banner207
banner125


İstiklal Marşı ve gençliğin geleceği…


Gökhan Onater

Gökhan Onater

17 Mart 2018, 12:40

İstiklal Marşımızın bestesini beğenmemişler… Olabilir. Alanında yetkin müzik insanları besteyi her türlü eleştirebilir. Bu da normal… Ancak hiç kimse kalkıp da “bu beste ne biçim olmuş, değiştirilsin” diyemez. Çünkü İstiklal Marşı, yazılmasıyla da bestelenmesiyle de millete mâl olmuş ve şehitlerimizin kanıyla mühürlenmiştir. O bizim bir parçamızdır artık… Konu kapanmıştır. Üzerinde tepinmek atalarımıza saygısızlıktır. 
İstiklal Marşını belirlemek için yapılan yarışmaya 724 şiir katıldı, M. Akif Ersoy ısrarlar sonucunda ve ödül almamak koşuluyla sonradan katılmıştı. İstiklal Marşımız 12.03.1921’de TBMM tarafından kabul edildi. Beste yarışmasına ise 24 besteci katılmıştı.  Bugünkü haliyle İstiklal Marşımız 1930 yılından beri aynı besteyle okunmaktadır ve her duyduğumuzda da bizi gururlandırmaktadır. 
Türkiye Cumhuriyeti’ne ait ne varsa yok etmeye çalışmak gibi bir zihniyet belirdi.  Okullardan Andımız’ın kaldırılması, Atatürk ve Türk sözcüklerinden rahatsızlık, Askeri liselerin ve hastanelerin kapatılması, devlete ait fabrikaların satılması vb… Saymaya kalktığımızda AKP hükümetinin dört tane olumlu iş yaptığını görüyorsak, ondört tane olumsuz hareketiyle karşılaşıyoruz.  Örneğin Cumhurbaşkanının, din adamı kılıklı ucubelerin toplumu aptallaştıran saçma sapan fetvalarına karşı çıkışı son derece olumlu bir tutumken Suriye ile dostluk ilişkilerinin bir türlü kurulamaması veya Ege’deki adalarımızın Yunan işgalinden arındırılmaması Türkiye’ye zarar vermektedir. Bakınız İngiltere geçen gün Türk vatandaşlarının oturum hakkını kaldırdı. Sonuçta dış politikadaki belirsizlikler yurt içinde bütün halkı etkiliyor. 
Bu belirsizlik ortamında da her türlü dolandırıcı piyasa yapıyor. Son örnek Çiftlik Bank vakası… Bir dostum, Çiftlik Bank’ı kuran Mehmet Aydın için “eline para verip bakkala gönderilmeyecek bir çocuk  onbinlerce insanı dolandırdı” diyerek doğru tanıyı koydu.  Banker rezaletlerinden, titan gibi saadet zincirlerinden, dinsel çağrışımlarla inananların paralarını toplayıp ortadan kaybolan holdinglerden ders alınmamış ki hâlâ insanımız dolandırılıyor. Bunun da nedeni kolay para kazanacağını zannetmek… Gençlerin çoğunluğunda birden ve büyük paralar gelecekmiş gibi hayaller olduğunu görüyorum. Maalesef bu hayaller yıkılıyor ve büyük zararlara uğruyorlar… Dededen büyük miras kalmış olanların dışında, yaşayabilmek ve para kazanabilmek için dolandırıcılara, kumara para ve zaman vermektense yapabileceğimizin en iyisini yaparak çalışmak en doğrusu olacaktır.
Yine geldik büyük kurtarıcı Atatürk’ün öngörüsüne : “Çalışmadan, yorulmadan ve üretmeden, rahat yaşamak isteyen toplumlar; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar.” 
Not:, Türkiye Gençlik Birliği (TGB) Çanakkale Zaferimizin yıldönümünde, 25 ülkeden gençleri Uluslararası Antiemperyalist Gençlik Buluşması için beş gün süreyle Türkiye’de ağırlayacak. Çalışkan ve vatansever gençlerimize başarılar diliyoruz.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.