banner521


İzmit’te gerçekten kimyasal tank mı yapacaklar?


Hüseyin DAVUTOĞLU

Hüseyin DAVUTOĞLU

10 Şubat 2020, 17:26

Bu tip yazılar gerçekten çok tehlikeli yazılardır. Bilgi vermek, neyin ne olduğunu anlatmak isterken ilginç damgalar yiyebilirsiniz. Daha önce başıma çok geldiği için önceden önlem almakta yarar var.

Az çok beni tanıyanlar çevre konusunda ne derece hassas olduğum bilir. Eğer bu kentte çevreye ve doğaya azıcık bir zararı olacak her proje ile ilgili sayısız haber yazmışımdır.

Bu kentte bir yere liman yapılacaksa, bir fabrika kapasite artışına gidiyor veya bir şekliyle çevre sorunu yaratan bir proje varsa ilk Kocaeli Koz’da okurunuz. Şöyle bir arşivi karıştırsanız neler bulursunuz neler. 
 

Şimdi gelelim esas konumuza. İzmit’te yeni bir liman ve limanla birlikte kimyasal depolama tankı yapılacağı iddiaları sebebiyle Şirintepe ve Cumhuriyet mahallelerinde yaşayan vatandaşlar adeta ayaklandı. 
 

Ama buradaki temel sorun aslında bu proje ile ilgili yeter kadar bilgi sahibi olmadan tepki ortaya koymak. İşin aslında ne olduğu, o bölgede ne yapılacağı ve en önemli birilerini iddia ettiği gibi projenin bahsedilen bölgede mi yapılacağı…
 

Bu tip projeler için yasa gereği önceden ÇED rapor hazırlanır. Bu raporlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı veya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nce değerlendirilir. Değerlendirme sonunda ya kabul edilir, projenin duruma göre halka sorulur veya sorulmaz. Bazı projeler de -ki bizim en büyük tepki gösterdiğimiz konu budur, vatandaşa sorma gereğinin bile göstermezler. ‘Biz yaptık oldu derler’ işin içinden çıkarlar. Neyse ki bu projeyi halka sorma zahmetinde bulundular.
 

Peki ne var bu projede. KORTAŞ Liman Hizmetleri A.Ş. adlı firmanın yapacağı bu proje için ilk ÇED raporu 16 Ocak günü yayınlandı. Yan birilerinin iddia ettiği gibi birkaç günlük mesele değil bu.
Bu ÇED raporunda ise bölgede ne yapılacağı tüm ayrıntılar ile yer alıyor.

 

Öncelikle, bu çalışma mevcut tesisin dışında değil, tesisi içinde yapılacak. Hali hazırda fabrika içinde bulunan depolama tanklarının tam önünde yer alacak. (Yazının altında proje yerini gösteren uydu fotoğrafına bakabilirsiniz)
 

Bahsedildiği gibi projede herhangi bir kimyasal depolama tankı inşaatı da yok. ÇED raporuna göre, toplamda 5 bin 488 metrekare deniz alanında 235 metre uzunluğuna sahip, gemi yanaşma platformu ve deniz üstü boru hattı yapılacak. Yani işin özü, bir adet iskele ve iskelede boru hatları inşa edilecek. 
 

İskelenin üzerinde ise 16 adet kimyasal boru hattı, gemilerden kaynaklı sıvı atıklar için 1 adet boru hattı, azot hattı, hava hattı, buhar hattı, sıcak-soğuk su hattı, enerji kablosu hattı ve haberleşme kablosu hattı inşaa edilecek.
 

Kimyasal boru hatlarından ise alkol, solvent, asetat, monomer, akrilat, aromatic, glikol, keton grupları, asit grupları, kostik soda, asedik asit kimyasalları gemilere yüklenecek.
 

Burada akıllara ise şu soru geliyor. Birilerini daha önce yaptığı ve hala yapmaya devam ettiği gibi deniz dibini taranması ve dolgu gibi bir işlem yapılacak mı? ÇED raporu bize bu konuda da fikir veriyor. Raporda geçen ibare ise aynen şöyle; 
 

“Proje kapsamında; gemi platform vasıtası ile yükünü boşaltacağından, denizde herhangi bir kazı, dolgu, dip tarama işlemleri v.b yapılmayacaktır”
 

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak çok kötü bir hastalık. Keşke birileri ortalığa velveleye vermeden önce açsa da şu raporda ne yazıyor diye merak edip okusa. 
 

Son söz olarak şunu ifade edeyim, bu yazıyı yazmak için kimseden para alamdım. Yaklaşık 20 yıllık meslek hayatımda çok şükür maaşımın dışında kimsende beş kuruş para almışlığım yoktur. KORTAŞ Liman Hizmetleri A.Ş.’den kimseyi tanıdığım falan da yoktur. Bu işin içindeki hiçbir firmadan da tek kuruş reklam almışlığımız da yoktur.
 

Biliyorum çünkü, bu yazının altına buna benzer çok yorum gelecek.
 

Bizim işimizi vatandaş bilgi vermek. Neyin ne olduğu anlatmak. Dün nasıl ki Kocaeli’de büyük sorunlar yaratan ve yaratacak olan her türlü girişime karşı çıktıysak bugünde yarında aynı çizgide devam edeceğiz. 


 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.