banner61

KADEM Kocaeli Şubesi açıldı.

banner65

Türkiye’nin mevcut siyasal, sosyal ve ekonomik düzenin gelişimine katkı sağlamak, kadınların birikimlerini, yeteneklerini verimli olarak kullanabilecekleri uygun zemini oluşturmak amacıyla kurulan Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Kocaeli Şubesi faaliyete geçiyor. Büyükşehir Belediyesi restorasyonunu yeni tamamladığı Portakal Hafız Konağı’nın üst katını tahsis ettiği KADEM’in açılışı protokol eşliğinde açıldı

banner57
KADEM Kocaeli Şubesi açıldı.
27 Aralık 2017 Çarşamba 17:26

banner29
banner15

Büyükşehir Belediyesinin destekleriyle faaliyete geçen KADEM Kocaeli Şubesi açılış programına katılım yoğun oldu. Programa Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram, Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu  İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut, AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, AK Parti İzmit İlçe Başkanı Hasan Ayaz,  KADEM Genel Başkanı Doç. Dr. Sare Aydın Yılmaz, Kadem Kocaeli İl Temsilcisi Berna Abiş, dernek üyeleri ve vatandaşlar katıldı.
 
Programda açılış konuşmasını yapan Kocaeli İl Temsilcisi Berna Abiş, "Kadının mevcut statüsünü güçlendirmek, haklarını sağlamak için adımlar attık, destekler olduk. Bugüne kadar 24 ilde temsilcilik açtık. Bugün ise 25'inci temsilciliğimizi Kocaeli’nde açıyoruz. Bu yolda bize örnek olan çok kıymetli genel başkanımıza ve Sayın Sümeyye Erdoğan'a çok teşekkür ediyorum. Sürekli desteğini gördüğümüz Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na ve çalışma arkadaşlarına çok teşekkür ediyoruz" dedi. Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür eden ifade eden KADEM Genel Başkanı Doç. Dr. Sare Aydın Yılmaz, "KADEM kurulduğundan beridir kadınların ayak sesleri oldu. Temsilciliğimizin Kocaeli'de ses getireceğine inanıyorum. Biz bu dünyada hangi isimle nefes aldıysak o isimle yaşayacak kadınlarız. Kadınları temsil edecek KADEM çatısı altında toplanmaktan da gurur duyuyoruz. KADEM olarak bölgelere özgü çözüm önerileri ve politikalar için çalışarak temsilciliklerimiz ile kadınlara katkılarda bulunmaya çalışıyoruz. Kocaeli'de de kendine has problemler olacağını düşünüyoruz. Bugün burada kadınlar için çalışacağımızı, mücadele edeceğimizi belirtmek istiyorum. İnşallah bize tahsis edilen yerde, arkadaşlarım çok güzel ve hayırlı çalışmalar yapacaklar" dedi.
 
Açılış Programında konuşan Başkan Karaosmanoğlu “Kadın onur itibari ile daha önde tutulmalıdır. Kadına değer vermeyen insanların mayasında bozukluklar vardır. Kadınımızı asla ihmal etmeyeceğiz. Asla önemsizleştirmeyeceğiz. Derneğimize düşen görev de budur. Sizlerden ricamız sürdürülebilir projeler yürütmeniz olacaktır. Kadınımızı yücelttiğimiz zaman toplumumuzu da yüceltmiş olur. Kadın gülerse aile güler, kadın ağlarsa anamız ağlar. Burada çok yararlı çalışmaların yapılacağına inanıyorum. Sizlere yardımcı olmak ise bizim her zaman görevimizdir” dedi.
 
Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, “Kadın ve demokrasi gerçekten sivil toplum örgütü olarak güzel bir isimle yola çıktı. Demokrasinin daha iyi bir noktaya ulaşmasını istiyorsak kadınlarımızın her alanda olmasını sağlamak zorundayız. Kadınlarımız iş dünyasında ve siyasette daha fazla yer almalıdır. Kadınların dünya ortalamasının biraz daha üzerinde yer aldığı nokta ise akademilerdir. Temel hak ve özgürlüklerin korunmasının adına Türkiye'de çok fazla çalışmalar geliştirildi. Kadınlarımızın daha iyi bir noktaya gelmesinde hepimizin yapması gereken çalışmalar bulunmaktadır. Amacımız kadınlarımızı daha duyarlı ve bilinçli hale getirmektir. KADEM'de bu yöndeki çalışmalara farklı boyutta katkılarda bulunacaktır” ifadelerini kullandı.
 
Konak, dönemin Valisi Mutassarrıf Hasan Paşa tarafından yaptırılmıştır. Konağın yapımı 1860 yılları öncesi tarihlenmektedir. Hafız Rüştü Efendi (Portakal Hafız), Hasan Paşa’nın damadıdır. Hasan Paşa ölünce erkek evladı olmadığı için Portakal Hafız yerleşmiş ve konak bu isimle anılmıştır. Portakal Hafız, 1908 yılında Meclisi Mebusanda 1. devre milletvekili olarak görev almıştır. Konağın tarihteki belgeli kayıtları 1926 hali hazır ve 1938 imar planı göstermektedir. 1940’ta kamulaştırılan konak 1935 ve 1967’de onarım görmüş, 1970 yılında bir yangın geçirmiş ve yeniden 2 katlı olarak yapılmıştır. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından 2011 yılında kamulaştırılan konak, projeleri yeniden aslına uygun 3 katlı olarak revize edilerek yapımına başlandı.

banner32

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.