banner286
banner282

Tüpraş, işçisinin sesine kulak vermelidir

Tüptaş'ta 4 bin işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin tıklanmasının ardından işçiler sabah saatlerinde 2 saat iş bırakma eylemi yapmıştı. Ardından sendika tarafından bir açıklama yapıldı.

Tüpraş, işçisinin sesine kulak vermelidir
09 Kasım 2017 Perşembe 14:55

banner274

Tüptaş'ta 4 bin işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin tıklanmasının ardından işçiler sabah saatlerinde 2 saat iş bırakma eylemi yapmıştı. Ardından sendika tarafından bir açıklama yapıldı.
Tüptaş'ta 4 bin işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin tıklanmasının ardından işçiler sabah saatlerinde 2 saat iş bırakma eylemi yapmıştı. Ardından sendika tarafından bir açıklama yapıldı. Petrol İş Kocaeli Şubesinden yapılan açıklamada şöyle denildi:

 

“Ülkemizin tek rafineri şirketi olan TÜPRAŞ, kurulduğu günden bugüne ekonomiye koyduğu katkılar, ürettiği yüksek katmadeğer ve yaptığı ihracat ile Türkiye'nin en önemli ve stratejik kuruluşu olmuştur. TÜPRAŞ'ın varlığı, ülkemizde rafineri ürünlerinin güvenli bir şekilde temin edilebilmesine, yüksek katmadeğer yaratan üretime, istihdamın artırılmasına, sektörde teknoloji transferi ile bilgi birikiminin oluşmasına olanak sağlamıştır. TÜPRAŞ'ın sektörde ve ekonomide en büyük şirket haline gelmesinde en büyük pay, kuşkusuz, her türlü fedakarlığı yapmaktan çekinmeyen ve yüksek riskleri göze alarak çalışan işçilerindir. TÜPRAŞ'ın misyon ve vizyonunun sürekliliğinin güvencesi, yüksek kalifikasyona sahip biz çalışanların örgütlü olması ve özelleştirme sonrası dönemde de el birliğiyle tesis edilen çalışma barışına yıllardır sahip çıkmasıdır.Sendikamız Petrol­İş, 2017­2018 dönemini kapsayan ve 18.01.2017 tarihinde başlayan toplu sözleşme görüşmelerinde de aynı hassasiyet ve sorumlulukla hareket etmiş, bu doğrultuda tavır almıştır. Aynı süreçte TÜPRAŞ işvereni; sözleşme yürürlük süresi, çalışma sistemi, vardiya düzeni vs. konularda dayatmalarda bulunmuş ve çalışma barışını tehdit edecek düzenlemeleri gündeme getirmiştir. İşveren sözleşme süresini 3 yıla çıkarmak, vardiyalı çalışanların çalışma saatlerini arttırmak ve buna bağlı olarak fazla çalışma düzenlemesinde değişiklikler yapmak, ayrıca hafta tatili çalışması karşılığı ücretli izin kullandırılması ve ödemeleri, ücretli mazeret izni hükümlerinde değişiklikler yapmak istemektedir. Kısacası işveren, binlerce işçinin ve Petrol­İş'in itirazlarına rağmen çalışma biçiminde köklü değişiklikler yapmayı hedeflemekte, işçinin kazanımlarını tırpanlamaya çalışmaktadır.

 

İşverenin bu dayatmaları sonucunda toplu sözleşme süreci, ne yazık ki, tıkanmış ve sözleşme sürecinde uyuşmazlık aşamasına gelinmiştir. TÜPRAŞ işçisi, bu dayatmalara boyun eğmeyecek, haklarına ve kazanımlarına sahip çıkacaktır! Çalışma barışını bozarak TÜPRAŞ'ın üretim ve faaliyetlerine zarar verecek bu dayatmalardan vazgeçilmeli, işçinin sesine kulak verilmelidir.


İlgili Galeriler
banner29
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.