banner292


Maçoğlu’nu örnek alın


Gökhan Karabulut

Gökhan Karabulut

07 Nisan 2019, 17:12

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 10 Nisan günü yeni ekonomik programını açıklayacakmış.

Albayrak’ın daha önce ekonomi ile ilgili yapmış olduğu ve ortaya koyduğu ekonomi programından kimse bir şey anlamamıştı. Umarım 10 Nisan’da yapacağı yeni ekonomi programı ülkeye nefes olabilir.

Günlerdir ekonomistleri izliyorum, ekonomimize tarafsız bakan isimleri takip ediyorum. Çizdikleri tablo 2019 yılının hiç de iç açıcı boyutta olmadığı şeklinde hatta bugünleri mumla arayacağımızı ifade ediyorlar.

Birkaç bağımsız kaynaktan aldığım bilgiler de ekonomistlerin tezlerini doğrular nitelikte.

Ekonomist değilim fakat ülkenin kalkınma metodunu görebilmek için ekonomist olmanıza gerek yok.

Daha önceki yazılarımda da ifade ettiğim gibi, Türkiye, 1900’lü yılların başında ki ağır sanayi hamlesini kaçırdı, Türkiye o dönem işgal kuvvetlerini püskürtmekle meşguldü.

Cumhuriyetin ilanının ardından ülkemiz tarım politikaları ile ayağa kalktı, üretim tesisleri kurarak Türk milletinin üzerindeki ölü toprağı bir nebze olsun kalktı.

Ekonomik kalkınma için yeni arayışlar aramaya gerek yok. Türkiye’nin ekonomik kalkınma tarihine bakıldığında, yerle yeksan olan bir ülkenin tarımla nasıl ayağa kalktığını görürsünüz.

Gelişmiş ülkelerde de benzer ekonomik politikaları görebilirsiniz. Kimi ağır sanayi devrimini yakalayarak ayağa kalktı, kimi tarım, kimi hayvancılığı, kimi de teknolojiyi geliştirerek büyüme sağladı.

Üretmeyen ülkelerin ekonomisi çökmeye mahkûmdur tıpkı Türkiye’de olduğu gibi.

AK Parti iktidarı 17 yıldır inşaat sektörüne inanılmaz yatırımlar yaptı, inşaatçılığın önünü açtı, betona yatırım yapan firmalar çoğaldı, iş adamları fabrikalarını kapattılar inşaat yapmaya başladılar. Önüne gelen müteahhit oldu.

Tarım, hayvancılık ise rafa kalktı. İktidar inşaat sektörünü ekonomimizin lokomotifi yapmaya çalıştı. Türkiye’nin ekonomisini bu şekilde ayakta tutmaya çalıştı.

Sonuç; Bugün geldiğimiz nokta ortada…

Açık konuşayım ülkemizden teknoloji ve bilime yatırım hamlesi beklemiyorum o treni çoktan kaçırdık.

1980 yılı öncesi ve sonrasında ülkemizde yaşanan darbeler, demokrasiye ayar verme, siyasi krizlerle ağır sanayi ve teknoloji hamlesini kaçırdık.

Peki, Kurtuluşumuz nedir? Tarım politikalarının ivedilikle tekrar gözden geçirerek köylüyü ve çiftçiyi desteklemek…

Bakın Tunceli’de bir adam var ismi Fatih Mehmet Maçoğlu. Ovacık İlçesine 37 bin oyla belediye başkanı seçildi. 31 Mart seçimlerinde de Tunceli Belediye Başkanı oldu. Adamın siyasi duruşunu tasvip etmesem de küçücük ilçede ortaya koyduğu ekonomik program takdire şayan.

Ne yapıyor bu adam? Aslında çok çok büyük ekonomi programı yok, Ovacık’ın topraklarını ekiyor, mahsullerini ise kurduğu kooperatifler üzerinden satarak belediyeye gelir temin ediyor.

Tarımcılığın yok edildiği ülkede komünist bir başkan tarımcılığı küçücük ilçede canlandırarak ürettiği mahsullerle tüm Türkiye’ye örnek oluyor, ekonomik bir model ortaya koyuyor.

Lafı fazla uzatmak istemiyorum, Türkiye’nin ekonomik krizden çıkış reçetesi belli, Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok, bu ülkenin ayağa kalkmasının tek reçetesi Tarımcılık ve hayvancılıktır.

Yok, eğer Bakan Albayrak yeni dönemde kaçırdığımız ağır sanayi ve teknoloji hamlesi reçetesiyle toplumun karşısına çıkacaksa eyvallah.

Yok, eğer çıkmayacaksa tarım ve hayvancılığı geliştirmekten başka çaremiz yok.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.