banner478


Kocaeli’ne bakan veriliyor(mu) ?


Gökhan Karabulut

Gökhan Karabulut

30 Ocak 2020, 17:03

Kabine değişikliğinin yaşanacağı uzun süredir konuşuluyordu. Kamuoyunda kabine değişikliğine dair çok sayıda haber yapıldı. Ulusal medya toto loto oynadı.

Çok sayıda siyasetçinin kabinede yer alacağı ‘kulis haber’ şeklinde okuyucusuna duyurdu. Fakat yapılan kabine değişikliği haberlerinin tamamı iktidar kanadından yalanlandı.

Lakin Ankara bu günlerde hiç olmadığı kadar hareketli. AK Parti Genel Merkezinde ve sarayda yüksek perdeden artık kabine değişikliğinin zamanı geldiği dillendiriliyor ve hatta eli kulağında olduğu ifade ediliyor. Şubat ayı içerisinde bir aksilik olmaz ise kabinede değişikliğin yaşanması bekleniyor.

Hepinizin malumu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’yi parlamenter sistemden başkanlık sistemine geçirdikten sonra kabinede çok ciddi revizyon yaptı. Kabinede yer alan isimleri sivil yapıdan seçti. Kabineyi siyasetten arındırdı.

Peki, Erdoğan başarılı oldu mu yaptığı kabineyle? Pek başarılı olduğu söylenemez. AK Parti siyasal kimliğini kabinenin dışında tuttu. Kabine ile AK Parti siyaseti arasına duvar ördü. Bakanların sivilleşmesi AK Parti siyasetine çok iyi geldiği söylenemez. Ankara’da algı bu şekilde.

Beklenen yeni kabinede sivilleşme devam edecek mi? Yoksa siyaset belirleyici etken mi olacak?

Başkentte farklı söylentiler, dedikodular var. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kabinede sivil oligarşiye pek dokunmayacağı fakat önemli bakanlıklarda sürpriz isimleri kabineye sokacağı ifade ediliyor.

Peki, ilimize bakanlık verilecek mi?  Sürpriz bir isim bakanlıkta yer alır mı?

Kuvvetle muhtemel…

İlimiz bilindiği üzere her dönem Ankara’da bakanlık nezdinde karşılık buldu. Kocaeli’nin her dönem bakanı oldu. Taaa ki başkanlık sistemine geçilene kadar.

Yeni kabine değişikliğiyle beraber Ankara kulislerinden aldığım bilgilere göre, ilimize bu dönem bakan verileceği şeklinde.

Aktif siyasetin içerisinde yer almayan, mevcut vekillerin dışında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yakından tanıdığı bir isim...

Kim mi? Şimdilik kaleme almam, duyurmam pek mantıklı değil.

Biliyorsunuz Ankara’nın havası serttir, siyaset rüzgârları ise değişkendir.  

Bugün böyledir, yarın bir bakmışsınız açı 180 derece dönmüş.

***

Size bir de farklı bir pencere açarak, ilimize bakan lazım mı? sorusunun cevabını da tartışalım derim.

Kısa ve net yazayım evet lazım…

Mevcut AK Parti Milletvekillerine şöyle bir bakın, inceleyin, Ankara’da hangisinin etkin ağırlığı var?

Sağdan say 2 soldan say 3…

Toplasanız 2 veya 3 vekilin Ankara’da kısmi olarak yaptırım gücü var.

Mesela milletvekili Emine Zeybek AK Parti teşkilatları için büyük bir kayıptı. Hele hele MKYK’de yer alması tam bir faciaydı.

AK Parti’nin içerisinde yer alan belli oligarşiler ilimizde Zeybek’i patronluğa soyundurmaya çalıştı. Bunu yaparken de ılımlı siyasetin dışına çıkıldı ve rekabeti kavga zeminine çekerek yaptılar bu hamleleri.

Zeybek’ten bir Fikri Işık, Osman Pepe gibi politikacı yaratmak istediler. Olmaz, olamaz, olsa bile yöntem ve metot yanlıştı.

Zeybek yanlış yönlendirildi ve istenmeyen vekil pozisyonuna doğru sürüklendi.

Dediğim gibi 2 veya 3 vekilin Ankara’da kısmi olarak yaptırım gücü var. Yeterli mi? Değil…

Bakanlık makamının ağırlığı düz vekil ağırlığının tonajı birbirine denk değil.  

Bildiğiniz üzere Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ilimize yapılacak olan yatırımlarla ilgili Başkent’te bastırıyor, başarılı da oluyor.

Kentimize yapılacak olan metronun parasının bakanlığa yıkılması, Şehir hastanesine gidecek olan tramvay hattı maliyetinin Ankara’dan temin edilmesi gibi çıkışlar yapıyor.

Kolay değil bu hamleleri Ankara’da yapmak. Uzaktan basit hamle olarak gözükse de hiç uzaktan gözüktüğü gibi basit hamleler değil.

Kentimize bakan işte bunun için lazım, sadece Büyükakın’ın etkin ağırlığı da bir yere kadar.

Ankara’da tabiri caiz ise dans edebilecek, bakanlıklarda ve bürokraside sözü dinlenen bir bakan, Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükakın ile Ankara’da top koşturur.

Büyükakın’ın eli, kolu rahatlar.

Ne demiş atalarımız, ‘birlikten kuvvet doğar’

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Davut Doğru - 2 ay önce
Bir deli kuyuya attı taşı şimdi uğraşsın dursun kamuoyu:)