banner478
banner421

Büyükşehir meclisinde komisyonlar belirlendi

banner418

Büyükşehir Belediyesi Nisan ayı meclis toplantısı Leyla Atakan Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Meclis toplantısında 140 madde görüşülerek karara bağlandı

banner482
Büyükşehir meclisinde komisyonlar belirlendi
13 Nisan 2017 Perşembe 16:36

banner460

Denetim komisyonu tarafından hazırlanan denetim raporunu AK Parti meclis üyesi Hasan Numan Tonka meclise sundu. Encümen üyeleri, 9 ihtisas komisyonun seçildiği toplantıda aynı zamanda faaliyet raporu da görüşüldü. Mehmet Ali Paşa Camiinin arkasında bulunan arazi cami yapımı için TOKİ’YE devredilirken, İzmit Otogarı Ulaşım Park A.Ş’ye, Kartepe’de 20 bin metrekare alan Teleferik için Kartepe Belediyesine devredildi.

 

ÖRNEK BİR MECLİSİZ

Meclis toplantısının açılış konuşmasını gerçekleştiren Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “13 yılı geride bıraktık.14. yılımıza başlıyoruz. Kocaeli büyükşehir belediye meclisimizin en üst karar noktası olarak her zaman değerli olmuştur. Karşılıklı anlayışla hep bu kentin yararına ne yapabiliriz bunu düşündük. Muhalefete ve çalışma arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Türkiye’de örnek alınacak bir yapımız var. Derdimiz vatandaşın derdidir. Bu kent 14 yıl önce aldığımız noktadan her geçen gün ileri gidiyor ama yeterli görmüyoruz. Daha da ileri gitmeliyiz, gideceğiz. Mayıs ayının sonunda Kerpe ve birkaç köye önümüzdeki kış doğalgazımızı vereceğiz. Tüm köylerimize zamanla doğalgazı vereceğiz. Örnek bir meclisiz. Yolumuza bu şekilde devam edeceğiz” dedi.

 

KOMİSYONLAR SEÇİLDİ

Büyükşehir Meclisinde ilk olarak Encümen üyelerinin seçimi yapıldı. 5 üyenin 4’ü AK
Parti’den 1’i CHP’den seçildi. Kapalı usülle yapılan encümen üyeleri seçiminde encümene  Hasan Ayaz, Ahmet Karaaslan, Mevlüt Demir, Mehmet Ali Karaaslan, Nihat Değer seçildi. Encümen seçimlerinin ardından 9 ihtisas komisyonunun üyeleri seçildi. Komisyonlarda 6 üye AK Parti’den 1 üye CHP’den seçildi.

 

OTOBÜS TERMİNALİ DEVREDİLDİ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen İzmit Şehirlerarası Otobüs Terminali devredildi. Meclis kararı ile terminalin arası, üzerinde yer alan binasının işletilmesi, Büyükşehir meclisinde müştemilat ve tesisler ile Ulaşımpark A.Ş’ye devredilecek olan Otogar, ayni sermaye artırımı yoluyla tahsis edilecek. Devir bedeli 75 milyon 392 bin lira olarak açıklandı.

 

KARTEPE TELEFERİKTE ARSA DEVRİ

Kartepe Belediyesi’nin teleferik projesi için çalışmalar sürerken Büyükşehir’de desteğini esirgemedi. Mecliste Büyükşehir Derbent Hikmetiye Mahallesinde bulunan 20 bin 279 metrekare arsa Kartepe Belediyesine devredildi.

 

İKİ CAMİİ YAPILACAK

Mehmet Ali Paşa Caminin arkasında bulunan ve yeni caminin yapılması için üzerinde uzun süredir tartışılan yer Büyükşehir tarafından TOKİ’nin cami yapılması için İzmit Kaymakamlığı ve İlçe Müftülüğüne devredildi.. 1,5 dönüm arazinin devrinden sonra yeni caminin yapılması için çalışmalar süratlendirilecek. SEKA Devlet Hastanesinin yanında bulunan 1364 metrekare arsa da Kaymakamlık ve İlçe Müftülüğüne cami yapımı için devredildi.

 

CHP DENETİM KOMİSYONUNA ŞERH KOYDU

Denetin raporu hakkında değerlendirmelerde bulunan CHP’li meclis üyesi Engin Taşdemir, “Doğrudan teminlerde bakıyorum hep aynı firmalar. Mesela kırtasiye alanında sadece bir firmadan 176 kez alım yapılması benim ve partim adına üzüntü vericidir. Enerji ve aydınlatma şube müdürlüğünde de hep aynı firmalardan alımlar yapılmış. Büyükşehir mal alımlarının yüzde 10 civarında olması gereken miktar bu rakamı aşmış gözüküyor. Ödeme yapılmış alt kısmında ödemelerin hiçbir açıklama yer almıyor. Bazı harcamaların gerekçeleri belli değil. Örneğin park ve bahçelerle ilgili 2013 yılından beri ihaleler iptal ediliyor. Bu iptallerden dolayı belediyemiz 1 milyon TL tutarında zarar etmektedir.1084 tane kapatılan gazetelerin sayıları alınmış. Sürekli parçalara ayrılarak alımlar yapıldığı için ve aynı kişilerden genellikle alımlar yapıldığı için denetim raporuna muhalefet şerhi koyduk” dedi.

 

BÜYÜKAKIN TAŞDEMİR’E YANIT VERDİ

Taşdemir’in eleştirilerine yanıt veren Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın, “Bu gazeteler hukuk ve basın büromuzun takibi için zorunlu bir alım söz konusudur. Keyif için, destek için değil hukuki takip amaçlı alınan gazetelerdir bunlar” dedi. 1 milyon üzerinde zarar edildiği doğru değil. İhaleler iptal edildi ama kurumumuzun bir kusuru yok. Kırtasiye malzemeleri zaten doğrudan teminle alınır” şeklinde konuştu.

 

FAALİYET RAPORU GÖRÜŞÜLDÜ

Başkanlık Divanına Meclis 1. Başkan Vekili Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker geçti. 140. Mali Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın, 2016 Yılı Faaliyet Raporu ile ilgili teklifi oy çokluğu ile geçti. Faaliyet raporuna CHP muhalefet şerhi koydu.

 

“AYNI GÖRÜŞTE OLMAYI İSTERDİM”

Faaliyet raporu üzerine söz alan CHP Grup Başkan Vekili Erhan Uysal “2016 yılı faaliyet raporunun değerlendirilmesine bakıldığı zaman 2015 yılına 1 Milyar 298 Milyon 667 bin 173 TL tutarındaki harcamaların 2016 yılında 1 Milyar 454 Milyon 439 bin 778 TL gelmiş olmasından dolayı güzel faaliyetler yapıldığını hissediyoruz. Tabîî ki biliyoruz ki harcamanın fazla olması iyi şeyler olduğunun tek işareti olamaz. Önceki yıllardaki önsöz de yere aldığı gibi Kocaeli öncü projelerinizle örnek olmaya devam ettiğini belirtmektesiniz. Sizinle aynı görüş de olabilmeyi çok isterdim” dedi.

 

“KOCAELİ’DE NÜFUS ARTIŞI

2.85” Evet 2016 yılında ulusumuz için olduğu gibi Kocaeli ili içinde 15 Temmuz sonrasında zor zamanlar geçmiştir diyen Uysal “Bu zor günleri Kocaeli ilimizde atlatmayı başardığı gibi çalışmalarına da tabii devam etmiştir. Umarım ulusumuz bu tür üzücü olayları bir daha yaşamayacaktır. Geçtiğimiz yıl TÜİK verilerinden bazı örnekler sizlere vermiştim. Bu yıl çok fazla zamanınızı almadan yine sizlere bazı rakamlar açıklayacağım. 2016 yılında da nüfusumuza göre 10. sırada yer almaktayız. 2015 yılında kilometrekare ye 462 kişi düşmekte iken 2016 yılında 524 kişi ye çıkmıştır. Yani nüfus yoğunluğumuz her yıl artış göstermektedir. Türkiye’de yıllık nüfus artış oranı yüzde 1.37 iken, Kocaeli ilinde 2016 yılında yüzde 2.85’dir. Bu Türkiye nüfus artış oranının yaklaşık 2 katıdır” açıklamasında bulundu.

 

“GENÇ BİR NÜFUSA SAHİBİZ”

Sözlerine devam eden Uysal “Kocaeli ilçelerine baktığımızda 2016 yılında Gebze 1. sırada 357 bin 743 kişi ile İzmit 2. sırada 354 bin 464 kişi ile yer almaktadır. Kocaeli nüfusumuzun yüzde 40’ı, 25 yaş altında yer almaktadır. Genç bir nüfusa sahibiz. İşsizlik oranımız Türkiye de yüzde 12’lerde iken Kocaeli’de yüzde 9’lar civarındadır. Yine nüfusumuzun dikkatimizi vermemiz gereken bir grubu da Kocaeli nüfusunun yüzde 7 sini oluşturan toplam da ise 120 bin kişi olan 65 yaş ve üstü gruptur. Belediye hizmetlerimizde bu gruba yönelik çalışmalarımızı dikkatle incelemeliyiz” ifadelerini kullandı.

 

 

ÇÖP FABRİKASINDA ANA PROJEYE GEÇİLEMEDİ”

Uysal sözlerinin sonunda, “Kocaeli Tramvay projesinin 2017 de belirtilen sürede tamamlanmasına rağmen son zamanlarda artık denemelerinde yapıldığını görmekteyiz. Sanırım halkımız bu yıl içinde bu hizmetten artık faydalanacaktır. İZAYDAŞ Çöp Fabrikasında gerekli kamulaştırmalar yapılarak koruma alanı büyütülmüş olmakla birlikte, henüz ana projeye geçilememiştir. Evet, sayın başkan yapılan çalışmalarda emeği geçen tüm çalışanlarımıza bir kez daha teşekkürlerimi iletirim” değerlendirmesinde bulundu.

 

“ÖNLEMLER ALMAMIZ GEREKİYOR”

Uysal’ın ardından söz alan İzmit Belediye Başkanı İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan İzmit’in hızla güzelleştiğinin altını çizerek, “Biz zaman zaman bu şehrin ne kadar iyi gittiğini göremiyoruz. Özellikle cazibe merkezi olmanın getirdiği bazı sorunlar oluyor. Şehrimizin özellikle yaşlı nüfusu konusunda önlemler almamız gerekiyor. Belediyeler olarak faaliyet yapılıyor. Şu anda yaşlılara olan hizmetler tüm ilçelere yayıldı. Özellikle ara bakım ihtiyacı olan yaşlılarımıza yönelik üniversitede yapılan bina hızla ilerliyor” dedi.

 

“DEPREM MÜZESİNİ AÇACAĞIZ”

Trafik ve otopark sorunuyla ilgili her bir konuta bir otopark çalışması yapıldığını ifade eden Doğan, “Şehrimiz çok yoğun göç alıyor. Trafiği tamamen çözümlemek mümkün değil. Ama elimizden gelen çalışmaları yapmalıyız. Perşembe pazarı bölgesinde otopark çalışmaları gibi çalışmalardan sonra toplu konut projelerinde otopark konusu ön plana alınacak. Diğer bir adımda metro çalışmasının başlaması da önemlidir. Bunun teknik hesaplamaları bellidir. Bisikletinde yaygınlaştırılması lazım. Bisiklet dağıtımlarına devam ediyoruz. Hızla tüm ilçelerimizde bisiklete binilmesinin teşvik edilmesi gerekiyor. 17 Ağustos’ta bir deprem müzesini açacağız” ifadelerini kullandı.

 

“ULAŞIM SORUNU ANCAK METROYLA ÇÖZÜLÜR”

İzmit ve Gebze’deki trafik sorununu ve 41 Burda alışveriş merkeziyle ilgili Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na soru sordu. Sorulara yanıt veren Karaosmanoğlu, “Verimli bir meclis toplantısı oldu. Şehrimizin nüfusu hızla artmaktadır. Biz her yıl 50 bin artan göçe karşılık hizmetlerimizden geri kalmıyoruz. Ama ulaşımda özellikle dar ve eski yerleşim alanlarında sıkıntı yaşanıyor. Kara yoluyla bu trafik sorununu çözmek mümkün değil. Ulaşım sorunu ancak metroyla çözülür. 2018’de kazmayı vuracağız. Ardından orada belirli bir rahatlama olacak. 24 kilometrelik hattı Körfez, Derince, İzmit güzergahında uygulayacağız. Hükümet planına aldırma projemiz var. İyi niyetle çabalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

 

“KALİTE YERELDEN BAŞLAR”

“Bugün Kocaeli’yle övünün. Lalenin güzelliğini seyretmek için birkaç gün içerisinde eşinizi, dostunuzu Sekapark’a götürün” diyen Karaosmanoğlu, “Güzel insanlar güzel çevreye layıktır. Böyle şeyler insanların hayat standartlarını etkiler. Gençlerimizi de çok önemsiyoruz. Eğitim Milli Eğitim Bakanlığı’na bırakılmamalı. Yerel yönetim eğitimin içerisinde yoksa eğitimde kalite olmaz. Yerele bugün daha çok yetki verilmeli. Kalkınma yerelden başlar, kalite yerelden başlar. Belediye başkanları olarak model olmalıyız. 13 yılda yaptığım en güzel iletişim yürüyüş esnasında onlarca insanla diyaloga girdim. Yürürken 8-10 tane problemi çözdüm” şeklide konuştu

 

 

Komisyonlara yeni seçilen üyeler şöyle;

İmar ve Bayındırlık Komisyonu: Mehmet Zekeriya Özak, Serap Bıçak, Murat Sabri Çakır, Ayşe Mamat, Engin Güzel, Murat Kılıç ve Orhan Tanış

 Plan ve Bütçe Komisyonu: Berna Abiş, Cafer Teyyar Demirdaş, İbrahim Bulut, Fatih Meral, Bülent Kanca, Hasan Numan Tonka ve Engin Taşdemir

 

Çevre ve Sağlık Komisyonu: Hikmet Tuncay, Yakup Kaya, Sedat Kul, Ahmet Atlı, Adnan Balcı, Selahattin Kabadayıoğlu ve Erhan Uysal

Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu: Oya Tunçel, Aykurt Bozkurt, Mustafa İltekin, Murat Ölmez, Serpil Yılmaz, Fikriye Çelik ve Abldülkadir Honça

 

Ulaşım Komisyonu: Faik Recai Bayraktar, Sedat Kul, İsmail Aysu, Metin Söylemez, Murat Tunç, Vahit Eryılmaz ve Zafer Şimşek

 

Hukuk Komisyonu: Emine Zeybek, Ufuk Ekinci, Ahmet Pehlivan, Özlem Ekşi Şahinkaya, İrfan Kurt, Hikmet Çelebi ve Erdem Topçuoğlu

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.