banner521
banner533


Konkordato kurnazlığı


Gökhan Karabulut

Gökhan Karabulut

14 Mayıs 2019, 16:57

Türkiye’deki ekonomik şartlar belli, iş dünyası nefes alamıyor. En küçük esnaftan en büyüğüne kadar herkes krizden kurtulmanın yollarını arıyor.

Damat Albayrak ise gazelden türkü okuyor.

Peki, darda kalan firmalar ne yapıyor?

Öncelikle Konkordato nedir onu anlatayım. Batık şirketlerin borçlarını ödeyebilmeleri için alacaklılara yaptığı antlaşmayı ifade eder.

Konkordato müessesesi borçlarını ödemede zorlanan şirket ve kooperatiflerin, bir kısım borçlarından kurtularak borçlarını ödeyebilir duruma getirmeleri için uygulanan bir müessesedir.

Bu uygulamada alacaklı ve borçluların konkordato müessesesi kapsamında borç ve alacakları yeniden yapılandırma işlemine tabi tutulmaktadır.

Finansal yapısı önemli ölçüde bozulan iyi niyetli ve dürüst borçlu işletmeleri ve kooperatifleri korunmayı amaçlayan bir sistemdir.

Burada, borçlunun talebinin bulunması gerekmektedir. Borçlunun talebi üzerine, konkordato müessesesi işlemeye başlar. Konkordato müessesesi 4 bölümden oluşur.
1-Adi Konkordato
2- İflastan Sonra Konkordato
3- Mal Varlığının Terki Suretiyle Konkordato
4- Sermaye Şirketleri ve Kooperatiflerin Uzlaşma Yoluyla Yeniden Yapılandırılması

Fakat gel gelelim son günlerde ilimizde kulağıma iğrenç dedikodular gelmeye başladı.

Nedir bu dedikodular?

İyi niyetli ve dürüst işletmeler için tanınan konkordato sistemi, maalesef istismara açık ve kötü niyetli işletmelerin de sarıldığı bir sistem haline geldi.

Kötü niyet mantığı da anlatayım size.

Firma konkordato ilan etmeden önce şirketinin içini boşaltıyor veya eşinden kağıt üzerinde boşanarak tüm malvarlığını sözde eski eşinin üzerine kaçırıyor ve ardından konkordato ilan ediliyor.

Çok basit ve kötü niyetli firmaların en çok başvurduğu bir yöntem

Bu sistemi ilimizde uygulayan birçok firma olduğuna şahidim.

Peki, kim mağdur oluyor bu durumda?

Pırasa gibi piyasaya çek kesip, çeki kullanan firmalar ve konkordato ilan eden firmadan alacaklı olanlar, kötü niyetli firmaların mağduru oluyor.

Yöntem çok basit, konkordato ilan etmeden önce eşinden boşan mal varlığını eşinin üzerine yap sonra hopp gelsin konkordato

Alacaklılar ise ver yansın…

Kimin kapısını çalsın hakkını kimden istesin alacaklı?

Kapısını çalabileceği merci yok, firma devletin ona tanıdığı haktan istifade etmiş fakat!!!

Maliye Bakanlığı bu tür kötü niyetli işletmeli firmaların üzerine gitmeli, yasal boşluklardan yararlanarak konkordato sistemini kötü niyetli kullanan işletmelere yaptırım uygulamalı.

Devletin mantığı hep böyle olmuştur, yasayı çıkarır takip etmez maalesef…

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.