banner521
banner533


İzmit Belediyesi’nden ders gibi ihale!


Hüseyin DAVUTOĞLU

Hüseyin DAVUTOĞLU

22 Ekim 2019, 16:45

İhale denildiği zaman çoğunuz irkiliyor mu, ben şahsen evet.
 

Kamu kurumlarının yaptığı, özellikle belediye ihalelerinin büyük çoğunluğu tartışma konusu olmuştur hep.
 

Ya ihale bedelinin çok fazla olduğu konuşulur. Nasıl bir maliyet hesabı yapılıyorsa artık, 3 liralık malzeme için 5 liralık ihale yapılır. 
 

Bunun yanında, eş dosta dağıtılan ihallere, torpilli şirketlere aktarılan paralar daha neler neler...
 

Şuna çok eminim ki, belediyelerin yaptığı ihaleler ile ilgili titiz bir çalışma yapılsa, Hazreti Ömer adaleti ile bu ihalelere yaklaşılsa kim bilir neler çıkar neler. O koltukları işgal eden zatların büyük çoğunluğu yerlerinde tir tir titrer…
 

Kocaeli’de malumunuz 13 belediyeden 12’si AKP’li belediye, sadece İzmit CHP’de. Hal böyleyken İzmit Belediyesi’nin her yaptığı iş, her yaptığı ihale özenle takip ediliyor.
 

Ben de size şimdi İzmit Belediyesi’nin yaptığı bir ihaleye dikkat çekmek istiyor.
 

İzmit Belediyesi tarafından muhtarlıklara teslim edilmek üzere, 600 adet katlanabilir plastik masa, 5000 adet plastik sandalye ve 2500 adet plastik tabure alım için ihale yapıldı.
 

Bu ihale aslında ikinci kez yapıldı. Ağustos ayında yapılan ihale iptal edilmişti. 

İptal edilen ihaleye 3 firma katılırken ihalenin muhammen bedeli 193 bin 850 TL olarak belirlenmişti. İhalede teklif veren firmalardan Uçaş San. Tic. Ltd. Şti. firması 332 bin TL, Sönmez firması 205 bin 900 TL ve İsmail Delen Zümrüt Ambalaj firması ise 339 bin 450 TL teklif verdi. 
 

Belirlenen muhammen bedelin üzerine çok uçuk teklifler gelmesi üzerine İzmit Belediyesi bu ihaleyi haklı sebeplerle iptal etti.
 

Aynı ihale bu kez pazartesi günü yeniden yapıldı. Bu kez ihaleye 2 firma teklif verdi. Verilen teklifler Kayalar Plastik A.Ş 196.300.00 TL, Zümrüt Ambalaj 164.419.00 TL olarak açıklandı.   
 

Fiyatların birdenbire nasıl düştüğümü gördünüz mü? Örneğin ilk ihalede 339 bin 450 TL teklif veren Zümrüt Ambalaj, şimdi ise 164.419.00 TL teklif verdi. 
 

Miktar aynı, alınacak malzemede ise yine hiçbir değişiklik yok. Ama nasıl olmuşsa teklifler yarı yarıya düşmüş. Normal bir ihale gibi, teklifler muhammen bedel seviyesinde kalmıştı.
 

Şimdi ilk ihalede eğer İzmit Belediyesi 164 bin liralık teklif yerine masa sandalyeleri 330 bin liraya alsa ne diyebilirdik ki?
 

Bir iki konuşuruz, “bu nasıl ihale deriz”, sonra unutulur gider. 
 

İşte basit bir ihalede ortaya çıkan gariplikler, diğer belediyelerdeki durumu varın siz düşünün. Hele hele reklamları birkaç milyonu bulan devasa ihaleleri… Kim bilir oralarda ne dalavereler, ne Ali

Cengiz oyunları dönüyor da haberimiz olmuyor.
 

Ne diyelim, darısı diğer belediyelerin yapacağı ihalelerde…
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hodri_Meydan - 9 ay önce
Ahhh be güzel abim bilmeden yazmışsın. Kamu ihale Kanununa göre muhammen bedelin üstündeki teklifler kabul edilmez. Hiç-bir firmada muhammen bedelin altına inmediği için ihale otomatikmen iptal edilmiş. Ha şu olabilir di bütün firmalar muhammen bedelin altında teklif verse idi belediye istediğine ihale edebilirdi. Yani Belediye keyfinden iptal etmedi. Ama şu var firmalar neden böyle teklif versi gayet ilginç bir durum...
Avatar
Mert - 9 ay önce
Tamam yapılan ihale güzel ama bizler Akp belediyelerinin çok gereksiz işler yaptığı için farklılık aradık bunlarda aynı yolda yürüyor nasıl olacak her yerde zaten masa sandalye fazlasıyla var şimdi ekonomi bu kadar kotuyken masaya sandalyeye ne gerek var ki hala gereksiz zihniyet yazık
Avatar
Yılmaz - 9 ay önce
Körfez kabakozda imar değişikliği oldu
Tabi sanayi imariri yapıldı önceki belediye başkanının kayın peder onun evi benim evim ustarafinda idi körfez belediyesi başkanı İsmail Baran kayın peder inin 200 METRE kare arsa içindeki bir katlı evini çok uçuk bir paraya belediye aldı evide yıktılar ondan SONRA nemi oldu imar sınırları değişti ev de belediyenin elinde patladı Fatma hanım
Millet vekilli döneminde burası için
Mecliste 3 defa soru önergesi verdi
AKP'nin oylarıyla reddedildi şimdi çöplükte oturuyoruz ama kayınpeder
Volumlü parayla belediyeye sattığı evinden aldığı parayla Maşukiye sırtlarına villa yapmış
Allah bunların serrinden korusun