banner478
banner421


Lastik İş Sendikası’nda neler oluyor?


Gökhan Karabulut

Gökhan Karabulut

29 Temmuz 2019, 18:16

Kayyumdaydı bir zamanlar fakat bugün sosyal tesisleri olan, işçilerinin çalışma koşulları Türkiye’nin üzerinde olan bir yapıya sahip.

Lastik İş Sendikası eski Genel Başkanı merhum Abdullah Karacan sendikayı ve işçilerin haklarını iyileştirerek önemli bir mesafe kat etti.

Fakat bugün sendikanın altından çok pis kokular gelmeye başladı. Duyduklarım, anlatılanlar akıl alır gibi değil…

Geçen gün bir haber yaptık, iki kardeşin kadrolu olarak Lastik İş Sendikası sosyal tesisleri ve otelinde işe alınmalarını.

Haberimizin ardından işe alınan Filiz Türkyılmaz Cebe Hanım Efendi aradı.

Uzun uzun anlattı Cebe, sosyal tesislerde organizasyonlardan sorumlu olduğunu müdür olarak atanmadığını 2 bin 750 TL maaş ile çalıştığını ifade etti. Kendisine haksızlık yaptığımızı belirtti.

Kendisine iki kardeşin sendikanın bünyesi altında bulunan sosyal tesislere iş başı yaptırılması dünyanın her yerinde haber olacağını söyledim. Haber değeri taşıdığını dile getirdim.

Hanım efendi kendi açısından haklı, yıllardır farklı kurumlarda organizasyon işi yapan bir iş kadınının Lastik İş Sosyal tesislerinde de aynı işi yapıyor olması gayet doğal.

Konu aslında hanım efendinin yaptığı iş değildi, aynı ada iki kardeşin, işçilerin parasıyla yapılan kurumlara işe alınmasıydı.

Haberde anlatılmak istenen öge iki kardeş değil, mevcut yönetimin sendikayı nasıl yönettiğini kamuoyu ile paylaşmaktı.

Neyse konumuza dönersek şunu ifade edeyim kısaca, sendikada tuz kokmuş sevgili okurlar.

Hem de öyle böyle kokmak değil…

Makinanın başında alın teri döken işçilerin sırtından sendika ağalığı düzeni kurmak!!!

Sendikanın günümüze uyarlanmış şekli; Sömürü aracının vazgeçilmez en önemli parçası oluşu…

Aslında yılladır vardı bu ağalık düzeni sendikalarda.

Feodal düzenin garantörü oldu her zaman ağalık sistemi…

Toplum bu düzene alıştırıldı, benimsetildi, kabul görmesi için her adım atıldı, ilme ilme işlendi.

Kısaca sevgili okurlar önümüzdeki günler bir çok gelişmeye gebe gibi gözüküyor.

Takip ediyorum, sizde takip edin…

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Çalışan - 7 ay önce
Gökhan bey bizlere sahip çıkın bizim sesimiz olun.Biz ekmeğimizden kortuğumuz için atanmış temsilciler tarafın dan tehdit edildiğimiz için konuşamıyor sorguluyamıyoruz.Size teşekkürler .
Avatar
Üye - 7 ay önce
Teşekkürler Gökhan bey bazı basın mensup ları çok çabuk doğruları sapıtıyorlar isim vermek istemiyorum.Bun lara yazıklar olsun Basın mensup larının bir andı yemini yokmu.Doğrudan yana olmaları gerekmiyormu Demokrasiyi Adaleti Hakkı Hukuku Mazlumu savunmaları gerekmiyormu ama malasef bazı ları maddiyata önem veriyor haktan ve haklıdan yana değil güçten güçlüden yana oluyorlar yazıklarolsun onlara
Avatar
Hikmet Skry - 7 ay önce
Ben Sakarya Goodyear Fabrikası nda 2 dönem geçici olarak çalıştım performansım gerçekten üst seviyede idi. Fakat sendikacı tanıdığım olmadığı için hergün benden 75-80 sayı az yapan geçici arkadaş kadroya alındı ve en az aynı soyada mensup 5-6 akrabası aynı fabrikada kadrolu bu hangi vicdana sığar Sakarya da bunları dile getirebilecek bu haberi görünce yazmak istedim
Avatar
İlker faik - 7 ay önce
Tesiste yıllardır sendikaya emek vermiş abilerimiz vardı. Ne oldu da onlar görevden alındı kız kardeşler göreve getirildi. İşçi bunları merak ediyor. Ama açıklama yapan yok. Yazınız için teşekkürler
Avatar
Tesis - 7 ay önce
Bu bayanın şöylediği ücret resmi kayıtlı birde açıktan elden ödenen kısmı var.Bizede öyle ödeme yapıyorlardı fazla pirim ödememek için.
Avatar
Vatandaş - 7 ay önce
Esas AĞLIK Abdullah Karacan döneminde atıldı. Bu günkü yöneticiler onun çırakları. Gördüklerini devam ettiriyorlar.
Avatar
İşçi - 7 ay önce
Ekmeğimizden işten atılırız korkusu yaşadığım için ismimi veremiyorum.Fabrika içinde hiç huzurlu değiliz atama temsilciler görevlerini yapmıyorlar sadece yaptıkları onları atayan genel merkez yönetimini yalayıp yerlerini sağlamlaştırmak.Bukonuyafa değinin lütfen seçim istiyoruz.
Avatar
Hasan Ağır - 7 ay önce
Birde Gökhan işyeri kapatılan Sekaga çalışıyordu. Selüloz iş sendikası genel başkanı Engin Alşan 1999 dan beri sendika genel başkanı.Böyle bir başkanlık olurmu.Bununla ilgili bir yazı yazarmısın sendika ağalığı nasıl devam ediyor.