dilerim bugünü analiz edebilmek için 2019 seçimlerini masaya yatırmak gerekiyordu.

Geldim bugüne!

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet İzmit Belediyesi'ne aday olmayacağını söylüyor ama geçen günkü yazımda da belirttim, CHP Genel Merkezi İzmit ilçesinde macera aramayacaktır. Hadi aradı Hürriyet’i Büyükakın’ın karşısına çıkardı. Bu analizi İYİ Parti ve CHP'nin seçimlere ayrı ayrı gidebileceğini düşündüğüm için yazıyorum.

Hürriyet, karşısında etkin bir siyasi aktör olarak duran Büyükakın ile baş edebilir mi? Sadece ve sadece CHP’nin adayı olarak? Cevabı siz verin.

Ya, CHP Kocaeli Milletvekili Harun Özgür Yıldızlı. Şimdi o nerden çıktı demeyin, Yıldızlı da Büyükşehir’e çalışıyormuş. Peki Yıldızlı aday olursa seçmen sormaz mı, neden milletvekili oldun? Tabiki sorar.

CHP eski Kocaeli Miletvekili Haydar Akar? Onun cevabını da Cumhuriyet Halk Partili gençler versin.

İYİ Parti’nin Büyükşehir Belediye Başkan adayına gelelim?

Elinde önemli bir aktör yok, olsaydı 2019 yerel seçimlerinde sahaya sürerdi. Peki 5 yıldır siyasetçi yetiştirebildi mi Büyükşehir için? Hayır…

Muhtemel ayrı ayrı girilecek olan seçimlerde Millet İttifakı'nın paydaşlarının elinde etkin, ses getirebilecek aktörün olmadığı…

Ya beraber girerlerse? Diğer Millet İttifakı'nın paydaşlarını yanlarına alarak?

Büyükakın’ı yıpratabilecekleri ve mevcudun üzerine koyabilecekleri bir envanter gözükmüyor.

Peki Büyükakın için her şey güllük gülistanlık mı?

Elbette hayır…

Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükakın’ın ayağına çelme takacak en önemli unsur ilçe belediye başkan adayları. Muhalefetin ve iktidarın ilçelerde çıkartacağı isimler.

Bugün, sokakta ve kamuoyunda Millet İttifakı'nın ilçe belediye başkanı olabilecek isimler konuşulmaya başlandı. Birkaç isim ilçeleri alabilecek potansiyelde.

Tabi burada AK Parti’nin atacağı adımlara, aday göstereceği isimlere de bağlı.

İlçe dengeleri ile Büyükşehir dengeleri birbirinden apayrı paradigmaya sahip.

Eğer son yapılan yerel seçimler gibi olacaksa ki AK Parti bunu arzular, nedir bu? AK Parti’nin tek kaybettiği İzmit İlçesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Büyükakın’ın Millet İttifakı'nın adayından daha fazla oy alması…

Kanaatimce ve olması gereken de, Büyükakın’ın ayağına çelme takacak en önemli gerçeklik ilçe belediye başkan adayları…

Büyükakın, aday belirleme sürecinde ne yapacak? Bilindiği üzere geçtiğimiz dönem kendisi adaydı ve ilçe belediye başkan adaylarının belirlenmesinde haklı olarak rol alamadı.

Bu dönem Büyükakın’ın aday belirlemede önemli bir rol alacağını bekliyorum.

Olması gereken de bu.

AK Parti’nin İl Başkanı Şahin Talus deneyimli bir politikacı, 2024 yerel seçimlerinin tehlikesinin farkında.

AK Parti’nin ilçelerinde kan kaybetmesi Büyükşehir Belediyesi'nde işi yokuşa sürecektir. Her ilçede 2019 İzmit seçim sonuçları gibi sandığa yansımayabilir.

Sevgili okuyucularım, analizim bu şekilde farklı tezleriniz var ise mutlaka köşemin altında yorum olarak belirtin. Belki göremediğim bir hususu gösterirsiniz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Gökhan Karabulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Koz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Koz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Koz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Koz değil haberi geçen ajanstır.

10

Has İzmitli - İzmit’te Fatma’ya vermiştik ailecek ancak çok pişmanız. Hep bir entrika olaylar. Gülümseyemiyoruz maalesef. 13-0 şimdiden hayırlı olsun..

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 04 Kasım 14:29
08

Seçmen - sayın yazar siyaset yazılarınız çok anlamlı bence yerel kanallarda siyaset programları yapabilecek vizyonununz var çok seyredilen programlar olurdu herhalde seçim dönemleri siz daha fazla takip ediyorum sizin siyasi analizleriniz çok kapsamlı bir istihbarat çalışmasının ürünü olsa gerek çunku yerelde seçim sonuçlarına yönelik en iyi gelecek vizyonu analizlerini sizizn yaptığınz çok açık genel seçimlerde ak parti ile ilgili yerel yöneticiler ve siyasetçiler 7 yada 8 milletvekili çıkarırız hamaseti yaparken siz ak partinin çıkaracağı sayıyıy bilmiş diğer partilerle ilgili öngörulerinz çıkmıştı tebrikler

ben siyasi partilerin genel kurullarında divan baskanlığına seçilme konusunun tek bir bakış açısına indirgendiğini bunun yanlış olduğunu düşünüyorum örneğin kılıçdaroğlu imamogluna buyuk kurultayda divan baskanlığı teklif etti herkes bunu barış uyum olarak algılıyor bana göre kılıçdaroğlu kazanırsa imamoğlunu tasfiye edecek ama kuzu postuna burunmuş kurt taklidi yapıyor yada kurta yol gösteren kuzgun imamoğluda bunu istedi bunu kendine iktidar alanı açmak olarak fırsat göruyor genel kurulda insiyatif alarak kurulu yönlendirmek muhaliflere destek için fırsat goruyor.kılıçdaroğlu tasfiye edeceği adamı divan baskanı yaptı ak parti kurultayında buyukakın divan üyesi yapıldı herkes bunun onun gucunun bir yansıması olarak algıladı bazen siyaset okumları ters okumaları gerektiri herkes buyukakın adaylığı garantiledi diye yorumladı belkide ona şu mesaj verildi evet sen bizim için değerli birisin partinin her biriminde görev alabilirsin sonuçta her görev kutsal evet siyaset geniş okunmalı tek bir bakış açısına indirilmemeli sonuçta adaylık çok kişinin görev aldığı ama tek bir oteritenin karar verdiği bir karar siyasette tabanın tercihleri belirleyici olmadığını her seçimde göruyoruz o tek oteriteye hangi kanalla kim ulaşabiliyor siyasi guç merkezlerindeki istasyonları kim harekete kendi için geçirebiliyorsa o kazanıyor ölçme değerlendirmenin subjektif olduğu bu alan çınku

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Kasım 13:35
07

Li̇ğderli̇k Önemli̇di̇r - Koc büyük şeh adayı Av mustafa kocaman lacilere iddihasına akepenin adayı güçlü adayı olabilir

Yanıtla . 0Beğen . 3Beğenme 01 Kasım 23:49
09

Kızıl Elma - @Li̇ğderli̇k Önemli̇di̇r 07 nolu yoruma cevabı: Boşuna hayallere kapılmayın Tahir Hocanın tek rakibi kendisi. Vizyon konusunda hiçbiri Tahir Hocanın yanına bile yaklaşmaz nokta

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 04 Kasım 14:28
06

Yolunda Aş - kocaelinin medai iftarı karaosmanoğlunun mirası ingiliz kraliyet ailesinden gökmen beyle çalışmaya devam etsin eminim çok başarılı olur

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 01 Kasım 19:40
05

Cenk - Aradığını görmedim lakin belirli çevreler ve bu çevrelerin son 1 yıldır iktidar içindeki YEREL YÖNETİM KADROLARINDAN kısık sesle yükselmesi, dedikodu malzemesi haline getirilmesi birilerinin işine yarıyor.

Son 1 yıldır belirli kesimler Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ile ilgili kara propaganda yürütemiyorlar ama gri propagandalarını alttan alta sürdürüyorlar. Yanına da ekliyorlar, "Çok başarılı bir belediye başkanı, bakan olması lazım"

Amiyane tabirle, yersen!

GÖKHAN BEY YAZILARINIZI SUREKLİ OKUYORUM ÇOK BEĞENİYORUM SİYASET ANALİZLERİNIZ HER KESİMDEN BEĞENİ ALIYOR YUKARIDA YAZINIZDAN BİR ALINTI ALDIM

1 İl baskanı sahin talusun tahir buyukakının arkasında olduğu konusunda olumsuz düşünüyorum talus bir guç odağı onu buralara getiren sürekli il yönetiminde tutan guç odağı eski dönemin siyaset aktörleridir.tahir buyukakıa çelme takmak isteyenlerde eski statukonun ilimizdeki guclu baronlarıdır.eski il baskanı abdullah eryarsoy tahir buyukakının ismi açıklandığında yumruğunu masaya vurmustu hatta açıkca olmaması iiçin herşeyi yaptım durustluğunu de göstermişti diyarbakıra gidip resimler çektrimişti sonra tasfiye oldu ama kocaeli siyaseti satranca benzer kimin kiminle olduğunu iş tuttuğunu bilemezsin sahin talusa bir soru işareti koyun

2 ilyas şeker eski statukonun mkyk ya soktuğu bır aktördur buyukakın burada edilgen kaldığını düşünüyorum ilyas sekerinde kökleri eski siyaset anlayışına yakındır. işbirliği anlayısı onlara daha yakındır

3mehmet özhasekiyi yabana atmayın özhaseki siyaseti dizayn eden bir guc odağıdır murat kurum gibi guçlu bir figuru safdışı bırakıp bakan oldu gölcukte söylediği cumlelerin satır aralarına bakın ne dediğimi anlayacaksınız

4 buyuksehir burokratları rehavette yazınızı tahir buyukakın defalarca okumalı dersler çıkarmalı asıl orada kim kimin yanında burokrasi kendini var eden eski siyaset anlayışına alanmı açıyor siyasi aktör gbimi davranıyorr buyukakın burokrasityi çok önce yenilemeliydi ama pasif kaldı

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 01 Kasım 18:51
12

İrfan - @Cenk 05 nolu yoruma cevabı: Şahin Talusun Tahir başkanın arkasında durmadığı fikrine katılmıyorum. Bence yanlış analizlerde bulunuyorsunuz.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Kasım 03:22
03

İlhan - Kandırada İbrahim efe çıkarsa alır adnan turanun üsülsüz işleri çok fazla olduğun için Kandıra için tehlike

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 30 Ekim 18:46
04

Beylerbeyi - @İlhan 03 nolu yoruma cevabı: Adnan turan vasat bir belediye başkanı zaten işi gücü CHP kileri işe almak kime çalışıyor belli değil

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 30 Ekim 19:45
02

Ttepe 41 - İyi parti yerel seçim den sonra siyasetin tozlu raflarında yerini alır dağılır..gelecek ve devanin esamesi okunmaz yok hükmündeler 1 belediye almaları mucize ile değil yüzde 0... geriye kim kaldı kimse. O yüzden 13 olur ak Parti' bu mesajı saklayın burdayım.g

Yanıtla . 0Beğen . 2Beğenme 30 Ekim 17:23
01

Ttepe 41 - Şöyle Gökhan . Tahir büyükakın açık ara kazanacak bu kesin .

Muhalefet kimi çıkarırsa çıkarsın. Başkan herkesime hitap eden tarafsız mütevazı bir kişilik dürüst bunu tüm seçmen söylüyor..

Yerel seçimde ak parti izmiti kazanacak aday beklentisi belli İzmit yerel halkı yanına alan adayla kazanılacak net... Tahir başkan son kongrede divan da 5 kişiden birisiydi ve şu demek . Kocaeli'nin patronu sensin dedi reis bunu tüm Türkiye'ye sundu gösterdi genel kurulda.... şimdilik bu kadar çok erken daha

Yanıtla . 3Beğen . 2Beğenme 30 Ekim 17:19
11

İzmitle - @Ttepe 41 01 nolu yoruma cevabı: Yorumuna katılıyorum dostum. Reis zaten mesajı verdi Kocaeli'de patronun kim olduğu konusunda

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 04 Kasım 14:32


Kocaeli Markaları

Kocaeli Koz, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 332 00 52
Reklam bilgi

Anket Sizce Kocaeli’nin en başarılı ilçe belediye başkanı hangisi?
Tüm anketler