banner292


Karaosmanoğlu’na bu konuda hak veriyorum


Gökhan Karabulut

Gökhan Karabulut

17 Ekim 2018, 17:00

Başarılı olup olmaması tartışılabilir, hizmetlerinin yetersiz olup olmadığı da…

Karaosmanoğlu’nun yaptıkları veya yapamadıklarını Kocaelikoz.com olarak birçok haber ve makalelerle kaleme aldık.

Bizzat Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’ndan ciddi darbe yemiş bir gazeteci olarak, doğruya doğru yanlışa yanlış deme erdemliğini göstermek üzerimize haktır ve mesleğimize olan saygımızdır…

Her ne kadar belirli siyasiler bizle ilgili kin ve nefret tohumu saçmaya çalışsalardı, Biz kinimizle, nefretimizle hareket edemeyiz, biz gazeteciler duygularını ön planda tutarak kişi ve kurumlara karşı ön yargılı olamayız.

Bizim görevimiz toplumu doğru bilgilendirmektir…

Karaosmanoğlu dün Gebze Darıca Metrosuyla ilgili düzenlediği basın toplantısında çok önemli ve çarpıcı açıklamalarda bulundu. Yaptığı açıklamada da aba altından Kocaelikoz.com’a da göndermede bulundu aslında.

Ne dedi Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu;

“Seçime gidiyoruz. Yaklaşık 5 ay sonra sandığa gideceğiz. Siyaset rekabettir. Rekabet kaliteyi artırır. Bir şartla, rekabet asil olmalıdır. Centilmence olmalıdır. Gazetelere yalan yanlış manşet attırıyorlar. “Kocaeli Büyükşehir Türkiye'nin en borçlu belediyesi” yazdırıyorlar. Evet, doğru. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Türkiye'nin en borçlu belediyesidir. Ancak tek doğru bu değil. İkinci bir doğru var. O doğru şudur, 2004 tarihinden itibaren, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, hiçbir hizmet ve yatırımı için bir lira borç almamıştır. Bu güzel günde polemik yapmak istemem. Ancak merak edenler, 2004 öncesinden devraldığımız hesaplara baktıklarında, borcun kaynağını görebilirler. Bizim için piyasaya sürülen bu haberler, birilerini mahcup edebilir ama bizi asla mahcup etmez. Bilakis bizim için bir başarı ölçüsüdür.

Bu hususta Karaosmanoğlu hak veriyorum.

Neden?

Açık ifade etmem gerekirse; Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin neden Türkiye’nin en borçlu belediyesi olduğunu kamuoyuna yeterince anlatamadılar veya eksik kaldılar.

Çünkü Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin 2004 yılında Hazineye 6 milyar 500 milyon TL borcu gözüküyordu. Büyükşehir bu borcun 1,2 milyar dolarını öz sermayesinden ödedi, yani kente yatırım için gelen paradan kesintiler yapılarak Hazineye olan borç ödenmeye çalışıldı.

14 yıldır da Büyükşehir Belediyesi hazineye olan ana borcun sadece faizini ödemek zorunda kaldı. İlimizden birçok bakan çıktı fakat gel gelelim bu hazineye olan borç yapılandırılamadı. Kocaeli halkı olarak sürekli ana borcun faizini ödemek zorunda kaldık.

Hal böyle olunca Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ne kredi çekebildi ne de ana borçtan kurtulabildi.

Bu borç kentin kafasında demoklesin kılıcı gibi asılı durdu, boynuna da pranga!!!

Geçtiğimiz günlerde Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve Genel Sekreter İlhan Bayram büyük bir iş yaparak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Hazineye olan borcunu yapılandırdı. 14 yıldır yapılamayan bu yapılandırma kentimiz için büyük bir kazanım oldu.

Çok geç kalınmış bir yapılandırma olsa da zararın neresinden dönersen kardır…

Kocaeli Büyükşehir Belediyesini 14 yıldır kemiren ve bir türlü sabitlenemeyen borç nihayet sabitlendi.

Şimdi ne olacak?

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin gelirinden her ay yüzde 25 kesinti yapılarak hazineye olan ana borç bitirilecek.

Bu ne demek?

Büyükşehir artık kredi kullabilecek, bir nevi Büyükşehir Belediyesi’nin önü açılacak.

Karaosmanoğlu yeni dönemde devam eder mi bilmiyorum fakat Genel Sekreter İlhan Bayram ile yaptıkları bu hamle, kentimize birçok şeyi kazandıracağı kesin.

Tebrik ederim…

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.