banner613


Kılıçdaroğlu ve jandarma


Gökhan Karabulut

Gökhan Karabulut

22 Nisan 2019, 18:15

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırının ardından hiç gündeme gelmeyen bir konuya değineceğim.
Bildiğimiz üzere Jandarma Genel Komutanlığı 2016 yılında yayınlanan kararnameyle İçişleri Bakanlığına bağlandı. Genel Kurmay Başkanlığı bünyesi altında polis gibi kollu kuvvet görevi icra eden jandarma yapılan düzenlemenin ardından kadrosu güçlendirilmedi.
Yapılan düzenlemeyle birlikte Jandarma’nın görev alanı daraltıldı, jandarmaya genelde kırsal alanlar ve köyler kaldı.
Ankara’da linç girişiminin yaşandığı bölge jandarma mıntıkasıydı ve kadrosu güçlendirilmeyen jandarma bölgede yeterli güvenliği sağlayamadığı… Görüntülerde bu tezi doğrular nitelikte.
Genel Kurmay Başkanlığı bünyesinde uzun yıllar görev yapan jandarma, kollu kuvvet görevinden daha ziyade istihbarat yapısıyla ülkeye hizmet etti. Türk Silahlı Kuvvetlerinin istihbarat yapısının omuriliğini jandarma istihbarat oluşturdu.
Kollu kuvvet hizmetinde sürekli sınıfta kalan jandarma, sokak hareketleri, suç ve suçluyla mücadele profesyonelleşemedi.
Kararnamenin ardından içyapısı daha da daraltıldı, suç ve suçlu ile mücadele de yetersiz bırakıldı.
CHP lideri Kılıçdaroğlu’na yapılabilecek saldırıyı önceden istihbarat alamadı ve güvenlik önlemini arttıramadı.
Burada jandarmayı suçlamak adına ifade etmiyorum bir tespit adına gündeme gelmesinde fayda olduğunu düşündüğüm için bu konuyu kaleme alıyorum.
Jandarma, sokak hareketlerinde profesyolleşecek, suçu önlemede kollu kuvvet hizmetini icra edecek, gerekli personel ve teknik altyapı ile desteklenmeli, güçlendirilmelidir.
Jandarmanın kılık kıyafetini değiştirmekle olmuyor, jandarmayı İçişleri Bakanlığına bağlamakla da olmuyor.
Türk Silahlı Kuvvetleri ve İçişleri Bakanlığı Jandarma Genel Komutanlığına gerekli özeni göstermeli, Jandarma Emniyet Teşkilatı gibi profesyolleşmeli.
Allah muhafaza CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu bölgede linç edilseydi, daha vahim gelişmeler yaşansaydı, Türkiye’nin içine düşebileceği durumu tahmin bile edemiyorum.
O nedenle ülkenin teminatı adalet ve güvenliktir, güvenliğimizin teminatı olan Jandarma Genel Komutanlığı da Emniyet Genel Müdürlüğü gibi profesyonelleştirilmelidir.

 

TOPLUM ÇOK POLİTİZE OLDU
Siyasi erk gündelik yaşamımızda oldukça belirleyici hale geldi.
Toplumu, siyaseti, güvenliği, adaleti kısacası devletleri devlet yapan ana unsurları doğru paralelde okuyabilecek sosyal bilimcilere ihtiyacımız var.
Vatandaş son yıllarda oldukça fazla politize olmuş durumda.
Toplum, siyaseti, olayları, gelişmeleri, süreçleri maalesef pek sağlıklı okuyamıyor.
Ülkemizde yaşananları ya iktidar ya da muhalif gözüyle değerlendiriyor.
Bu bakış açısı sağlıklı bir bakış açısı değildir, politize olmadan ülke bütünlüğümüzü, birlikteliğimizi siyaset gözlüğünü çıkararak okumak ve yorumlamak zorundayız.
Siyasette, adalette, kollu kuvvet ve gazetecilerde üzerine düşeni yapmalıdır.
Üzerimize düşen,  birlik ve beraberlik vurgusunu yapmak, başka gidecek kapımızın olmayacağı bilmektir.
Sağlıcakla kalın…

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.