Balıkçı Güngör’de kazıklanmak

Zaman zaman Kocaeli’de esnaf kalmadığından bahsederim. İzmit’teki esnaf arkadaşlar bana bu nedenle biraz çıkışırlar.  

Size başımdan geçen bir hadiseyi anlatayım, siz karar verin… 

Geçtiğimiz gün Başiskele ilçesinde bir görüşmeye gittim. Toplantıma biraz zaman vardı, karnım da acıkmıştı, dedim 10 dakikada Başiskele sahilinde faaliyet gösteren Balıkçı Güngör’de bir şeyler atıştırıp öyle geçeyim görüşmeye. Midem kazınmıştı, toplantının ne kadar süreceği belli değildi. 

Balıkçı Güngör’e girdim, söylemesi ayıptır bir porsiyon hamsi söyledim, hamsinin yerine masaya istavrit getirdiler, garsona istavrit değil hamsi söylediğimi dile getirdim ve balığı geri çevirdim.  

Zamanım da kalmamıştı, ‘’tekrar hamsi atalım tavaya’’ dediler ama benim vaktim dardı ve nezaketen hesabı istedim. Ve önüme hesap geldi, yemediğim balığın parasını verdim. Karnım aç olarak oturduğum masadan aç olarak kalktım.  

Balıkçı Güngör’ün sahibi tanımam, ona küçük bir tavsiyede bulunayım. İnsanlar neden işyeri açarlar para kazanmak için ama öncelik müşteri memnuniyetidir.  

Esnaflık bir ticari ahlak gerektirir, evet para önemlidir ama paradan da değerli unsurlar vardır.  

İşyerinize gelen müşterinin yemediği balığın parasını almak, esnaf ahlakına, adabına ve saygısına ters.  

Ben uzun yıllar esnaflık yaptım, gömlek sattım, sattığım gömleği müşteri üzerine birkaç kez giyerek geri getirirdi, ‘’bana bu gömlek olmadı, değiştirmek istiyorum’’ derdi.  

Bilirdim o gömleği giydiğini ve beden olarak üzerine oturduğunu fakat kaba tabirle salağa yatardım, gömleğini değiştirirdim.  

Neden? Müşteri kırılmasın, incinmesin, bırak müşteri kurnazlık yaptığını düşünsün… 

İşte 25-30 yıl önceki esnaflığı görüp, bugüne baktığımızda! 

Esnaf arkadaşlar bize kırılmasınlar, öncelikle bir özeleştiri yapsınlar, Balıkçı Güngör gibi parayı önceliğe koyan, esnaflık ahlakına yakışmayan, müşteriyi yolunacak kaz gibi gören, amiyane tabirle söyleyeyim ‘’aptal’ yerine koyan esnaflar yüzünden İzmit esnafının imajı kirleniyor.  

Esnaf arkadaşlar hiç şikâyet etmesinler, vatandaşlar neden alışveriş merkezlerinden alışveriş yapıyor diye hayıflanmasınlar.  

Balıkçı Güngör’de yaşadığım bu ilk değildi, sizi sıkmamak için kaleme almıyorum, size buna benzer çok sayıda müşterisi ile dalga geçen İzmitli esnaf sayabilirim.  

Lütfen bu makalemi, işini düzgün yapan, müşteri memnuniyetini önceliğine koyan esnaf dostlarım alınmasınlar, incinmesinler.  

Sözüm onlara değil, bilakis esnaflık kisvesi altında müşteriyi yolunacak kaz gibi görenleredir.  

İnanın merhum Şaban Sarıgülleleri mumla arıyoruz. 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Gökhan Karabulut - Mesaj Gönder
Kocaeli Markaları

Kocaeli Koz, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 332 00 52
Reklam bilgi

Anket 2023 seçimlerinde sizce hangi ittifak kazanır?
Tüm anketler