banner421

Yürüyüş ve gösteri güzergahları değişti

banner418

İzmit Kaymakamlığı Gösteri ve yürüyüş güzergahını açıkladı

Yürüyüş ve gösteri güzergahları değişti
09 Kasım 2017 Perşembe 16:08

banner32

İzmit Kaymakamlığı resmi internet sitesinde Yürüyüş güzergahının Şehit Rafet Karacan Bulvarı olduğu, toplanma yerinin Kandıra Kavşağı Şehit Rafet Karacan Bulvarı başlangıcı olduğu, miting alanlarının da Perşembe Pazarı Alanı veya Anıt Park olarak kararlaştırıldığını açıkladı. 

 

İzmit Kaymakamlığı'ndan yapılan yazılı açıklama;

Bilindiği gibi 2911 sayılı; Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Yer ve Güzergahı’ başlıklı 6ıncı maddesi:
‘’…İl ve ilçelerde toplantı ve gösteri yürüyüşü yer ve güzergâhı, kamu düzenini ve genel asayişi bozmayacak ve vatandaşların günlük yaşamını zorlaştırmayacak şekilde ve 22 nci maddenin birinci fıkrasında sayılan sınırlamalara uyulması kaydıyla Türkiye Büyük Millet Meclisinde grubu bulunan siyasi partilerin ilçe temsilcileri ile güzergâhın geçeceği ilçe ve il belediye başkanlarının, en çok üyeye sahip üç sendikanın ve kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının il ve ilçe temsilcilerinin görüşleri alınarak mahallin en büyük mülki amiri tarafından belirlenir…
Belirlenen toplantı ve gösteri yürüyüşü yer ve güzergâhı ile valilik ve kaymakamlık internet sitelerinden ilan edilerek halka duyurulur.’’
 
Denmektedir.
 
İzmit Kaymakamlığımızca kanunun emirlerinin yerine getirilmesi amacıyla kanunun emrettiği  yukarda yazılı yerlerden görüşler  yazılı olarak sorulmaktadır.
 
2017 yılında alınan cevapların ve görüşlerin büyük çoğunluğu ve özellikle esnaf  ve ticaret yerleri temsilcileri olan kamu kurumu niteliğindeki kuruluşlar Yürüyüş Yolu dışındaki alanları toplantı ve gösteri yürüyüş yeri olarak teklif etmişilerdir.
 
İlçemizin kalbi noktasında bulunan ve yürüyüş yolu olarak anılan Hürriyet caddesi, Cumhuriyet caddesi ve devamındaki Cengiz Topel Caddesi üzerinde ve civarında 3.520 iş yeri, kamu kurumları ve okullar bulunmaktadır. 
Ayrıca bu üç cadde, güzergahları boyunca 61 ara cadde ve sokak tarafından kesilmektedir.
 
Bölgedeki esnaflarımızın gerek bizzat tarafımıza olan talepleri, gerek kanunda bahsedilen temsilci odalarının resmi cevapları bu bölgede toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin yasaklanması ve yapılmaması yolunda olmuştur.
Kentimizin en yoğun ticari hayatının bulunduğu, her gün en az 200 bin insanın  geçiş yaptığı ve yine her gün en az 30 bin aracın geçiş yaptığı ‘Yürüyüş Yolu’nda güvenlik açısından da düşünülerek ilçemizin ve ilimizin yaya ve trafik akışını durdurma noktasına da gelen gösteri yürüyüşlerinin yapılmaması Kaymakamlığımızca da uygun bulunarak;
 
Yürüyüş Güzergahı -Toplanma yeri olarak Kandıra kavşağı Şehit Rafet Karacan Bulvar başlangıcı , Yürüyüş Güzergahı Şehit Rafet Karacan Bulvarı ve Miting Alanları da 15 Temmuz Milli İrade Meydanı Ya da Anıt Park olarak  kararlaştırılmıştır.
 
Kanun emri gereği Ocak 2017 içinde karara bağlanmış ve Kocaeli Valiliği, İzmit Kaymakamlığı resmi internet sitelerinde yayınlanarak 15 şubat 2017 tarihinde yürürlüğe girmiştir.
 
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.