banner368
banner373

Kocaeli için yarın çok geç olabilir

Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Kocaeli Şube Başkanı Sait Ağdacı, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla açıklamalarda bulundu. Kocaeli’nin risk altında olduğunu belirten Ağdacı, “Kentimiz için yarın çok geç olabilir, şimdiden çevresel tahribatlara dur demeliyiz” dedi

Kocaeli için yarın çok geç olabilir
05 Haziran 2017 Pazartesi 11:25

banner32
banner313
Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Sait Ağdacı basın açıklamasında, “Dünyamız bir kent gibidir. Suyu, havası, canlısı ve cansızı ile büyük bir barışın teminatıdır. Bu barışı günümüz üretim sistemi bozmaktadır. Bu sistemin adı Kapitalizm olarak konulmuştur. Doğa canlı bir varlıktır. İnsanlar, şirketler veya devletler doğanın sahibi olamaz, doğanın kadim dengesini ve işleyişini bozacak herhangi bir tasarrufta bulunamaz. Bacaları artı değer üretmek adına zehir kusmaktadır. Dünya Çevre Günü yaratılmak istenen farkındalık için önemlidir. Çünkü hayat ince hesaplar ve yeni tüketim alışkanlıklarına koşullanmıştır. İşte bu yüzden ne bu sağlığını kaybeden kent ne de başka kent bize düşlerimizin gerçek olacağını söylememektedir” dedi.

SESSİZLİK BAZEN ONAYDIR
“Dünya bir barışın türküsüdür” diyen Ağdacı sözlerini, “Bizim için Çevre Katliamı barışın bozulmasıdır ve daim seslerin susmasıdır, büyük bir yalnızlıktır. Bu nedenle 5 Haziran Dünya Çevre Günü`nde diyoruz ki; İnsanoğlu kendi eylemselliğine eleştirel yaklaşmazsa kendi felaketlerinin müsebbibidir. Ekolojik felaketlerde ve yaşanılan çevre tahribatında toplumsal sessizliğimiz bir insanlık suçudur. Orman Arazilerinin istilasından, Afet Yasasına, Tabiat ve Biyolojik Çeşitlilik Kanuna pek çok konuda sesiz kalmak Kocaeli`nin sonuna onay vermektir. Aslında sessizlik bazen bir onaydır da. Sürdürülebilir yalanları olan bu düzen sorgulanmalıdır ve tarihin “bertarafçısına” teslim edilmelidir.

KENTİMİZ RANT KURBANI
“Kentimiz, rant odaklı arazi kullanımının kurbanı bir kenttir” diyen Sait Ağdacı, “1960` tan bu yana süre gelen çarpık sanayileşme ve kalkınma yalanlarının sürekli düzensizlik ve çevre felaketi ürettiği bir alana dönüşmüş ve ağır yaralar almıştır. Kocaeli`nin bir kent olarak mevcut çevresel risklerin yönetilebileceği, yaşanan ve yaşanılabilen bir kent olma iddiasına ulaşması artık imkansızlaşmıştır. Kentimiz için yarın çok geç olabilir, şimdiden çevresel tahribatlara dur demeliyiz” şeklinde konuştu.

GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİ ARTTI
Ağdacı sözlerini, “Günümüz neoliberal politikaları hizmet sektöründe en fazla “taşımacılık” alanını desteklemektedir. Otoyollardan limanlara geniş bir bütünlüğü kapsayan bu alan aslında kentimizde bir tür felaketi gerçekleştirmiştir. Kıyı kent olma özelliğini sanayi kenti olarak dönüştürülmeye kurban etmektedir. Oluşan trafik yoğunluğu kentteki var olan egzoz ve gürültü kirliğini daha da arttırmıştır. Bu nedenle Kentimizin sanayi ve yatırım mantığı ile planlanmasından ziyade “yaşanılabilir” bir kente dönüştürülmesi elzemdi” ifadeleriyle sonlandırdı.

İlgili Galeriler
banner29
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.